אלשיך: "התאהבתי במשטרה, אני לא מתכוון להיות ראש השב"כ"

בתדרוך במטה הארצי התייחס המפכ"ל לדיווח לפיו נתניהו הבטיח למנותו לראשות השב"כ. בהמשך התייחס לשורת נושאים, כשהמרכזי בהם הוא הטלטלה באגף החקירות: "ההתנהלות חצתה את הקו"

29/06/2016
צילום: גדעון צנטנר, עריכה: מתן חדד

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, ערך היום (רביעי) תדרוך לעיתונאים במטה הארצי של משטרת ישראל בירושלים ובו התייחס לשורת נושאים, כשהמרכזי בהם הוא הטלטלה באגף החקירות. אלשיך הגיב לדיווח בחדשות 10 לפיו, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח למנות אותו לראש השב"כ הבא, ואמר: "אני לא מתכוון להיות ראש השב"כ. התאהבתי בארגון הזה, אני בוודאי לא מפנטז על התפקיד הזה במובן הפיקודי. זה לחזור אחורה וזה לא אותו אתגר".

אלשיך דיבר על הקצינים בחטיבת המודיעין וחשף כי פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט משום שהתנהלותם חצתה לטענתו את הקווים. בדבריו התייחס לראש החטיבה, תת-ניצב גיא ניר ולעוזרתו, הקצינה מ', שלימים הגישה תלונה נגד ראש להב 433 רוני ריטמן. המפכ"ל ציין כי ביקש ממנדלבליט "שלא להתחבא מאחורי סוביודיצה", באשר לאיסור דיווח על הליך המשפטי העומד ותלוי נגד ריטמן. לדבריו, התנהלות הקצינים גרמה לכך ש"אגף החקירות הוצג בצורה מגמתית ונוצר עליו איום". הוא הסביר: "היה ניסיון להציג כאילו יש קרבות במשטרת ישראל. כבר אין קרבות. עלינו לא היו לחצים ישירים, כל הלחצים היו לחצים תקשורתיים, כל האיומים היו לחצים תקשורתיים".

אלשיך התייחס בתדרוך למבחן האמינות, שנחשף לראשונה בוואלה! NEWS, ושאותו הנחיל עם כניסתו לתפקיד. הוא אמר כי "כתוצאה מהמבדק עברו למחלקה לחקירות שוטרים תיקיהם של שוטרים, בהם בודדים בדרגות של ניצב-משנה ומעלה".

לקריאה נוספת:
"שמח"ש תחקור במקום לעסוק בנקמנות": מדוע לא נחקרת הדלפת מסמך הח"כים?
סערת המסמך: אדלשטיין דרש מהמפכ"ל - הסר העננה מהח"כים
"היה מחנה ריטמן, והיה מחנה גיא": עדותו של ראש להב 433 נחשפת

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
"אין קרבות במשטרה". אלשיך(צילום: מערכת וואלה!)

המפכ"ל התייחס גם למסמך הח"כים, שעליו חתום ראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי, ופורסם גם הוא בחדשות 10 לפני שבוע. "אי אפשר שבארגון כזה גדול לא נייצר תהליכי בקרה. לכן, כשהיועץ המשפטי נדרש לעניין הזה הוא מוחא לנו כפיים". הוא חשף כי התוודע למסמך רק לאחר שדווח עליו בתקשורת. בשורה התחתונה אמר כי משטרת ישראל אינה יוזמת איסוף. "כשמגיע אלינו מידע, מה לעשות, אזרחים מתלוננים. אם מדובר בזבל, אנחנו לא מתייחסים. אם מדובר במשהו עם בשר, אנחנו אמורים לקחת אותו, ללכת ליועץ המשפטי ולבדוק לגבי ההמשך".

בהקשר לתאונות הדרכים, מתח אלשיך ביקורת על תקצוב אגף התנועה. "שמתי את הדברים על השולחן, ואמרתי 'רבותיי, זה לא תקין'. שר התחבורה הבין מיד ואז התקציב הועבר אלינו". לתקציב, שעמד על 26 מיליון שקלים, התווספו עוד 30 מיליון. "תעדפנו כוח אדם סטודנטיאלי. עשינו מהלכי תגבור והתוצאות בהתאם. יש בלימה, אבל זה אתגר עצום שילווה אותנו קדימה. צריך לעשות הרבה שינויים כי בסוף זה הרוגים".

בהמשך דבריו התייחס המפכ"ל למציאות הביטחונית ומעורבותה של המשטרה בה. "לאורך השנים עובר הנטל ביטחוני למשטרת ישראל והעורף הפך למוקד במרכזי. זה לוקח אותנו למקומות החיכוך של גרילה וטרור". לדבריו, בנושאה זה אמון הציבור נקבע על ידי שוטר או שניים בשטח. "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך אנחנו משפיעים יותר בעוד האתגר הולך ומתעצם. איך אני משפר את היכולת שלנו לתת מופע יותר טוב. חלק מהמופעים לא נראים טוב. מעצר לא נראה טוב, בסרט זה נראה נהדר. מעצרים לעולם לא נראים טוב. בתוך הדבר הזה אנחנו רוצים שזה יפעל על פי החוק, ובוודאי מול המעצרים מסביב, זה אתגר כמעט אינסופי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully