המתלוננת במשפט אונס זועמת על שביתת הפרקליטים: "רק קולו של האנס יישמע"

הדיון בערעור המדינה על עונשו של נחמן, שכלל שישה חודשי עבודות שירות בלבד בגין עבירות אונס, יתקיים מחר - אך המתלוננת נגדו חוששת שגזר הדין יישאר על כנו ושלא תיוצג בדיון. "איך ייתכן דבר כזה?", כתבה בפייסבוק

05/04/2016
צילום: ניב אהרונסון

בעקבות שביתת הפרקליטים, נציגי הפרקליטות לא יופיעו מחר לדיון בערעור המדינה לבית המשפט העליון על עונשו של יניב נחמן, שעליו נגזרו שישה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי בגין עבירות אונס ומעשה מגונה בכוח. רוני ריבר, המתלוננת נגד נחמן, כתבה אמש (שני) בעמוד הפייסבוק שלה על הודעת הפרקליטות בעניין זה, וסיפרה על חששותיה מכך שלא תיוצג בערעור ומכך שעונשו הקל של נחמן יישאר על כנו.

ריבר ציינה בפוסט שכתבה כי לא תהיה בארץ עד חודש מאי, וכי קיבלה היום את החדשות "המטורפות" לגבי שביתת הפרקליטים. "קיבלתי מייל מהפרקליטות שמודיע לי שהם נכנסו לשביתה ושנאסר עליהם להופיע בדיונים. אז אף אחד לא מייצג אותי בערעור מחרתיים!", כתבה ריבר. היא הוסיפה: "במקום שידחו את הדיון למועד אחר, נמסר לי שיש שלוש אפשרויות. או שהשופטים באמת יחליטו על מועד אחר, או שהם יבטלו הכל ויניב ילך הביתה, או שהם ידונו בתיק עם הערעור הכתוב ועם הסנגור של יניב, שכמובן מגיע לדיון וייצג את הצד שלו. שום אופציה לא מתקבלת על הדעת חוץ מהראשונה".

לדבריה, לאחר שמ-11 מתלוננות נגד נחמן נותר רק מקרה אחד שבגינו קיבל עבודות שירות, המדינה "משאירה אותה מאחור". איך ייתכן דבר כזה? איך ייתכן שחוץ מדחייה של התיק יש מצב שיבטלו הכול או ידונו בלי שייצגו אותי? ורק יישמע הקול של האנס! באיזו מדינה אני חיה, אני לא יודעת. אין לי מילים", כתבה.

לקריאה נוספת:
המדינה ערערה על העונש הקל של האנס יניב נחמן: "נדרש מאסר בפועל"
נשיאת העליון: "לא ייתכן שיסיתו נגד שופט בגלל עונש שגזר"

טוב לדעת (מקודם)

לא ייאמן מה קרה לו ב-10 שבועות בלבד

מוגש מטעם TI SWIM
סנגורו יגיע לדיון וישמיע את טיעוניו. נחמן(צילום: צילום מסך, טינדר)

נחמן הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של אונס ומעשה מגונה בכוח, ונידון לשישה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי, בנוסף לחצי שנה שבה היה נתון במעצר. בערעור טוענת הפרקליטות כי בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על נחמן עונש שאין בו הלימה לחומרת מעשיו, ושאינו מבטא את מדיניות הענישה הראויה בעבירות מין בכלל, ובעבירות אינוס ומעשה מגונה בכוח בפרט. נגד נחמן הוגש במקור כתב אישום בגין אישומים, בהם יוחסו לו שלושה מעשי אינוס, ניסיון אינוס ושני מעשים מגונים בנסיבות אינוס כלפי שלוש נשים, וכן עשרות מקרים של פגיעה בפרטיות והטרדה מינית של שתי נשים נוספות.

במהלך החקירה במשטרה נטען כי נחמן השתמש בסם אונס באופן שיטתי, אך סוגיה זו לא נכללה בכתב האישום שהוגש נגדו מפני שלא ניתן היה להוכיח את השימוש בסם בבדיקות מעבדה. לפני שהחל שלב ההוכחות בתיק, הגיע נחמן להסדר טיעון עם הפרקליטות וכתב האישום בעניינו שונה משמעותית, כך שהוא כלל רק עבירה אחת של מעשה מגונה בכוח ואינוס שנגעה למתלוננת עמה הייתה לו היכרות מוקדמת. ההסדר לא כלל הסכמה לעניין העונש.

"באיזו מדינה אני חיה, אני לא יודעת". הפוסט שכתבה ריבר(צילום: צילום מסך, פייסבוק)

הפרקליטים שובתים החל מיום חמישי במחאה על הצעת החוק המעגנת את מעמד נציבות הביקורת על הפרקליטות בחקיקה, והגעתם לדיונים מאושרת רק על ידי ועדת חריגים. במקרה זה, לא אושרה התייצבות הפרקליטים כיוון שלא מדובר בנאשם שישתחרר כתוצאה מאי ההתייצבות. כך, בנוסף, לא יגיעו פרקליטים לדיון השבוע בתיק 512, בטיעונים לעונש של המחבלת מהתחנה המרכזית בעפולה ולדיון הוכחות בעניינו של שוטר מג"ב בן אדרי, שצולם יורה בילד פלסטיני בביתוניא. התייצבות פרקליט אושרה בדיון בעניינו של הנאשם הבגיר ברצח הנער מוחמד אבו חדיר.

מארגון הפרקליטים נמסר: "צר לנו על הפגיעה שנגרמת לציבור כולו ולנפגעת הספציפית בפרט בשל העיצומים שעליהם הכרזנו. אנחנו מקווים שנוכל לחזור לעבודה תקינה במהירה. לצערנו הפגיעה המתמשכת במעמדם, ביטחונם ושמם הטוב של הפרקליטים חייבה אותנו לנקוט בצעדים, ואנו קוראים לכל הנוגעים בדבר להתחיל במשא ומתן מיידי על מנת להביא לסיום הסכסוך בהקדם האפשרי".

עוד מסרו כי "הפרקליטים הם הראשונים להתייצב כחומה בצורה להגן על נפגעי עבירה. מי שמונע מאיתנו להילחם עבור נפגעי עבירה ועבור שלטון החוק הם אלו המבקשים להחליש את הפרקליטות".

(עדכון ראשון: 22:05)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully