"הכו אותו כשברור שהוא חסר אונים": אישום למעורבי הלינץ' באריתריאי

לפי כתב האישום, הארבעה, בהם קצין שב"ס וחייל צה"ל, הכו בתחנה המרכזית בבאר שבע את הבטום זרהום ששכב על הרצפה מדמם ונחשד כמחבל. בהמשך הם הטיחו בו ספסל, ואף עצרו אזרחים שביקשו להפסיק לתקוף אותו. בפיגוע נורה למוות חייל צה"ל

באדיבות ערוץ 10

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (שלישי) כתב אישום נגד ארבעה בני אדם, בהם חייל וקצין שב"ס, שהיו מעורבים בלינץ' באזרח אריתריאה הבטום זרהום בתחנה המרכזית בבאר שבע, שמת לאחר מכן מפצעיו. הארבעה, החייל יעקב שמבה, בן 20 מכוכב השחר, דוד מויאל בן 30 מבאר שבע, אביתר דמרי בן 21 מבית הגדי וקצין שב"ס רונן כהן בן 36 מבאר שבע, הואשמו בגין חבלה בכוונה מחמירה. כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע לאחר חקירה שלוותה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, ובאישורו של פרקליט המדינה, לאחר הליך השימוע שנערך לכל החשודים.

כהן קצין אמר לאחר הגשת כתב האישום נגדו: "אני הולך עם האמת שלי ואני אנצח". על פי כתב האישום, ב-18 באוקטובר סמוך לשעה 19:30, ירה המחבל מהנד אל-עוקבי למוות בחייל עומרי לוי בתחנה המרכזית בבאר שבע. בזמן שנשמעו היריות, רצו האנשים לכל עבר. זרהום זחל על ברכיו, וכשהבחין בו קצין הביטחון של התחנה, שסבר בטעות כי הוא המחבל, פתח בירי לעברו. במקביל, אנשי כוחות הביטחון נוספים שהיו במקום, סברו בטעות כי זרהום הוא המחבל וירו בו מכיוונים שונים. המנוח נפגע מהיריות ונפל על הרצפה מדמם.

בכתב האישום נכתב כי "בזמן שהמנוח שכב על הרצפה כשהיה ברור לעיני כל כי הוא חסר אונים, התקרב אליו הנאשם מויאל והטיח בו בכוח ספסל שהוצב בסמוך, בכוונה לגרום לו חבלה חמורה, נכות או מום. חלק מהנוכחים במקום הרחיקו את הנאשם והרימו את הספסל מעל הקורבן, שנותר שוכב על הרצפה".

לקריאה נוספת:
לקראת כתב אישום: החשודים בלינץ' בבאר שבע זומנו לשימוע
היועץ המשפטי: האריתריאי שבוצע בו לינץ' יוכר כנפגע פעולות איבה

עוד בוואלה!

אחרי הטראומה מלבנון הוא לא רצה לצאת מהבית. עכשיו הוא מופיע על במה

לכתבה המלאה
מת מפצעי הירי. הבטום זרהום (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

לאחר מכן, ניגשו למנוח החייל שמבה והנאשם דמרו ובעטו בו בחזקה בראשו ובפלג הגוף העליון. כשהמנוח עדיין שוכב על הרצפה ומתבוסס בדמו כשהוא חסר אונים, התקרבו אליו קצין שב"ס כהן והסוהר שהיו במקום, הרימו את הספסל והטיחו אותו לעבר המנוח על מנת שיהיה מעליו וימנע ממנו אפשרות לזוז.

אזרח שהיה במקום הרים את הספסל והרחיקו מהמנוח, אך מיד לאחר מכן הניפו הקצין והסוהר את הספסל שוב והטיחו אותו על פלג גופו העליון של המנוח. הקצין אף דחף בחוזקה אזרח שניגש אליו וביקש ממנו להפסיק לתקוף את זרהום, ולאחר מכן בעט שוב בחוזקה במנוח. זרהום פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע, ולאחר ניתוח חירום, נקבע מותו בשל פגיעות פנימיות חמורות שנגרמו מהיריות שפגעו בו בפלג גופו העליון.

"לא מצטער על מה שעשיתי". קצין השב"ס, רונן כהן (צילום: שי מכלוף)

בעניינו של הסוהר, שהשתתף גם הוא בלינץ' אך לא הואשם, הוחלט אחרי השימוע להעביר את התיק לשב"ס עם המלצה לשקול העמדתו לדין משמעתי. זאת בשל התנהלותו במהלך האירוע ומיד לאחר הטחת הספסל. לגבי הסוהר צוין כי פעולותיו לא היו פרופורציונליות כמצופה ממנו כאיש שב"ס. ולכן, היה עניינו שונה מקצין שב"ס שאותו כן הוחלט להעמיד לדין.

"נתתי לו בעיטה בעורף, זרקנו עליו ספסל כדי שלא יזוז. אני לא מתבייש בעצמי, אני לא מצטער על מה שעשיתי. עשיתי הכול על מנת לנטרל מחבל, שבדיעבד התברר כאזרח", אמר בריאיון לוואלה! NEWS כהן, עשרה ימים לאחר האירוע.

הוא טען כי מה שאירע בתחנה המרכזית בבאר שבע לא היה לינץ'. "בעיני כולם הוא היה מחבל, אז בתחילת האירוע. עכשיו כשאני יודע שהוא היה אזרח, כואב לי הלב. תתארו לכם שיש פיגוע דומה ויחשבו שהוא מנוטרל, ופתאום הוא יירה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully