התפרצות נגיף זיקה

הנחיה לנשים באל סלבדור: אל תיכנסו להיריון עד שנת 2018

כחלק מהמאבק בהתפשטות הנגיף "זיקה", המועבר על ידי יתושים ומסוגל לפגוע בההתפתחות העובר, קראו גורמים רשמיים במדינה לנשים להמתין שנתיים עד ההיריון הבא. הדבר עורר דאגה בקרב הציבור, שרובו קתולי ומתנגד לשימוש באמצעי מניעה

סוכנויות הידיעות
הנגיף מופץ על ידי יתוש (צילום: ShutterStock)

הנגיף "זיקה" ההולך ומתפשט באמריקה הלטינית ובקריביים, הוביל גורמים רשמיים ממשרד הבריאות באל סלבדור שבמרכז היבשת לנקוט בצעד יוצא דופן, ולקרוא לנשים לא להיכנס להריון עד לשנת 2018. זאת, מאחר שהנגיף מסוכן במיוחד עבור נשים בהיריון, שכן הוא עלול לפגוע בהתפתחות העובר.

החשש מפני התפשטות הנגיף, שמופץ על ידי יתושי אדס, מדיר שינה מעיני מנהיגי המדינות בדרום אמריקה, וכל מדינה נקטה בצעדים שונים במטרה להילחם בתפוצתו - החל מהדברה רחבה ועד הנחיות לציבור כיצד להימנע מעקיצות יתושים. במדינות כמו קולומביה, אקוודור וג'מייקה המליצו לנשים לדחות את כניסתן המתוכננת להריון, אך אל סלבדור היא המדינה היחידה שקבעה תאריך יעד של שנתיים שלמות.

עוד כתבות מהעולם:
נמצא עוד שריד מהמטוס המלזי? גוף מתכת מסתורי אותר בחופי תאילנד
דיווח בארה"ב: מייקל בלומברג שוקל לרוץ לנשיאות כמועמד עצמאי
טראמפ: "אני יכול לירות במישהו - ועדיין לא אאבד בוחרים"

עוד בוואלה!

תסמכו עליו: חומוס סלק משוגע (ומטמטם) של עומר מילר

לכתבה המלאה
האזורים שבהם התפשט הנגיף (צילום: ספק 500)

על אף שההנחיה היא אינה חלק ממדיניות רשמית, היא עוררה דאגה בקרב הציבור, שרובו שייך לנצרות הקתולית המתנגדת לשימוש באמצעי מניעה. אזרחים רבים במדינה תהו לגבי ההיגיון הועמד מאחורי ההנחיה, וארגונים חברתיים שונים העלו שאלות הנוגעות ליישומה, שכן רוב ההריונות במדינה הם אינם מתוכננים. "אם לא ניתן המלצות לאוכלוסייה, יכולים להיגרם מקרים רבים של מיקרופלציה (היקף ראש קטן בהרבה מהממוצע בקרב היילודים)", אמר אדוארדו אספינוזה פיאלוס, סגן שר הבריאות באל סלבדור. "מתוך אותם ילדים, 99% יישרדו אך יסבלו ממוגבלויות".

הנגיף מועבר על ידי עקיצות יתושים בלבד. התסמינים למחלה בקרב מבוגרים הם חום, פריחה, עיניים אדומות, כאבי ראש וכאבי שרירים, ובמקרים נדירים תיתכן גם הופעה של סיבוכים נירולוגיים. עם זאת, כאמור, התוצאה החמורה ביותר נרשמת בקרב נשים בהיריון. עד כה, המדינה שבה נרשם מספר המקרים הגבוה ביותר של הנגיף היא ברזיל, שבה התגלו יותר ממיליון הידבקויות, בהם 4,000 מקרים של מיקרופלציה.

מקרה ראשון בארץ התגלה בשבוע שעבר. בית החולים שיבא שבתל השומר (צילום: ראובן קסטרו)

בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות בישראל כי פעוטה בת שנתיים אובחנה בבית החולים שיבא שבתל השומר כנשאית של נגיף "זיקה". זהו המקרה הראשון של הידבקות בנגיף שתועד בארץ.

הפעוטה טופלה בבית החולים ושוחררה לביתה במצב טוב. ככל הנראה היא נדבקה בנגיף בקולומביה שם ביקרה לאחרונה, מדינה שבה נדבקו בנגיף יותר מ-13,500 בני אדם.

בשל התפשטות המחלה הנחה משרד הבריאות נשים הרות לשקול דחיית נסיעה למדינות שבהן קיימת סכנה גבוהה להידבקות. אם אין אפשרות לדחות נסיעה ממליצים במשרד להתייעץ עם רופא המתמחה בנושא, כגון מומחה במחלות זיהומיות או צוות אפידמיולוגי בלשכות לפני היציאה לחו"ל. כמו כן, יש לנקוט בקפדנות בצעדים למניעת עקיצות יתושים במהלך הנסיעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully