וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרת המשפטים בחוות דעת רשמית: קנסות בלי רישום פלילי לצרכני סמים קלים

23.1.2017 / 13:43

פרסום ראשון: חוות דעת של משרד המשפטים תומכת לראשונה במודל אי ההפללה של צרכני סמים קלים. לפי ההמלצות שאושרו על ידי המשנה ליועמ"ש, יש להכיר בהיקף הגדול של משתמשים בישראל ובצורך בשינוי האכיפה לגבי אחזקה ושימוש עצמי

אילוסטרציה. ShutterStock
משרד המשפטים מכיר בצורך לשינוי אכיפה/ShutterStock

פרסום ראשון: חוות דעת רשמית של משרד המשפטים תומכת באי הפללת צרכני סמים קלים לשימוש עצמי - כך עולה מנייר עמדה שהוגש בחודש שעבר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט, לשרת המשפטים איילת שקד ולמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים רותם פלג. נייר העמדה נכתב על ידי עו"ד יפעת רווה ממחלקת ייעוץ וחקיקה לבקשתה של שקד לבחון את האפשרות של חקיקה חלופית.

נייר העמדה ממליץ להכיר בהיקפי המשתמשים הגדולים בישראל בסמים קלים ובצורך בשינוי אופן האכיפה, לפחות לגבי אחזקה ושימוש עצמי, מאכיפה פלילית לאכיפה חלופית כגון עבירות קנס או עבירות מנהליות. זאת, תוך שמותירים על כנו את החלק בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה המאפשר המרה באזהרה. האכיפה החלופית אינה כוללת בדרך כלל פתיחת תיק פלילי, רישום פלילי, והחמור מכל - מעצר או סיכון במאסר, שהם אמצעים פוגעניים, שהנזק הכרוך בהם עלול לעלות על הנזק מעצם השימוש. הדברים שנכתבו הם על דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי.

עוד ידיעות בוואלה! NEWS:
ממאסר - לקנס: השרים ידונו בהצעה להמרת העונש למעשני קנאביס
הוועדה לבחינת מדיניות שימוש בקנאביס: "תופעה חברתית נורמטיבית"
בשורה לצרכני הקנאביס: הרשות למלחמה בסמים תומכת באי-הפללה

שרת המשפטים איילת שקד בישיבת סיעת הבית היהודי, 16 בינואר 2017. נועם מושקוביץ
מתבססים על מודל דומה שהונהג בפורטוגל בהצלחה. שקד/נועם מושקוביץ

זוהי למעשה הפעם הראשונה שבמשרד המשפטים בהובלת שרת המשפטים שקד תומכים באופן רשמי באי הפללה ומתבססים במידה רבה על מודל דומה שהונהג בפורטוגל והוכר כמוצלח. כמות סמים לשימוש עצמי מוגדרת בחוק עד 15 גרם, והרציונל מאחורי המנגנון הוא שאי הפללה ימשיך לבטא גישה של הוקעת השימוש בסמים קלים וימסגר אותה כהתנהגות בלתי ראויה. אך בה בעת, הוא יוביל להפחתת הכתם הפלילי על משתמשי הסמים הקלים. זאת, בשונה ממודל של לגליזציה שמשמעה הוא ביטול האיסור שהיה קיים בגין מעשה מסוים והפיכתו לחוקי.

חוות הדעת נכתבה על רקע הצעת חוק פרטית בנושא שבעקבותיה ביקשה שרת המשפטים ממחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים לבחון את האכיפה החלופית בעבירות השימוש העצמי בקנאביס. במקביל, ביולי 2016 מינה השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, צוות חשיבה שיבחן את מדיניות האכיפה הנוהגת בנושא סם הקנאביס. הצוות, בראשות מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים פלג, קיים סדרת ישיבות שבמהלכן נשמעו נציגי משרדי ממשלה וגופים שונים, מומחים וחברי הצוות עצמו.

sheen-shitof

עם החזר כספי

תחושת החופש של עור חלק משיער עם מכשיר ביתי מהפכני

בשיתוף Sensica
אירוע יום הקנאביס הבינלאומי, גן הורדים, הכנסת, ירושלים. אפריל 2016. נועם מושקוביץ
אירוע "יום הקנאביס הבינלאומי" מול הכנסת, אפריל 2016/נועם מושקוביץ

נייר זה בא בעקבות פניית השרה ועבודת הצוות לבחון את הרקע להצעת החוק. כמו כן, הם נדרשו לבחון את החששות המועלים בפני שינוי כמו עלייה במספר המשתמשים, סכנות למשתמשים, ירידה בתחושת המסוכנות, זליגה לשימוש על ידיד קטינים, תאונות דרכים, אנשי מקצוע, צבא וביטחון המדינה, שימוש בנשק, חשש מזילות השימוש, קנאביס כשער כניסה לסמים אחרים, קשר לעבירות אחרות וקושי להגיע לראיות לגבי סוחרי סמים. מנגד, נדרשו לבחון את המחירים האפשריים של השימוש בהליך הפלילי כמו פתיחת תיקים פליליים, מעצרים, כתבי אישום ותיוג. לאחרונה פורסם כי ארדן מתנגד להצעת החוק להמרת האכיפה הפלילית במנהלית.

בתגובה לפניית וואלה! NEWS ציינה שרת המשפטים שקד כי "חוות הדעת נכתבה על דעת השרה, ואכן יש שכל רב במעבר מאכיפה פלילית לאכיפה מנהלית. לא ייתכן שמאות אלפי אנשים ייחשבו לפושעים. אולם צריך לקחת בחשבון את מגוון השיקולים והדעות. כל שינוי ייעשה בתיאום עם כלל הגורמים המעורבים בדבר ובהובלת השר ארדן".

בתוך כך, ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום הוספה של 13 חומרים נוספים לפקודת הסמים המסוכנים. בין החומרים, שהתגלו לאחרונה בסמי פיצוציות, נגזרת של הסם הפסיכדלי LSD, חומר בעל השפעות הזייתיות בשם DMT וחומר בעל השפעות פסיכואקטיביות בשם נבילון. ממלאת מקום יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי (כולנו), אמרה כי "נענינו באופן מיידי לבקשת משרד הבריאות והמשרד לביטחון הפנים לכנס את הוודעה ולהוציא את החומרים אל מחוץ לחוק".

(השתתפה בהכנת הכתבה: רויטל בלומנפלד)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully