נתניהו לשרים: "מתוך התחשבות בטראמפ - לא נבנה מחוץ להתנחלויות"

ראש הממשלה הציג לקבינט המדיני-ביטחוני "צעדים משמעותיים לצמצם את ההרחבה" של ההתנחלויות בגדה המערבית, והבהיר כי "ישראל לא תאפשר הקמה של מאחזים לא מוסדרים חדשים". אתמול אושרה הקמת התנחלות חדשה

עריכה: שניר דבוש

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג לשרים החברים בקבינט המדיני-ביטחוני שורת הגבלות על הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית. על פי הודעה שנמסרה הבוקר (שישי), נתניהו עדכן את שרי הקבינט במדיניות החדשה, לפיה יינקטו "צעדים משמעותיים לצמצם את ההרחבה של השטח הבנוי מעבר לקו הבנייה ביישובים הקיימים", מתוך "התחשבות בעמדותיו" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

באופן כללי, על פי ההודעה, לא תקודם בנייה מחוץ להתנחלויות הקיימות, והובהר כי "ישראל לא תאפשר הקמה של מאחזים לא מוסדרים חדשים" וכי "ישראל תבנה בתוך השטח הבנוי הקיים, ככל שהדבר ניתן". עוד צוין כי "במקום שהדבר אינו מתאפשר, ישראל תבנה בצמידות לקו הבנייה הקיים. במקום ששני הקריטריונים הללו אינם מתאפשרים, בגלל אילוצים משפטיים, ביטחוניים או טופוגרפיים, ישראל תאפשר בנייה בשטח הקרוב ככל האפשר לקו הבנייה הקיים".

עוד בוואלה! NEWS:
אבו מאזן: טראמפ רציני לגבי פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני
פסגת הליגה הערבית: הזירה המדינית מתעוררת - ופלסטין בעדיפות עליונה
לא עוסק רק בסכסוך: שליח טראמפ הגיע לאירוע חרדי בירושלים

עוד בוואלה!

הרכיב המפתיע שעוזר להפחית מתחים באופן טבעי

לכתבה המלאה
"מודאג לגבי ההתנחלויות". נתניהו וטראמפ (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, אבי אוחיון)

השר ישראל כץ הגיב להחלטה בהודעה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו, וטען כי "המסר החשוב מהחלטת הקבינט – ירושלים השלמה והמאוחדת בירת ישראל. תבוטל הקפאת הבנייה ביישובי יהודה ושומרון ואף יישוב לא ירד לעולם".

אתמול אישר הקבינט המדיני-ביטחוני הקמת התנחלות חדשה למפוני עמונה במאחז גאולת ציון, בעמק שילה שבבנימין. ההצבעה התקבלה פה אחד בקבינט, ועברה למשאל טלפוני בין שרי הממשלה. גאולת ציון הוא המקום שאליו ביקשו התושבים המפונים לעבור, אף שלא נכלל ברשימת החלופות שהציעה להם המדינה לאחר הפינוי בתחילת פברואר.

הלילה הגיב הבית הלבן להודעת הקבינט בנוגע לבניית ההתנחלות החדשה, ובכיר בוושינגטון אמר כי "הנשיא טראמפ הבהיר הן באופן פומבי והן בשיחות פרטיות את דאגותיו בנוגע להתנחלויות". מנוסח ההודעה משתמעת הסתייגות מן המהלך, אך בדברים שנמסרו מן הבית הלבן לא נמתחה ביקורת ישירה על ההחלטה או על פרסום המכרזים לכ-2,000 יחידות דיור נוספות בהתנחלויות.

האזור שבו תוקם ההתנחלות החדשה למפוני המאחז עמונה (צילום: תצפית TPS, הילל מאיר)

בתדרוך מפי הבכיר הודגש כי החלטות אלה התקבלו טרם גיבש הנשיא טראמפ את המדיניות שלו בנושא. "כפי שהממשל הבהיר - בעוד שקיומן של התנחלויות אינו מכשול לשלום, בנייה נוספת ובלתי מרוסנת אינה מקדמת את השלום", נמסר. "הממשלה הישראלית הבהירה כי מעתה ואילך בכוונתה לאמץ מדיניות אשר לוקחת את דאגותיו של הנשיא בחשבון".

לגבי האישור לבניית 1,992 יחידות דיור חדשות מסר הבכיר, בתדרוך שפורסם במקביל בכמה כלי תקשורת, כי "יש לציין שאלו יחידות שהודעה על בנייתן נמסרה לפני שהנשיא הבהיר מה הציפיות שלו". דברים ברוח דומה נמסרו גם לגבי ההבטחה של נתניהו לבנות התנחלות חדשה למפוני עמונה. "מעתה ואילך, וככל שנתקדם בדיונים יותר מפורטים על האפשרות לקדם שלום בין ישראל לפלסטינים, הממשלה הישראלית הבהירה כי בכוונתה לאמץ מדיניות אשר לוקחת את החששות הללו בחשבון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully