עידן טראמפ

טראמפ הושבע לנשיא ארה"ב ה-45: "אמריקה בלתי ניתנת לעצירה"

טראמפ נכנס רשמית לבית הלבן והחליף את אובמה בטקס בוושינגטון הבירה בפני מאות אלפים. "נמחה את הטרור האסלאמי", הבטיח הנשיא החדש, ששב על סיסמאות הבחירות. "נשיב את אמריקה לגדולתה ונחזיר את הכוח לעם"

21/01/2017
מתוך משדר וואלה! News', השבעת דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית, עריכה: שמרית גולדשטיין

דונלד טראמפ הושבע אתמול (שישי) לנשיא ארצות הברית ה-45 בטקס בוושינגטון הבירה, בהשתתפותם של מאות אלפי אנשים, בראשם הנשיא היוצא ברק אובמה. טראמפ הבטיח בנאומו התקיף "להשיב את אמריקה לגדולתה" - שהייתה סיסמת הקמפיין שלו - "ולמחות את הטרור האסלאמי", מונח שממנו נמנע קודמו בתקפיד. "כשאמריקה מאוחדת היא בלתי ניתנת לעצירה". בהמשך הוא צעד מגבעת הקפיטול, שם סעד ארוחת הצהריים עם חברי הקונגרס, אל עבר הבית הלבן.

בטרם הנאום, שנמשך 16 דקות בלבד, השביע נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס את טראמפ. כשידו מונפת, אמר טראמפ: " אני נשבע בכובד ראש, כי אמלא באמונה את תפקיד נשיא ארצות הברית, וכמיטב יכולתי אקיים את חוקת ארצות הברית, אשמור ואגן עליה". בהמשך הערב ישתתפו טראמפ וסגנו מייק פנס במצעד חגיגי בשדרות פנסילבניה בעיר ובמהלך הלילה הם יגיעו לשלושה נשפים שונים.

בתחילת דבריו, שלוו בגשם, אמר טראמפ כי "יחד נקבע את המסלול של ארצות הברית ושל העולם לעוד שנים רבות. נעמוד בפני אתגרים, נתמודד עם קשיים, אבל נעשה את העבודה". הנשיא הנכנס הודה לאובמה ולגברת הראשונה, "שסייעו לנו בחילופי השלטון. הם היו נהדרים". טראמפ הוסיף כי "אנחנו לא רק מחליפים ממשל, אלא מחזירים את הכוח אל העם". לדברי הנשיא ה-45, "זמן רב מדי, קבוצה קטנה קצרה את הפירות והשאר נשאו את העול. העם לא קיבל נתח מההצלחה. הניצחון של הפוליטיקאים לא היה הניצחון שלכם".

עידן טראמפ נפתח - סיקור מיוחד בוואלה! NEWS:
"הם טיפשים, היא אידיוטית": הרגעים הגדולים מדרכו של טראמפ לנשיאות
אז והיום: השבעת טראמפ מחווירה לעומת קרנבל אובמה ב-2009
חילופי משמרות: טראמפ הגיע לבית הלבן ונפגש עם אובמה לפני ההשבעה

העתיד כבר כאן

בדיקה חכמה חושפת סיכון לשבץ מוחי - כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם שחל
טראמפ נשבע אמונים בטקס בוושינגטון(צילום: GettyImages)
הנשיא דונלד טראמפ לקראת השבעתו, גבעת הקפיטול וושינגטון. 20 בינואר 2017(צילום: GettyImages)

במהלך נאומו טראמפ שב על הבטחות הבחירות שלו, בעיקר בנושאים כלכליים. "האמריקנים רוצים בתי ספר טובים, שכונות בטוחות ועבודות טובות", אמר. "אלו דרישות הגיוניות, אבל עבור אזרחים רבים, מציאות אחרת קיימת. פשיעה, סמים, ששדדו כל כך הרבה חיים ובזבזו פוטנציאל. מסע ההרס הזה מפסיק כאן ועכשיו. אנחנו אומה אחת, והכאב שלהם הוא הכאב שלנו, ההצלחה שלהם תהיה ההצלחה שלנו. אנחנו חולקים בית אחד, ויעד אחד. אני נשבע אמונים היום לכל האמריקנים".

הנשיא הנכנס חזר על ביקורתו כלפי הסיוע הכלכלי הנדיב שמעניקה ארצות הברית למדינות זרות. "מימנו צבאות זרים, הגנו על גבולותיהן של מדינות אחרות - בעוד שאנו מסרבים להגן על גבולותינו", טען טראמפ. "עכשיו אנחנו מסתכלים רק לעבר העתיד. נאספנו כאן היום כדי להבהיר לכל מדינה בעולם שמהיום אמריקה תהיה ראשונה. כל החלטה על יחסי חוץ, על הגירה, נועדה להיטיב עם אמריקנים ועם אמריקנים עובדים. הגנה תוביל לשגשוג ולכוח. אלחם עבורכם ולעולם לא אאכזב אתכם. אמריקה תתחיל לנצח שוב, כמו שהיא לא ניצחה אי פעם. נחזיר את העבודות, נחזיר את הגבולות, נחזיר את העושר, ונחזיר את החלומות שלנו".

הודה לו על עזרתו. אובמה וטראמפ בטקס(צילום: GettyImages)
הנשיא לשעבר ביל קלינטון והילרי קלינטון, שהפסידה לטראמפ, באירוע(צילום: GettyImages)
מאות אלפים הגיעו לטקס(צילום: GettyImages)
מפגינים נגד טראמפ בוושינגטון(צילום: GettyImages)

טראמפ אמר כי "אנחנו לא רוצים לכפות את אורח החיים שלנו על אף אחד, אלא אנחנו נהיה אור לאומות. נאחד את העולם נגד הטרור האסלאמי ונמחה אותו מעל לפני האדמה". לדבריו, "כשאמריקה מאוחדת היא בלתי ניתנת לעצירה. אל חשש, אנחנו מוגנים, ותמיד נהיה מוגנים בזכות אנשי הצבא וכוחות אכיפת החוק הנהדרים, ונהיה מוגנים על ידי האל".

הנשיא ה-45 אמר הדגיש כי "הזמן לדיבורים ריקים עבר. כעת הגיעה העת למעשים. אל תאפשרו לאף אחד להגיד לכם שאי אפשר לעשות את זה. אף אתגר לא יכול להפיל את רוחנו. לא ניכשל, המדינה שלנו תשגשג שוב. אנחנו עומדים בפתח מילניום חדש".

ברקע הקרע שיצר ניצחונו בבחירות, ניסה טראמפ להעביר מסר של פיוס בסוף דבריו. "בין אם אנחנו שחורים, לבנים, כולנו מדממים דם אדום של פטריוטים", הכריז. "כולנו נהנים מאותם חירויות וכולנו מצדיעים לאותו דגל. ילדים בדטרויט ובנברסקה מסתכלים אל אותם השמיים, חולמים את אותם החלומות ומתפללים לאותו אל כל יכול. לכל האמריקנים בכל עיר וכפר, בכל חלקי המדינה, שמעו: לעולם לא תזכו להתעלמות שוב".

דונלד ומלניה טראמפ בריקוד בנשף הנשיאותי, הלילה(צילום: רויטרס)
זה שעוזב - וזה שנכנס. אובמה וטראמפ יוצאים מהבית הלבן לטקס(צילום: GettyImages)
הפגנות בוושינגטון לפני השבעתו של טראמפ(צילום: AP)

בסיום טקס ההשבעה, הזמרת ג'קי אוונצ'ו שרה את ההמנון האמריקני וטראמפ ליווה את אובמה, שעזב את וושינגטון במסוק צבאי. חשבון הטוויטר הרשמי עבר לידו של טראמפ, שהבטיח להמשיך לצייץ גם במהלך כהונתו בבית הלבן. זמן קצר לאחר הנאום הוא שב לחשבון הפרטי שלו וצייץ: "מעבירים את הכוח לעם. מהיום - אמריקה תחילה".

לאחר השבעתו של טראמפ, התעדכן אתר הבית הלבן ובו נכתב כי הממשל החדש יפתח מערכות הגנה נגד טילים במטרה להגן על ארצות הברית מפני איראן וקוריאה הצפונית. בהודעה באתר לא נמסר אם המערכת תהיה שונה מאלו שכבר עתה נמצאות תחת פיתוח, את עלותה או את אופן מימונה.

בין המברכים את טראמפ על נאומו היה דייוויד דיוק, מנהיגה לשעבר של התנועה הגזענית הקו קלוקס קלן שתמך בו גם במהלך קמפיין הבחירות. "כשהוא מוקף על ידי הממסד היהודי, טראמפ הכריז מלחמה על כל האג'נדה שלהם – גבולות פתוחים, מדיניות של התערבות, גלובליזציה ושוחד", כתב דיוק בחשבון הטוויטר שלו.

(עדכון ראשון: 19:42)

הנשיא טראמפ , רעייתו מלניה וסגן הנשיא ורעייתו מנופפים לשלום למשפחת אובמה, שעזבה את וושינגטון(צילום: GettyImages)
ברק ומישל אובמה, רגע לפני ההמראה מוושינגטון(צילום: GettyImages)
הנשיא לשעבר ג'ורג' וו. בוש בטקס(צילום: רויטרס)
גשם שוטף החל לרדת במהלך טקס ההשבעה(צילום: רויטרס)
הנשיא טראמפ והנשיא לשעבר אובמה, בארוחת הבוקר בבית הלבן, זמן קצר לפני טקס ההשבעה(צילום: AP)
900 אלף בני אדם הגיעו לצפות בטקס ההשבעה(צילום: רויטרס)
מלניה טראמפ לבושה בראלף לורן, מגיעה לטקס ההשבעה(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully