נלחמים בלהבות: גל שריפות ברחבי הארץ

נתניהו: מי שמנסה לשרוף את מדינת ישראל - ייענש בחומרה

במסיבת עיתונאים בבסיס חצור אמר ראש הממשלה כי "איננו יודעים מתי גל השריפות יסתיים, אך אנו נערכים לקראת כל האפשרויות". ביומיים האחרונים נעצרו 14 בני אדם בחשד למעורבות בהצתות. חיל האוויר יסייע באמצעות כלי טיס באיתור "אירועים חריגים"

25/11/2016
צילום: בני בן סימון, עריכה: אוהד פיטר

- 14 חשודים נעצרו ביומיים האחרונים בחשד להצתה או הסתה לביצוע הצתה, שלושה מהם קשורים לשריפת הענק בחיפה
- תושבי היישוב חרשים שבגליל המערבי פונו מבתיהם עקב שריפה שפרצה באזור הבוקר
- האש התחדשה בשכונת רמת אשכול שבחיפה ושני מטוסי כיבוי קרואטים הוחזרו לאזור
- שקד: "יש שורה של הצתות, ומי שעשה את זה יירקב בכלא"

עוד בוואלה!

מי ידע שאפשר לקבל כל כך הרבה ממייק אפ אחד?

בשיתוף בובי בראון

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום (שישי) מסיבת עיתונאים בבסיס חיל האוויר בחצור ואמר כי "מי שמנסה לשרוף את מדינת ישראל ייענש בחומרה". ביחס לצפי לסיום גל השריפות אמר נתניהו כי מזג האוויר היבש יתמשך לשבוע הבא, "איננו יודעים מתי יסתיים, אך אנו נערכים לקראת כל האפשרויות".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הוסיף כי עד כה נעצרו 14 חשודים בחשד להצתה או הסתה לביצוע הצתה, במסגרת חקירות השריפות שפרצו ברחבי הארץ. שלושה מהעצורים קשורים לשריפת הענק בחיפה, וסגן מפכ"ל המשטרה ניצב זוהר דביר אישר במשדר וואלה! NEWS כי השריפה בעיר הצפונית נחקרת כהצתה. המשטרה תבחן מצלמות אבטחה בתחנות דלק כדי לאתר חשודים.

השר ארדן ציין כי המפכ"ל מינה צוותי חקירה מיוחדים שנותנים עדיפות גבוהה למי שהיה מעורב בהצתות. הוא הדגיש כי לא כל האירועים נובעים מהצתות, אך "כמובן יש למצות את הדין עם מסיתים לביצוע מעשי הצתה ברשתות החברתיות". לדבריו, לפני שעה קלה נעצר תושב אבו טור בחשד שנשא על עצמו אמצעים המיועדים להצתה. "התעדוף יימשך אם כי אנחנו מדברים על טרור שיכולים להיות לו עשרות אלפי חשודים פוטנציאליים. לכן נצטרך לראות איך נערכים בעתיד להתמודדות עם האיומים הללו", אמר ארדן.

גל שריפות ברחבי הארץ - עוד בוואלה! NEWS:
תיעוד ממצלמות האבטחה: פלסטינים מציתים שדה באזור אריאל
בלי הרתעה, בלי ראיות: המרדף הבלתי אפשרי אחרי המציתים
"בסך הכל משחק": תמונת "מתקן ההצתה" שהופצה התגלתה כשעשוע

נתניהו בבסיס חצור(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון)

הבוקר נעצרו שני בני אדם בחשד להצתה בבית מאיר שבהרי ירושלים, ונלקחו לחקירה על ידי משטרת ירושלים. הם מצטרפים לשמונה חשודים שנעצרו אתמול בחשד להצתות ברחבי הארץ. הם נתפסו בסיוע מערך החוזי של צה"ל, שפעל בשיתוף פעולה עם כוחות הכיבוי וההצלה בהנחיית השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. כמו כן, תושב רהט בן 24 נעצר הבוקר בחשד להסתה להצתות בפייסבוק, אולם טרם התברר אם יש לו קשר ממשי כלשהו לשריפות.

בתוך כך מסר היום גורם ביטחוני כי לאחר הערכת מצב בין צה"ל למשטרת ישראל הוחלט שכלי טיס של חיל האוויר ואמצעי תצפית ואיסוף יסייעו במוקדי השריפות לאיתור "אירועים חריגים". לדברי הגורם, "מדובר במאמץ שנועד להגביר את השליטה בשטח ולהפוך את הפעולות בשטח לאפקטיביות".

"עשרות אלפי חשודים פוטנציאליים". נתניהו וארדן עם הטייסים הקרואטיים(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון)

בהודעה שפרסם תושב רהט שנעצר, הוא השתמש בכמה מונחיים ציניים שניתן לפרשם כפשוטם או באופן אירוני. "כחלק מהחגיגות שלנו להאשטג 'ישראל נשרפת', אני מציע להחרים את טורקיה ואת ארדואן, הבוגד שהיה הראשון לשלוח מטוס כיבוי", כתב, "ישנן עוד חורשות שעדיין לא עלו באש, ועל הצעירים החולגנים שלנו לפעול באשקלון, בית שאן, ובשאר היישובים שגרו בהם פלסטינים בעבר ונגזלו מאתנו".

"צריך להתפלל מחר בתפילת הגשם לרוחות וברקים בלבד במקום לגשם", הוסיף החשוד. "על ערביי ישראל לשפוך דלק בכניסת הבתים שלהם, כי במילא כי במילא עשו מהשריפות 'אנתיפאדת האש', וההאשמות נגד הערבים כבר מוכנות".

תושב רהט שנעצר בחשד להסתה בבית המשפט בבאר שבע, היום(צילום: בני בן סימון )

השר להגנת הסביבה זאב אלקין התייחס הבוקר בשיחה עם אולפן וואלה! NEWS לנזקי הזיהום בעקבות השריפות ולעבודת משרדו בהקשר זה. "חלק מפינוי התושבים נעשה בגלל זיהום האוויר", הסביר, והזהיר מפני נזק בדרכי הנשימה בעקבות שאיפת העשן. הוא התייחס גם לחשד להצתות ואמר כי "אבל אין ספק שמדובר באירוע מסיבי של הצתות. אני אומר את זה על סמך מידע שהגיע אליי. אין ספק שיש הרבה מקרים של הצתות וזה יחייב אותנו כמדינה לחשוב על הרתעה משמעותית. זה מעין טרור סביבתי, זה טרור לכל דבר".

"אני לא משטרה ולא שב"כ ולא רוצה להיכנס לזיהוי של מי בדיוק הגורם המצית, והאם זה היה פלסטיני בתוך גבולות המדינה או ערבי ישראלי", אמר אלקין. "אסור לעבור על זה בשתיקה והקבינט יצטרך לחשוב על מענה הרתעתי. רואים שההחלטה להפעיל את הטייסת ולהיעזר במטוסים של מדינות זרות אכן עזרה. אין ספק שראש הממשלה צדק לחלוטין בנושא הזה".

"המדינה תיקח אחריות". זירת השריפה בבית מאיר, היום(צילום: רויטרס)
"המשטרה יודעת שחלק מהצתות". זירת השריפה בבית מאיר, היום(צילום: רויטרס)

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה היום במשדר וואלה! NEWS לגל השריפות, וטענה: "ברור שחלק נכבד מהשריפות נובע מהצתות, יש עצורים. השאלה היא ההיקף". לדבריה, "אני לא אומרת שהכול הצתות, אבל שריפות בסדר גודל כזה - המשטרה יודעת שחלק מהצתות. יש שורה של הצתות, ומי שעשה את זה יירקב בכלא".

"כשיש עומס כזה של הצתות אז תמיד מחמירים ענישה, וזה מה שנבקש", הבהירה שקד. "אין כאן הכללה של קבוצות, אבל ברור שפעולות כאלה נעשות על ידי אנשים שרוצים לפגוע במדינה, ולרוב זה על רקע טרור ועל רקע לאומני". כמו כן, היא הוסיפה: "האש לא מבדילה בין יהודים לערבים. חשוב שההנהגה הפוליטית של הערבים מציגה קו ברור נגד זה, זה טבעי וטריוויאלי".

"מי שעשה את זה יירקב בכלא". נזקי השריפה בחיפה, היום(צילום: שלומי גבאי)
"חלק ניכר מרכזי מההצתות מקורן באירועי פח"ע". נזקי השריפה בחיפה, היום(צילום: שלומי גבאי)

שר האוצר משה כחלון הוסיף כי "המדינה תיקח אחריות על כל אירוע פח"ע ופיגוע – לצערי זה מסתמן שזה בכיוון הזה". הוא הבהיר כי "מי שצריך להכריז על אירוע לאומני זו המשטרה, ובשיחה עם אגף החקירות, לצערי, זה הולך לכיוון הזה". לדבריו, "אנחנו כרגע באירוע שמסתמן כאירוע חבלני. ראש רשות המסים שוחח עם ראש אגף החקירות ואלה המסקנות שמסתמנות".

דובר כבאות מחוז חוף אורי צ'יבוטרו אמר מצדו כי "אין ראיות להצתה, אבל אני חושב שכל בר דעת יכול להבין שהסיכוי שדליקות כאלה יפרצו באופן טבעי נמוך". יתרה מכך, ממשרד האוצר נמסר כי "לאור הנתונים שהגיעו ממשטרת ישראל, כי חלק ניכר מרכזי מההצתות מקורן באירועי פח"ע, החליטו משרד האוצר ורשות המסים להפעיל את מערך מס רכוש ולפעול במהירות האפשרית כדי לסייע לאזרחים שבתיהם נפגעו מההצתות".

מטוסי כיבוי בחיפה, היום(צילום: רויטרס)
מטוסי כיבוי בחיפה, היום(צילום: רויטרס)
זירת השריפה בבית מאיר, היום(צילום: נועם מושקוביץ)
זירת השריפה בבית מאיר, היום(צילום: נועם מושקוביץ)
נזקי השריפה בחיפה, היום(צילום: שלומי גבאי)
נזקי השריפה בחיפה, היום(צילום: שלומי גבאי)
כבאיות פלסטיניות מסייעות במאמצי הכיבוי בשער הגיא, הלילה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות מתפ"ש)
כבאיות פלסטיניות מסייעות במאמצי הכיבוי בשער הגיא, הלילה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות מתפ"ש)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully