פינוי עמונה

הישורת האחרונה: אחרי הפינוי - החלה הריסת הבתים שנותרו בעמונה

אנשי משרד הביטחון הגיעו אל המאחז הנטוש והחלו בעבודות לפירוק התשתיות ולהזזתם של חלק מהבתים במקום. מחר צפויים הפועלים לסיים את הפינוי סופית, כשיהרסו את מבני הקבע ויפנו את הפסולת שנותרה על ההר

  • עמונה
צילום: Atwa Abo Khrma ומטה המאבק, עריכה: יאיר דניאל

פועלים מטעם משרד הביטחון הגיעו הבוקר (שני) אל מאחז עמונה, שתושביו פונו בשבוע שעבר, והחלו בעבודת ההעברה וההריסה. בשלב הראשון, הפועלים מפרקים את התשתיות הקיימות ומניידים חלק מהבתים אל מחוץ למאחז. מחר, יממה לפני תאריך היעד שהציב בג"ץ לפינוי, צפויים להרוס את מבני הקבע ולפנות את הפסולת שתישאר על ההר.

ביום שישי, בבוקר שאחרי הפינוי הקשה, הגיעו תושבי עמונה לארוז את בתיהם, ולהנחות את עובדי משרד הביטחון בכל הנוגע לפירוק והעברת הציוד. "קשה לדבר על זה, יש המון תחושות", אמרה אמונה אבל, אם לשני ילדים. "הכאב הגדול. עשו לנו דבר נורא, קרעו אותנו מהבית שלנו בברוטאליות ובלי התחשבות. אתה מרגיש שאף אחד לא סופר אותך, לא מרגיש את הכאב שלך, שהוא הכאב על ארץ ישראל. אני מסתכלת על ההר היפה הזה שלי, וכואב לי עליו שהוא יהיה ריק. אני רואה את הבית היפה של שכנתי, והיא לא מצליחה לארוז, כי זה הבית שהיא גרה בו 20 שנה, ובנתה בעצמה".

עוד בנושא:
השרה גמליאל הותקפה עקב פינוי עמונה: "כמה יהודים תפני הבוקר?"
"מצאתי את עצמי משדר מעמונה, מביט על ילדיי ולא מצליח לעצור את הדמעות"
מפקד מג"ב על הפעילים שתקפו שוטרים בעמונה: "אוכלוסייה לא נורמלית"

עוד בוואלה!

כתף כבש ביין לבן ותאנים של חן מזרחי

לכתבה המלאה
פינוי המבנים הניידים מהמאחז, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, צעירי עפרה)
הריסת התשתיות וחלק מהמבנים, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, צעירי עפרה)

הפינוי הושלם ביום חמישי אחר הצהריים, כשאחרון המבנים – בית הכנסת – פונה בעימותים קשים עם הפעילים שהתבצרו בו. במבצע "גן נעול 2" נפצעו ופונו לבתי חולים סך הכול 57 בני אדם, בהם 42 אנשי כוחות הביטחון ו-15 אזרחים. יותר מאלף פעילים שאינם תושבי המאחז הוצאו מהמבנים ברחבי היישוב, ועד הצהריים פונו גם כל 42 המשפחות שהתגוררו ביישוב. 13 בני אדם נעצרו.

העימות בבית הכנסת החל סמוך לשעה 13:00 בצהריים כשכוחות הביטחון ניסרו את דלתות בית הכנסת ופרצו אותו, אלא שהפעילים שהתבצרו בפנים הגיבו באלימות קשה. הפעילו מטפי כיבוי, השליכו מוטות ברזל והתיזו חומצה, צבע ואקונומיקה על השוטרים בניסיון למנוע מהם לאחוז בהם. אחרי כשעה של עימותים הצליחו הכוחות לחדור לבית הכנסת ופינו בכוח את המתבצרים לאוטובוסים ומשם למעצר.

עובדי משרד הביטחון במאחז (צילום: מערכת וואלה! NEWS, צעירי עפרה)
מחר צפוי להסתיים הפינוי כולו (צילום: מערכת וואלה! NEWS, צעירי עפרה)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully