עידן טראמפ

רוב האמריקנים מאמינים: לטראמפ אין את הסמכות ליישם את מדיניותו

סקר של ה"וושינגטון פוסט" מעלה כי רק 29% מהציבור חושב כי הנשיא הנבחר מחזיק במנדט לעריכת השינויים שעליהם הכריז בקמפיין. עם זאת, יותר מ-50% סבורים כי רמת חייהם תעלה. בתוך כך, מתוצאות האמת עולה כי קלינטון זכתה בכמעט מיליון קולות יותר מטראמפ

סוכנויות הידיעות
17/11/2016
צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

רובו הגדול של הציבור האמריקני לא סבור כי לנשיא הנבחר דונלד טראמפ יש את הסמכות להוציא לפועל את המדיניות שאותה הציג המהלך הקמפיין שלו – כך עולה מסקר חדש של הוושינגטון פוסט. לפי הסקר, רק שלושה מכל עשרה אמריקנים, 29%, אמרו כי לטראמפ יש את הסמכות לנקוט במדיניות, שכוללת את הגברת המאבק בהגירה הבלתי-חוקית ושינוי מהותי ברפורמת הבריאות של הנשיא המכהן ברק אובמה, המכונה "אובמה-קר". 59% מהנשאלים אמרו כי על טראמפ להגיע לפשרות עם הגורמים הדמוקרטיים בקונגרס בכל הנוגע לסוגיות השנויות במחלוקת.

מדובר בנתון נמוך בהרבה מזה שהתקבל לאחר מערכות הבחירות הקודמות. ב-2008, 50% מהאמריקנים אמרו כי לברק אובמה יש את הסמכות לנקוט במדיניותו, ו-41% אמרו את אותו הדבר לאחר בחירתו שלג'ורג' בוש הבן בשנת 2000. כאשר מתמקדים בתומכי טראמפ נראה כי 56% סבורים כי עליו ליישם את מדיניותו ולא להגיע לפשרה עם הדמוקרטים, ו-63% טוענים כי הם מסכימים עם רוב עמדותיו.

עוד כתבות בנושא:
בתום מבצע חשאי: טראמפ הגיע למסעדה במנהטן והפתיע את הסועדים
לא, אנחנו לא יכולות: מה שוב לימדו אותנו הבחירות בארה"ב
מקיין: "המחיר של חידוש היחסים עם רוסיה לא מתקבל על הדעת"

רוב האמריקנים צופים כי הוא ישפר את הכלכלה. טראמפ(צילום: AP)

הנתונים מגיעים על רקע הפער שהולך ומתגבר לטובת המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון בקולות הבוחרים. מספירת הרוב הגדול של הקולות נראה כי למרות ניצחון טראמפ, קלינטון זכתה בכמעט מיליון קולות יותר מהנשיא הנבחר – פער של 0.7%. הדבר מתאפשר בעקבות שיטת הבחירות האמריקנית, שמתבססת על מספר האלקטורים שמעניקה כל מדינה ולא על מספר הקולות.

עוד עולה מהסקר כי ללא קשר להשקפה בנוגע למדיניותו של טראמפ, שישה מתוך עשרה אמריקנים מצפים לראות שינויים משמעותיים בוושינגטון במהלך ארבע השנים הקרובות. אותו מספר אף סבור כי הכלכלה תשתפר במהלך כהונתו של איל הנדל"ן, ו-52% סבורים כי רמת החיים תעלה. עם זאת, רוב הנשאלים טענו כי הם אינם בטוחים שטראמפ יכבד אנשים שחולקים על דעתו, או יקבל "החלטות נבונות" בנושאי מלחמה ושלום.

עוד בוואלה!

גם שיער, גם עור וגם ציפורניים: תוסף התזונה שמשנה את חוקי המשחק

בשיתוף סופהרב
גרפה כמעט מיליון קולות יותר מטראמפ. קלינטון(צילום: רויטרס)

העונים על הסקר נשאלו גם על עמדתם בנוגע להתחייבות של טראמפ למנות תובע מיוחד לחקירת פרשת המיילים שבה מעורבת הילרי קלינטון. 57% טענו כי עליו להימנע מהמהלך, אך בקרב תומכי טראמפ התוצאה שונה לחלוטין – 69% אמרו כי עליו למנות את התובע.

כשנתבקשו הנשאלים לתאר את תגובתם לניצחון של טראמפ, המילה "אכזבה" עלתה בקרב הרוב. תומכי קלינטון תיארו את הניצחון במילים "הלם", "עצב", "פחד" ו-"גועל". בנוסף, שבעה מכל עשרה נשאלים אמרו כי הקמפיין הכעיס אותם, ויותר מחצי טענו כי הוא הלחיץ אותם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully