הירי בשועפאט: חרף דרישת המשטרה - הנהג לא נאשם בהריגה

עלי נמר, שגיסו מוסטפא נמר נורה למוות על ידי שוטרי מג"ב בשכונה הפלסטינית בירושלים בשבוע שעבר, מואשם בעבירות של גרימת מוות ברשלנות ונהיגה ללא רישיון ותחת השפעת סמים ואלכוהול. לפי מח"ש, השוטרים לא חשודים בעבירה פלילית: "ירו לאחר שחשו סכנת חיים"

אמרי לוי סדן
15/09/2016
צילום: יוני ריכנר, עריכת וידאו: ניר חן.

עלי נמר, שגיסו מוסטפא נמר נהרג מירי שוטרי מג"ב בשועפאט בשבוע שעבר בשל החשש לחייהם לטענתם, הואשם היום (חמישי) בבית משפט השלום בירושלים בעבירות של גרימת מוות ברשלנות ונהיגה בשכרות וללא רישיון. זאת, על אף שנמר, שנהג ברכב, נעצר בחשד להריגה והמשטרה אף ביקשה להאריך את מעצרו בגין עבירה זו. הנאשם נפצע גם הוא בתקרית באורח בינוני.

לטענת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), שוטרי מג"ב אינם חשודים בעבירה פלילית. "בשלב זה לא התגבשה תשתית עובדתית מספקת לחשד לביצוע עבירה פלילית מצד השוטרים, ולכן הם לא נחקרו באזהרה. עדותם נגבתה על ידי מח"ש בסמוך לאירוע ובימים אלה התיק נבחן לקראת קבלת החלטה".

לפי כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכת הדין יעל איגרא אונגר מפרקליטות מחוז ירושלים, נמר, בן 25 משועפאט, נסע ברכב עם גיסו בן ה-27 במחנה הפליטים בשעות הלילה שבין ראשון לשני בשבוע שעבר. במקביל, קיימו כוחות הביטחון פעילות לאיתור אמצעי לחימה בשכונה והקימו חסם בצומת ציר ענתות, הציר הראשי בשכונה, במטרה למנוע כניסת כלי רכב לאזור.

לקריאה נוספת:
המשטרה: הפלסטינים שנורו בשועפאט השבוע לא ניסו לבצע פיגוע

לא יואשם בהריגה. נמר(צילום: נועם מושקוביץ)

הנהג, נכתב בכתב האישום, נהג ללא פוליסת ביטוח תקפה, שכן מעולם לא הוציא רישיון נהיגה. הוא בילה עם מוסטפא נמר המנוח, בת זוגו ואנשים נוספים, והחבורה צרכה משקאות משכרים. במועד הסמוך לאירוע, נטען בכתב האישום, הוא אף צרך סמים מסוכנים. בסביבות השעה 01:00 בלילה, לאחר הבילוי, יצאו המנוח והנאשם ברכב של האחרון, בעודו שיכור ותחת השפעת סמים ומוסטפא לצדו.

בהגיעם על החסם המשטרתי, נכתב בכתב האישום, עמד במקום כלי רכב מסחרי שנעצר על ידי השוטרים. בהתאם להוראת אנשי מג"ב, הוא נסע אחורנית. "בשלב זה לחץ הנאשם בעוצמה רבה על דוושת הגז, עקף את הרכב המסחרי בפראות והחל בנסיעה מהירה", נטען בכתב האישום.

עוד בוואלה!

תחרות המסעדות הגדולה של ישראל יוצאת לדרך, וגם אתם יכולים לזכות!

בשיתוף ZAP REST
המנוח נורה בראשו. מוסטפא נמר(צילום: ספק 500)
"השוטרים חשו בסכנת חיים ולכן ירו בנשק חם. כתוצאה מכך נפגע מוסטפא מירי בראשו ומת"

לפי האישום, השוטרים בחסם אותתו לנהג שוב ושוב בעזרת הפנס כי עליו לעצור, צעקו לעברו בעברית ובערבית כי עליו לעצור, ומשלא עשה זאת – ירו בו שני כדורי ספוג. אחד מהם פגע בשמשה הקדמית של רכבו של הנאשם.

לטענת התביעה, השוטרים חשו בסכנה מידית לחייהם ולכן פתחו באש. "הנאשם פרץ את החסם המשטרתי בנסיעה מהירה ולא עצר חרף כל אמצעי האזהרה וההרתעה שהופעלו כלפיו. בתגובה, ולאחר שהשוטרים בחסם חשו בסכנת חיים, נאלצו השוטרים לבצע לעבר הרכב ירי מנשק חם. כתוצאה מהירי נפגעו הנאשם והמנוח, שמת במקום כתוצאה מפגיעות הירי בראשו".

"אין בסיס לייחס למשיב אחריות למותו של המנוח". מכוניתם של קרובי המשפחה לאחר הירי, בשבוע שעבר(צילום: אתר רשמי, ללא)
"השוטרים נאלצו לירות מנשק חם". זירת הירי בשועפאט, בשבוע שעבר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

עוד נכתב בכתב האישום כי "במעשיו גרם הנאשם ברשלנות למותו של אדם, כאשר הוא אינו מודע לטיב המעשה, לקיום הנסיבות או לאפשרות הגרימה לתוצאות המעשה כשאדם מן היישוב יכול היה בנסיבות העניין להיות מודע להם; נהג ברכב מנועי ללא רישיון נהיגה ומבלי שיש על שימושו פוליסת בת תוקף; היה שיכור בהיותו נוהג רכב והחזיק סמים מסוכנים לצריכה עצמית".

עו"ד וסים דכוור, שמייצג את עלי נמר מטעם הסניגוריה הציבורית, אמר כי "תמוה מאוד שהוחלט להגיש כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות, למרות העובדה ששופטי בית משפט השלום בדיוני המעצר קבעו כי אין ראיות לביצוע עבירה זו. מר נמר מכחיש את האישומים וטוען כי אין קשר בין נהיגתו לבין התוצאה הטרגית שהיא תולדה של התנהלות השוטרים".

ביקורת חריפה על המשטרה

ביום שני האחרון מתח שופט בית משפט השלום בירושלים, דוד שאול גבאי ריכטר, ביקורת חריפה על המשטרה. "ראשית, תמוהה בעיני התנהלות המדינה בהקשר זה. איני מבין כיצד מוגשת בקשה באותם סעיפי חשדות למרות ההערות שהערתי בפעם הקודמת, לפיהן לא היה מקום לייחס למשיב הריגה וגרימת מוות ברשלנות. ממצאים ראשוניים של הנתיחה, מלמדים כי מותו של המנוח ככל הנראה נגרם מהירי. שנית, באירוע מסוג זה, לא ברור לי מדוע טרם הושלמו הפעולות להן התחייבה המשטרה, למרות פרק הזמן הארוך שניתן לה לצורך כך".

בית המשפט תקף את התנהלות המשטרה. אמו של עלי בהארכת מעצרו, השבוע(צילום: נועם מושקוביץ)

חרף הביקורת על המשטרה, האריך השופט את מעצרו של נמר ביממה. "התנהגותו של המשיב ברכב היא התנהגות מסוכנת לכשעצמה, לכך יש לצרף את נסיבות המקרה והתוצאות", אמר בהתייחס לכך שנהג בשכרות. "למשיב יש אחריות מסוימת לגביהן בשל עצם הנהיגה תחת סמים ואלכוהול. לטעמי, קיים ריחוק ניכר ביו התנהגות המשיב לתוצאה - מות בן דודו - ועל כן אין בסיס לייחס לו אחריות למות המנוח, גם לא בשלב המעצר".

בתחילה טענה המשטרה כי השוטרים חששו כי הנאשם יבצע פיגוע, ולכן ירו במנוח. לאחר פרסום תיעוד האירוע בחדשות 10, חזרה בה המשטרה מטענה זו.

(עדכון ראשון: 11:15)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully