פרשת אלאור אזריה

סקר: 43% מהציבור סבורים שאלאור אזריה לא זוכה למשפט הוגן

מסקר שנערך עבור וואלה! NEWS עולה כי בציבור מטילים ספק במערכת המשפט בהקשר לפרשת החייל החשוד בהריגת מחבל, בקרב ערבים ויהודים כאחד. עוד עולה כי קיימת תחושה שהסערה תשפיע על הכרעת הדין

05/07/2016
צילום: יותם רונן, עריכה: שניר דבוש

בווידאו: דיון נוסף בעניינו של אלאור אזריה; חוקרי מצ"ח זומנו להעיד, בשבוע שעבר

טוב לדעת (מקודם)

נתפס לכם הצוואר? הגיע הזמן לשחרר בטיפול ביתי וטבעי

מוגש מטעם בי קיור לייזר

משפטו של החייל אלאור אזריה שנאשם בהריגת מחבל בחברון ממשיך להתנהל, והסערה שעורר בחברה הישראלית טרם שככה. מסקר שנערך מטעם וואלה! NEWS עולה כי 43% מהמשתתפים סבורים כי המשפט אינו הוגן, בהשוואה לנאשמים אחרים במשפטים צבאיים. לעומת זאת, 31% מהנשאלים טענו כי משפטו של אזריה הוגן ו-25% השיבו כי אין להם דעה בעניין. בסקר שנערך ב-16 ביוני השתתפו 602 בני אדם, בהם 502 יהודים ומאה ערבים. הוא נערך על ידי חברת "סטט נט" וחברת "פרויקט", בפיקוחו של הפרופסור קמיל פוקס.

בקרב הנשאלים היהודים, 47% טענו כי אזריה לא זוכה למשפט הוגן ביחס לנאשמים אחרים, לעומת 33% שסבורים כי המשפט הוגן ו-20% שאין להם דעה בנושא. במגזר הערבי השיבו 31% מהמשתתפים כי המשפט אינו הוגן, לעומת 24% שסבורים כי הוא הוגן ו-25% שהם חסרי דעה.

לא ניתן לדעת מהי הסיבה לחוסר האמון במשפט בקרב הנשאלים הערבים – האמונה שבית הדין יחמיר עם אזריה, או דווקא יקל עמו. ניתן אף להעריך כי חוסר האמון בקרבם נובע מחוסר אמון כללי במשפטים המתנהלים בבתי דין צבאיים. עם זאת, הסברה שהמשפט אינו הוגן בולטת גם בקרב המשתתפים הערבים.

עוד בנושא:
חוקר מצ"ח: בזירה נאמר לאביו של אלאור אזריה לשכור עו"ד טוב
בעקבות ההסתה: התביעה מבקשת לאסור פרסום שמות עדים במשפט אזריה
נתניהו על ההסתה נגד המ"פ של אזריה: "אין מקום להתלהמות פסולה כזו"

אזריה בבית הדין הצבאי ביפו בחודש מאי(צילום: ניב אהרונסון)

כשמנתחים את הנתונים בלי להחשיב את חסרי הדעה בנושא, עולה כי 58% מכל הנשאלים חושבים שאזריה אינו זוכה למשפט הוגן, לעומת 42% שטוענים כי משפטו דווקא נערך בהגינות. בקרב היהודים, 59% מהמשתתפים טוענים שמדובר במשפט לא הוגן, לעומת 41% שטוענים כי המשפט הוגן.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הסקר התייחס גם לשאלה אם הסערה הציבורית והפוליטית סביב המשפט תשפיע על תוצאותיו. 45% מכלל המשתתפים במדגם טענו כי הסערה תשפיע על תוצאות המשפט, לעומת 34% שמאמינים כי לא תשפיע. ל-21% מהמשתתפים לא הייתה דעה בנושא.

מחלוקה לפי מגזרים עולה כי 43% מהציבור הערבי חושבים כי הסערה תשפיע על המשפט, לעומת 30% שהשיבו כי לא תהיה לסערה כל השפעה. 27% מהנשאלים אמרו כי אין להם דעה בנושא. במגזר היהודי נרשמה חלוקה די דומה, ו-45% מהנשאלים טענו שלסערה תהיה השפעה על תוצאות המשפט, בעוד 35% מהם מאמינים שלא תהיה לה. ל–20% מהנשאלים לא הייתה דעה בנושא.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

גם בנוגע לשאלה הזו נעשה שקלול של הנתונים ללא חסרי הדעה. לפי החישוב הזה, במגזר הערבי 59% מהנשאלים טוענים כי הסערה תשפיע על תוצאות המשפט, מול 41% שטוענים כי אין לה השפעה. במגזר היהודי, 56% מהמשתתפים השיבו שהסערה הציבורית היא בעלת השפעה, לעומת 44% שטענו כי לא תהיה לה השפעה כלל.

שלב ההוכחות במשפטו של החייל צפוי להימשך היום (שלישי), ובמסגרתו יעידו חייל מפלוגתו של אלאור אזריה שנכח באירוע, ונהג האמבולנס עופר אוחנה תושב חברון, שנטען כי בעט בסכין של המחבל וקירב אותה אל גופתו לאחר הירי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully