משבר הפליטים באירופה

"לא יודעים מה צופן העתיד": צרפת החלה בפינוי הפליטים מ"הג'ונגל"

אוטובוסים ראשונים הגיעו למחנה הפליטים בעיר קאלה שבצפון המדינה כדי לפנות את השוהים בו. חלקם ויתרו על התקווה להגיע לבריטניה, וכמה החליטו לשוב לארצותיהם: "מוטב למות במדינה שלי מאשר כאן". הלילה דווח על עימותים במקום

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס

הרשויות בצרפת החלו לפנות הבוקר (שני) את מחנה הפליטים בעיר קאלה שבצפון המדינה, המכונה "הג'ונגל". אוטובוסים ראשונים הגיעו למחנה כדי לפנות את 7,000 המהגרים השוהים בו ויעבירו את רובם למרכזי פליטים ברחבי המדינה. בצרפת חוששים כי פליטים רבים, שעדיין מקווים לעבור לבריטניה, לא יסכימו לעזוב את המקום וכי עימותים יתפתחו במקום.

בשעה 06:00 בבוקר (שעון מקומי) החלו מהגרים ופליטים במחנה לעמוד בתור, כשכל אחד נושא תרמיל, על הכביש מחוץ להאנגר במחנה, במקום שממנו יעלו בהמשך על אוטובוסים שיפזרו אותם במרכזי הפליטים ברחבי המדינה. אחרים, שהחליטו כי הם אינם מעוניינים להישאר בצרפת וגם ויתרו על תקוותם להגיע לבריטניה, החליטו לנסות להגיע לגרמניה או איטליה.

לקריאה נוספת:
"לא אעזוב גם אם אלך לכלא": בצרפת נערכים לפינוי "הג'ונגל"
לקראת פינוי "הג'ונגל": ילדי פליטים יועברו מצרפת לבריטניה
צרפת החלה לבנות חומה ב"ג'ונגל המהגרים" למניעת הסתננות לבריטניה

עוד בוואלה!

תקיפו את עצמכם: מה זה ביטוח מקיף ומתי הוא מתגלה כקריטי?

לכתבה המלאה
"אני רק רוצה להיות מוגן". פליטים נערכים לעזיבת המחנה, הבוקר (צילום: AP)

אחסאן, מהגר בן 20 מאפגניסטן, ניסה להתגנב בלילות למשאיות הנוסעות למחוז קנט באנגליה. לאחר שניסיונותיו במשך ארבעה חודשים כשלו, הוא החליט לעלות על רכבת חזרה לאיטליה, היעד הראשון שלו כשהגיע לאירופה. "אף אחד לא יודע מה צופן העתיד", אמר ל"גרדיאן". "אני רק רוצה להיות מוגן ומקווה שיום אחד אמצא עבודה".

שני מהגרים נוספים מאפגניסטן שבילו כמה חודשים במחנה החליטו עם פינויו לחזור לביתם בג'אלאלאבד. לפני עלות השחר הם כבר היו ערים ונשאו את מעט החפצים שברשותם לכיוון ההאנגר כדי להירשם. צרפת הגדילה באופן זמני את הסיוע לאנשים שרוצים לשוב לארצותיהם. מוחמד, בן 26, סיפר: "ניסיתי. לקחתי כל כך הרבה סיכונים בניסיון לעלות על גבי משאיות. מוטב למות במדינה שלי מאשר כאן תחת גלגלי משאית".

בינתיים נערכת המשטרה לעימותים שעלולים לפרוץ במחנה ואלפי שוטרים כבר הגיעו למקום. "איננו רוצים להשתמש בכוח, אך אם ישנם פליטים שיסרבו לעזוב, או ארגוני סיוע שיעשו בעיות, המשטרה תיאלץ להתערב", נמסר אמש בהודעת משרד הפנים הצרפתי בנושא.

אמש פרצו מהומות במחנה במחאה על סגירתו ומהגרים יידו אבנים והציתו מדורות. המשטרה הצרפתית הזהירה כי קבוצה של אנרכיסטים בריטים מנסה לשבש את הפעולה. דובר המשטרה בקאלה אמר כי "קיים סיכון גבוה שפעילים חדרו למחנה בניסיון להשפיע על המהגרים, כפי שעשו בעבר".

מבצע הפינוי צפוי להימשך כשבוע, וכשיסתיים ייהרסו האוהלים והמבנים הארעיים שנותרו מאחור. במקביל לפינוי הפליטים למרכזים בצרפת, רוב 1,300 הילדים שהגיעו למחנה ללא ליווי מבוגר יועברו לבריטניה. הממלכה נותנת עדיפות להגעת ילדים שלהם קשר משפחתי לפליטים שכבר נמצאים בגבולותיה, אך היא צפויה לקבל גם 200 ילדים נוספים מטעמים הומניטריים.

"הג'ונגל" העיב על היחסים בין צרפת ובריטניה לאחרונה. פליטים מהמחנה נוהגים להציב מכשולים בפני משאיות שעושות את דרכן לאי הבריטי דרך המנהרה המחברת בין שתי המדינות או דרך מעבורות. זאת, כדי לגרום לכלי הרכב להאט כך שיוכלו להתגנב אליהן. בחודש שעבר צרפת החלה בעבודות להקמת חומה שתפריד בין מחנה הפליטים לנמל העיר.

פליטים נערכים לעזיבת המחנה, הבוקר (צילום: AP)
פליטים נערכים לעזיבת המחנה, הבוקר (צילום: AP)
פליטים נערכים לעזיבת המחנה, הבוקר (צילום: AP)
פליטים נערכים לעזיבת המחנה, הבוקר (צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully