תיעוד: הנגמ"ש הגלגלי הראשון בתולדות צה"ל בפעולה

משרד הביטחון מציג את האב-טיפוס של הנגמ"ש הגלגלי, שההחלטה על פיתוחו התקבלה עקב "צוק איתן". עם 750 כוח סוס ומשקל של כ-30 טונות, הוא אמור לשאת 12 חיילים בתנאי שטח קשים ובזירות לחימה

  • צה"ל
  • נגמ"ש
צילום: באדיבות מנהלת המרכבה במשרד הביטחון, עריכה: שניר דבוש

מנהלת טנק המרכבה במשרד הביטחון (מנת"ק) בשיתוף עם זרוע היבשה בצה"ל, החלו בימים האחרונים בסדרת ניסויים ראשונה ב"איתן", אב-טיפוס של הנגמ"ש הגלגלי הראשון בתולדות צה"ל. פיתוחו החל בעקבות הלקחים שהופקו ממבצע "צוק איתן".

ה"איתן" הוא נגמ"ש מתקדם ובעל יכולות מגוונות, שנועד ללחימה ולהסעת לוחמים בשדה הקרב, בתנאי שטח קשים. משקלו של ה"איתן" הוא 30 עד 35 טונות, הספק המנוע שלו הוא 750 כוחות סוס ולו שמונה גלגלים. הוא יכול לשאת 12 חיילים, בהם נהג, מפקד ומקלען. כמו כן, ביכולתו לשאת עמדת נשק קטנה, או אפילו כלי לחימה בעל צריחון בינוני עם תותח 30 עד 40 מ"מ.

לקריאה נוספת בוואלה! NEWS:
גמליאל תוקפת את רגב: "אמירות מפחידות, חוסר הבנה בדמוקרטיה"
"הוא רצה להרוג את הילד": תמלילי חקירתה של האם ההרה שהוכתה
הרצוג מבהיר: "אני לא נכנס לממשלת נתניהו, הפרק הזה מאחוריי"

עוד באותו נושא

תותחים ומסכי מגע: מכונת הלחימה שתחליף הנגמ"שים המיושנים מ"צוק איתן"

לכתבה המלאה
בעל יכולות מגוונות. הנגמ"ש הגלגלי הראשון (צילום: משרד הביטחון, דנה שרגא, משרד הביטחון)

מהמנת"ק נמסר כי הנגמ"ש החדש יהיה כלי הלחימה הגלגלי המתקדם והממוגן בעולם. הוא יצויד במערכת הגנה אקטיבית, בדומה לנמר (נגמ"ש מרכבה) ולטנק מרכבה סימן 4, ובמערכות מיגון נוספות וייחודיות. יתרונו הגדול יהיה ביכולות הנסיעה הטובות שלו בין גזרות לחימה שונות, ובהתאמתו לנסיעה בכביש ללא צורך במובילים, במהירות של 90 קמ"ש ויותר.

עוד נמסר כי עלות הייצור שלו צפויה להיות נמוכה יחסית – כמחצית מעלות הייצור של הנמר או של כל נגמ"ש גלגלי אחר בעולם, ולכן תאפשר הצטיידות בכלים רבים יותר ובקצב גבוה יותר, במקביל להצטיידות בנמרים. כמו כן, על בסיס דגם זה מתוכננת להיבנות משפחת כלים למשימות שונות.

הנגמ"ש בפעולה (צילום: משרד הביטחון)
"כלים מודרניים בעלי מיגון מקסימלי" (צילום: משרד הביטחון, דנה שרגא, משרד הביטחון)

"ההחלטה על פיתוח ה'איתן' התקבלה כלקח ממבצע 'צוק איתן'. בעקבות המבצע עלה הצורך להחליף את אלפי נגמ"שי ה-M113 הוותיקים הנמצאים בשירות בצה"ל בכלים מודרניים בעלי מיגון מקסימלי, שמותאמים לאיומים הקיימים בזירה", הסביר ראש מנת"ק תת-אלוף ברוך מצליח, והוסיף: "במקביל להאצת ההצטיידות בנגמ"שי הנמר החלטנו לפתח כלי נוסף, משלים לנמר, שיאפשר לכוחות החי"ר ניידות אסטרטגית מהירה ומיגון מקסימלי. סדרת הניסויים שבה התחלנו בימים אלה תאפשר לצה"ל לבחון את הכלי במגוון מתארים מורכבים, לקראת ההחלטה על היקף ההצטיידות בו".

סדרת הניסויים תסייע לקבל החלטה על היקף ההצטיידות (צילום: משרד הביטחון, דנה שרגא, משרד הביטחון)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully