מת אחד הניצולים הבודדים מסוביבור, שהעיד במשפט דמיאניוק, בגיל 95

יולס שלוויס, ששרד שבעה מחנות בשואה והיה לשורד ההולנדי האחרון מסוביבור, הלך לעולמו בביתו שמדרום לאמסטרדם. הוא הקדיש את רוב חייו לתיעוד הזוועות "למען כל מי שנרצחו שם", ושימש אחד העדים בתביעה במשפטו של שומר המחנה, ג'ון דמיאניוק, שהורשע ב-2011

סוכנויות הידיעות
"עשיתי זאת למען כל מי שנרצח שם". שלוויס (צילום: ויקיפדיה)

יולס שלוויס, הניצול ההולנדי האחרון ממחנה ההשמדה סוביבור, שפעל בפולין במלחמת העולם השנייה, הלך לעולמו אתמול (שני) והוא בן 95. לאחר המלחמה, עסק שלוויס רבות בתיעוד האירועים שהתרחשו במחנה. כמו כן, הוא שימש אחד התובעים במשפטו של שומר המחנה, ג'ון דמיאניוק, שנמצא אשם בשנת 2011 בעבירה של סיוע לרצח 28 אלף יהודים.

שלוויס מת בביתו באמסטלפיין שמדרום לאמסטרדם. הוא איבד את רוב בני משפחתו בשואה ושרד שישה מחנות נוספים עד ששוחרר ב-1945. לסוביבור הגיע שלוויס ביוני 1943, בגיל 22, לאחר שהוחזק במחנה הריכוז וסטרבורק שבהולנד. לאחר מכן, השתמש בידע שלו בגרמנית מבית הספר על מנת לעבור למחנה עבודה. בתום המלחמה, האמין שהוא הניצול ההולנדי היחיד שנותר מסוביבור – אך גילה כי 17 בני אדם נוספים שרדו.

עוד ידיעות מהעולם:
האקרים חשפו פרטי 50 מיליון אזרחים טורקים: "טראמפ גרוע מארדואן"
החל גירוש הפליטים מאירופה: ספינות ראשונות יצאו מיוון לטורקיה
אפקט מסמכי פנמה: קריאה להדחת נשיא אוקראינה וראש ממשלת איסלנד

(תוכן מקודם)

הטיפ השבועי: לבחור את חדר השינה המושלם עבורכם

בשיתוף שמרת הזורע
לכתבה המלאה
שלוויס שימש אחד התובעים במשפטו. דמניוק לפני המשפט ב-2010 (צילום: רויטרס)

כשנשאל מדוע הקדיש את חייו לתיעוד הזוועות שהתרחשו בסוביבור, ענה: "עשיתי זאת בשביל כל מי שנרצחו שם. קודם כל בשביל אשתי ומשפחתי, וגם עבור שאר הנרצחים".

מחנה סוביבור היה אחד משלושה מחנות השמדה סודיים שהוקמו בידי הנאצים כחלק ממבצע ריינהרד, שמטרתו הייתה השמדתה של יהדות הגנרלגוברנמן בפולין. הוא פעל בשנים 1942-1943 ומוקם בסמוך לעיר ולודבה שבמזרח המדינה. על פי הערכות, במחנה נרצחו לפחות 170 אלף בני אדם, רובם יהודים ממחוזות לובלין ולבוב שבפולין. לפחות 34 אלף מתוכם הגיעו מהולנד.

לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully