פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מטבע נדיר נמצא בצפון, והחוקרים מופתעים: "לא ידענו שיש באתר עוד מטבעות"

   בכיר ברשות העתיקות התייחס בריאיון לאולפן וואלה! NEWS למטבע שעליו מוטבע דיוקנו של מייסד האימפריה הרומית שהתגלה לאחרונה על ידי מטיילת בצפון. לדבריו, החפירות לא מתבצעות בכל אתר בארץ ולכן "אין פלא שתיירים מוצאים אותם"

   מטבע נדיר נמצא בצפון, והחוקרים מופתעים: "לא ידענו שיש באתר עוד מטבעות"
   צילום: גדעון צנטר עריכה: ניר חן

   ד"ר דונלד צבי אריאל, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות, התייחס היום (שני) למטבע הזהב מהתקופה הרומית שהתגלה לאחרונה במקרה על ידי לורי רימון שטיילה בצפון. "האזרחית שמצאה את המטבע עשתה מעשה אזרחי חיובי ותרמה אותו לאוצרות המדינה", אמר בריאיון לאולפן וואלה! NEWS. "המטבע מגיע מאתר שלא ידענו שיש בו עוד מטבעות מחיפושים שערכנו שם בעבר".

   המטבע נושא את דיוקנו של אוגוסטוס, מייסד האימפריה הרומית. לדברי ד"ר צבי אריאל, "המטבע עצמו נטבע על ידי אחד הצאצאים של אוגוסטוס, טריאנוס, שחי כמאה שנים אחר כך. המטבע מאוד מיוחד והוא השתמר מאוד יפה. הוא חלק מסדרה נוסטלגית של מטבעות, שבה כל סדרה יוחדה לקיסר אחר. הערך של המטבע תורם ומעלה שאלות על מה שקרה בגליל בתחילת המאה השנייה לספירה".

   עוד בוואלה! NEWS:
   לאחר מאבק: הכיתוב "נפל בקרב" ייכתב במצבת החייל שנרצח בפיגוע
   כחלון: "מתנגד לתקציב דו-שנתי, אבל לא שולל זאת"
   קיאקים בפורים? מזג האוויר השחון בצפון הביא להקדמת עונת התיירות

   מטיילת בצפון מצאה מטבע זהב רומי בן 2,000 שנה (מערכת וואלה! NEWS , באדיבות רשות העתיקות)
   "חלק מסדרה נוסטלגית". המטבע שנמצא לאחרונה בצפון (צילום: שי הלוי, רשות העתיקות)

   ד"ר צבי אריאל הוסיף כי שווי המטבע אלפי דולרים, "הוא עשוי זהב יקר, משקלו 7.14 גרם ולא ברור מי בעליו. יש סברות שהוא היה (בבעלות – ה"ק) חייל שהסתובב בגליל בתקופה של מרד בר כוכבא, אבל לא ניתן להוכיח זאת".

   "זה מטבע מאוד נדיר ואנחנו מאחסנים אותו בכספת ממוגנת", הוסיף. "אנחנו לא חוששים מגניבה, הוא יכול לעלות לתצוגה אך מוזיאון ישראל טרם ביקש אותו". על גילוי המטבע על ידי מטיילת אמר: "המטבעות ממשיכים להתגלות ותמיד יש עוד ועוד מציאות כאלה. החפירות בארץ לא מתבצעות בכל אתר ואתר. אין פלא שתיירים מוצאים אותם".

   מטיילת בצפון מצאה מטבע זהב רומי בן 2,000 שנה (מערכת וואלה! NEWS , באדיבות רשות העתיקות)
   "עשתה מעשה אזרחי חיובי". לורי רימון עם המטבע שמצאה (צילום: שמואל מגל, רשות העתיקות)