אור ירוק: בדרך לאי הפללה

השר ארדן הודיע: "עוברים לאי-הפללה של צרכני סמים קלים"

השר לביטחון הפנים הודיע על שינוי האכיפה הפלילית הנהוגה והחלפתה בהטלת קנסות על משתמשים בקנאביס בעבירה ראשונה ושנייה. בעבירה שלישית יוכל החשוד להמיר את פתיחת התיק בהתנדבות הסברתית, ומעבירה רביעית - יוגש כתב אישום

26/01/2017
צילום: יותם רונן וניב אהרונסון, עריכה: שניר דבוש וניב מעוז

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע הבוקר (חמישי) על שינוי מדיניות אכיפת השימוש בסמים קלים, ובמסגרתה לא יופללו צרכני קנאביס. הודעתו מגיעה בעקבות ממצאי הצוות שהקים בראשות מנכ"ל המשרד רותם פלג, לבחינת המדיניות הקיימת. לדברי ארדן, יוטלו על המשתמשים קנסות ללא רישום פלילי, ותיק פלילי יהווה "מוצא אחרון". המדיניות החדשה צריכה לעבור את אישור הממשלה בטרם יחל יישומה, והיא עדיין לא הוצגה לראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אנחנו מציגים כאן הבוקר בשורה אמיתית למדיניות חדשה", אמר ארדן. "מחד, היא לא מוותרת על מוטיב האכיפה, אך מעבירה את מרכז הכובד לתחום של החינוך, ההסברה, והטיפול. השם שבחרנו לה הוא 'עוברים לאי-הפללה באחריות'".

עוד בנושא:
שרת המשפטים בחוות דעת רשמית: קנסות בלי רישום פלילי לצרכני סמים קלים
ממאסר - לקנס: השרים ידונו בהצעה להמרת העונש למעשני קנאביס
הוועדה לבחינת מדיניות שימוש בקנאביס: "תופעה חברתית נורמטיבית"

עוד בוואלה!

המוצרים האלה נחטפים באמאזון. עכשיו הם גם ליד הבית שלך

מערכת וואלה! בשיתוף טרמינל X
"למשטרת ישראל אין את הכלים להתמודד עם נזקי השימוש בסמים". ארדן(צילום: מגד גוזני)

במסגרת המדיניות החדשה, הסביר ארדן כי המשטרה תתמקד באכיפה במרחב הציבורי - ולא בבתיהם של המשתמשים. בכל הנוגע לבגירים, על עבירה ראשונה יוטל קנס של כאלף שקלים, ללא רישום פלילי. "זה חוסך את ניהול התיק למשטרה ולבית המשפט", אמר ארדן. "הכסף מהקנסות ייכנס לקרן ייעודית להסברה ולחינוך". על עבירה שנייה יוטל קנס כפול.

בעבירה השלישית, תותנה סגירת התיק הפלילי בהסדר שלפיו המשתמש יתנדב באל-סם או בעמותה אחרת העוסקת בתחום. "לא על כל עברה אתה רוצה לנהל תיק פלילי, ואם האזרח מסכים, למשטרה יש אופציות לסגור את התיק. כך, הנושא ייסגר כתיק סגור שנמחק מהר". בעבירה רביעית ומעלה תהיה אפשרות לפעול במישור הפלילי, לפי שיקול דעת המשטרה.

"לגבי קטינים, פה אנו חושבים שאין טעם ללכת למסלול קנסות. יש חשיבות יותר גדולה למנוע מקטינים להשתמש, הצבא עשה הקלות ושוחחנו עם הפרקליטות", אמר ארדן. "הגישה היא טיפולית והרעיון הוא להגיע להסכמה על טיפול מותנה, והקטין יגיע למפגשים כמו שהיה בעבר בעמותות. אם יסרב, הוא יופנה למסלול פלילי. זה ייתן תמריץ לנוער להבין את השימוש בקנאביס".

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

ארדן התייחס להתנגדות הנחרצת שלו בהקלה בתחום בעבר, ואמר: "למרות עמדתי הזקיפה מהעבר, במהלך השנים פגשתי אנשים רבים גם מהמעגל הקרוב שלי שאין להם שום עבר פלילי ולמעשה בגלל שנפתח להם בעבר תיק פלילי בגין שימוש עצמי הסיכויים שלהם להצליח בחיים נפגעו מאוד. ולכן, כל הנתונים והשינויים בחקיקה העולמית, הובילו אותי למסקנה שאני צריך לבחון מחדש את המדיניות הנוהגת בישראל. לכן הוריתי על הקמת הוועדה וביקשתי מהמנכ"ל פלג לבחון מדיניות חדשה שתהיה אחראית, מקיפה ומאוזנת".

לדבריו, "מחד, אנחנו רוצים להמשיך ולהעביר את המסר ולחנך את הנוער והציבור כי שימוש בסמים הוא דבר רע ומזיק. מצד שני, משטרת ישראל צריך לומר ביושר - אין לה היום את הכלים להתמודד עם הנזקים של שימוש בסמים ולכן כל שינוי במדיניות צריך להיות מקיף". עוד הוסיף השר כי הנתונים מראים שהמדיניות הנוכחית ובה אכיפה פלילית, "לא מראה הפחתה בכמות המשתמשים ודווקא יש עלייה. צריך לבחון איך ניתן להטות את הכף לדרכים כמו חינוך והסברה וטיפול כדי להביא לתוצאות אפקטיביות".

במהלך מסיבת העיתונאים, אמר מנכ"ל המשרד רותם פלג כי "הצוות השתכנע באופן גורף שלשימוש בקנאביס יש תופעות מסוכנות ברמה החברתית וברמה הגופנית והנפשית". ואולם, אמר כי "הגענו למסקנה שנכון לבחון מחדש את המדיניות ולהציע בה שינויים".

"ההשפעות מסוכנות, אך יש לשנות מדיניות כלפי צרכני קנאביס"(צילום: יותם רונן)

מוקדם יותר השבוע פורסם בוואלה! NEWS כי חוות דעת רשמית של משרד המשפטים תומכת באי הפללת צרכני סמים קלים לשימוש עצמי. הדברים עולים מנייר עמדה שהוגש בחודש שעבר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט, לשרת המשפטים איילת שקד ולמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים רותם פלג. נייר העמדה נכתב על ידי עו"ד יפעת רווה ממחלקת ייעוץ וחקיקה לבקשתה של שקד לבחון את האפשרות של חקיקה חלופית.

נייר העמדה ממליץ להכיר בהיקפי המשתמשים הגדולים בישראל בסמים קלים ובצורך בשינוי אופן האכיפה, לפחות לגבי אחזקה ושימוש עצמי, מאכיפה פלילית לאכיפה חלופית כגון עבירות קנס או עבירות מנהליות. זאת, תוך שמותירים על כנו את החלק בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה המאפשר המרה באזהרה. האכיפה החלופית אינה כוללת בדרך כלל פתיחת תיק פלילי, רישום פלילי, והחמור מכל - מעצר או סיכון במאסר, שהם אמצעים פוגעניים, שהנזק הכרוך בהם עלול לעלות על הנזק מעצם השימוש. הדברים שנכתבו הם על דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי.

חוות הדעת של משרד המשפטים תומכת באי-הפללה. השרה שקד(צילום: עומר מירון)

בחודש שעבר הציגה הרשות למלחמה בסמים בפני ועדת הכנסת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול עמדה מפתיעה, ותמכו גם הם באי-הפללה של צרכני מריחואנה. המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים, יוסי פיש, אמר כי המודל אומץ מפורטוגל.

לפני כ-15 שנה החליטה פורטוגל לבטל את העונשים על השימוש בסמים, מהלך שהוכתר בהצלחה לנוכח הירידה בתופעת ההתמכרות לסמים בקרב התושבים. המתווה הפורטוגלי אינו מבחין משפטית בין שימוש בסמים קלים כמו מריחואנה לשימוש בסמים יותר קשים, כמו אל-אס-די וקטמינים. לפי המודל, השימוש נחשב לא חוקי, ונערכים מעצרים בקרב משתמשים בסמים קשים, אולם הם אינם מוגדרים עבריינים, אלא נשלחים לשיקום ולא למאסר.

(עדכון ראשון: 07:23)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully