עבור "כתובה מהודרת": כך נגבו כספים שלא כחוק מזוגות לפני חתונה

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי מועצות דתיות בבת ים, גבעתיים, שדרות וחיפה גבו כספים בהיקף של כרבע מיליון שקל בניגוד לחוק. כעת, ייאלצו המועצות להשיב את הכסף לזוגות שהונו

המועצות הדתיות יחזירו את הכסף לזוגות (צילום: ShutterStock)

ארבע מועצות דתיות ברחבי הארץ גבו כספים שלא כחוק מזוגות שביקשו להירשם לנישואים - כך קבע לאחרונה בית המשפט המחוזי בתל אביב. המועצות בבת ים, בגבעתיים, בשדרות ובחיפה גבו כספים נוספים בגין "כתובה מהודרת", שעבורה ביקשו סכום כספי גבוה מהאגרה הבסיסית המותרת בחוק. במסגרת הסדר פשרה נקבע לפני כשבועיים כי על המועצות הדתיות להחזיר את הכסף לזוגות.

רישום לנישואים כרוך באגרה בסך 700 שקלים. חיילים בשירות סדיר, עולים חדשים, סטודנטים, תלמידי ישיבה ואוכלוסיות אחרות יכולות לקבל הנחה של 420 שקלים. התשלום נעשה כבר בביקור הראשון של הזוגות ברבנות, והוא עבור פתיחת תיק נישואים, הדרכת כלות, הדרכת חתנים, עריכת החופה על ידי רב מרבני המועצה הדתית המקומית והנפקת תעודת נישואים בשני עותקים.

הסדר הפשרה נעשה במסגרת תביעה ייצוגית שהגישה עמותת "עתים" העוסקת בסיוע והכוונה בשירותי הדת בישראל, נגד המשרד לשירותי דת והמועצות הדתיות הנשלטות כיום בידי ש"ס. בכתב התביעה נטען כי המועצות גבו את הכסף "באופן שיטתי ובסכומים בלתי אחידים, ללא כל הסכמה בחוק ובניגוד להוראות הדין". עוד נטען כי "מדובר בהטעיה שיטתית של ציבור הזוגות המבקשים להינשא" וכי המועצות הדתיות לא סיפקו את המידע לפיו תשלום אגרה עבור כתובה אינו מחויב על פי חוק בכדי להשלים את הליך הרישום לנישואים.

עוד בוואלה! NEWS:
ארה"ב: עובד NSA נעצר בחשד להדלפת צפנים מסווגים
חיל הים השתלט על משט הנשים לעזה: "זייתונה" בדרכה לנמל אשדוד
צה"ל בודק מדוע כיפת ברזל לא יירטה את הרקטה שהתפוצצה בשדרות

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
"כתובה מהודרת" אינה חלק מחבילת הנישואים שמספקות המועצות הדתיות (צילום: ShutterStock)

הסכומים נעו בין 30 ל-70 שקלים, ולפי ההערכות, אלפי זוגות שהתחתנו בשנתיים האחרונות, שילמו סכומי כסף נוספים שנגבו מהם לא כחוק. להערכת התובעים, המועצות הדתיות גבו בשיטה זאת יותר מרבע מיליון שקלים.

במסגרת פשרה שהושגה בין הצדדים, קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב כי המועצות הדתיות יחזירו את הכסף לזוגות. על המועצות לפרסם בעיתונות המקומית הודעות לפיהן זוג שנרשם לנישואים שנתיים לפני הגשת הבקשה לתביעה ייצוגית, ושילם עבור כתובה מעוצבת מחיר נוסף על זה הקבוע בחוק, יוכל לפנות למועצה הדתית עם הכתובה שניתנה לו ולקבל את כספו חזרה תוך חודש.

"החלטה שמקדמת עמידה בנהלים". הרב שמואל פרבר, יו"ר עמותת "עתים" (צילום: באדיבות המצולמים)

הפרש המחירים שעל המועצות להשיב לזוגות שנישאו בתקופה זו הוא בהתאם לפירוט הבא: המועצה הדתית חיפה תשיב 30 שקלים; המועצה הדתית גבעתיים - 60 שקלים; המועצה הדתית בת-ים - 70 שקלים והמועצה הדתית שדרות תשיב 50 שקלים לזוגות. בנוסף, סוכם כי המועצות הדתיות יפסיקו באופן מידי את גביית התשלומים מעבר לאגרה הקבועה בחוק.

"החלטה זו מקדמת עמידה בנהלים על ידי מועצות דתיות", אומר הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר עמותת "עתים", "מדובר בגופים ציבוריים האמונים על מתן שירותי דת לציבור. לא ייתכן כי מועצה כזו או אחרת תחליט, על דעת עצמה ובניגוד לחוק, לחייב את הזוג בתשלום אגרה נוספת. 'עתים' תמשיך לפעול על מנת לשפר את מערך שירותי הדת בישראל". בארגון קוראים לציבור לעדכן את נציגי הארגון במקרה וישנם מקרים דומים של גביית יתר בשירותי דת. את הזוגות ייצגו בבית המשפט עו"ד תהילה מאיר ממשרד עורכי דין יהודה רוה ועורכי הדין אלעד קפלן ואלה סקעת מעמותת "עתים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully