"הכאב עוד טרי": בר "הסימטא" בת"א נפתח לראשונה מאז הפיגוע

חמישה ימים אחרי שנרצחו במקום שני בני אדם, בהם מנהל הבר, התכנסו השותפים ומכריהם לערב של "איחוד וזיכרון" למען יקיריהם. "אנחנו מרגישים שאנשים רוצים שנפתח את הבר, אבל אנחנו לא מסוגלים". חולדאי: "ייקח להם זמן להתאושש, בשביל זה באנו"

  • פיגועים
  • טרור
צילום: יותם רונן, רועי אברמוביץ'; עריכה: מתן חדד

חמישה ימים מאז מסע הרג בתל אביב, שנפתח בבר "הסימטא" ברחוב דיזנגוף ברצח של אחד המנהלים אלון בקל ושל שמעון רווימי, והמשיך ברצח של נהג המונית אמין שעבאן, כינסו הערב (רביעי) בעלי הבר ערב זיכרון ומחווה בהשתתפות לקוחות ובני משפחה. אף שבקרבת תושבי העיר הופצו שמועות שונות בנוגע לפתיחה מחודשת של המקום, הבעלים הבהירו כי עדיין מוקדם מדי.

"המקום חטף מכה מאוד קשה ויקח לו זמן להתאושש, בשביל זה באנו לכאן", אמר ראש העירייה רון חולדאי שהגיע לביקור. "במדינת ישראל חווינו מצבים מאוד קשים לאורך הציונות, נתגבר גם על זה. תושבי תל אביב אינם שונים מתושבי ערים אחרות. הדיבורים על 'עיר נפרדת ממדינת ישראל' הם קשקוש של אנשים שלא מבינים כלום במדינת ישראל. אנשים באים מכל רחבי הארץ לעיר הזאת מכיוון שכיף לגור בה והיא מקבלת את כולם. כל יום מגיעים לתל אביב מיליון אנשים מרחבי הארץ לבילויים ולקניות. אני חש בכאב, אך הכאב שלי זה לא העניין. באתי לפה כדי לחזק".

עוד בנושא:
יום שישי למצוד אחר המחבל: "האדמה לא בלעה אותו, מדובר באדם מורכב"
בשל המצוד אחר המחבל: ירידה בפשיעה ברוב חלקי תל אביב
תושבים בצפון תל אביב עדיין חוששים: "הצהרת המפכ"ל חסרת אחריות"

עוד בוואלה!

MR. Something lounge - יפני בחליפה ביפו העתיקה

מערכת zap rest
לכתבה המלאה
"לעולם לא נעכל את גודל האסון". ערב הפתיחה מחדש (צילום: ראובן קסטרו)
פינת ההנצחה בפאב "הסימטא" לנרצחי הפיגוע (צילום: ראובן קסטרו)
מתוך ערב הפתיחה מחדש (צילום: ראובן קסטרו)

"זהו ערב של איחוד", אמרו בצהריים החברים, כשעדיין התחבטו אם נכון לקיים ערב שכזה עוד בטרם נגמרה השבעה. לבסוף, החליטו לקיים אותו באווירה של איחוד, זיכרון, ומוזיקה שקטה. כמה מהנוכחים גם הביאו גיטרה ושרו שירים לזכר ההרוגים.

במהלך השבוע האחרון הגיעו תושבים, מכרים וחברים רבים למקום והקימו בו פינת זיכרון ספונטנית. נרות נשמה הודלקו ופרחים הונחו בין דמעות רבות. הערב, ההתקהלות כבר הייתה פחות ספונטנית והחברים אמרו כי זה הזמן לקבל את החיבוק שהאזרחים מציעים להם.

אופיר, תושב תל אביב ובמקור מכרמיאל, השתתף בערב הזיכרון. "בקל היה חבר שלי מגיל 16 והבר הזה הוא בר הבית שלי", סיפר והוסיף: "הייתי חייב להגיע הערב ולקחת חלק, לחלוק כבוד אחרון לאלון. האירוע הזה גם כך גורם לי מחנק בגרון וזאת הדרך שלי להתמודד".

ניקיונות והכנות בבר "הסימטא", השבוע (צילום: ראובן קסטרו)
מתוך ערב הפתיחה מחדש (צילום: ראובן קסטרו)

סהר גבע, מבעלי "הסימטא" התרגש מכמות האנשים שהגיעו לאירוע, וסיפר כי ההחלטה לקיימו הייתה "מאוד ספונטנית". עד השעה 18:00 לא ידענו אם נקיים את הערב, ולמרות זאת אנשים הגיעו לקחת חלק - לשמוע, להשמיע ולהגיד את אשר על לבם. עבר עלינו שבוע מאוד קשה, שבמהלכו התחבטנו בשאלה איך להתמודד", תיאר.

"אנשים דורשים להיות איתנו. אנחנו מרגישים שהם רוצים שנמשיך בשגרה ושנפתח את הבר, אבל אנחנו עדיין לא מסוגלים לפתיחה רשמית מחדש", אמר עוד אחד מבעלי הבר. "הכאב עדיין טרי, המשפחות עדיין באבל, העובדים שלנו ואנחנו עדיין מבקרים בשבעה בכל יום. היום השותפים שלי נסעו לנחם את בני משפחת בקל". הוא הוסיף: "אלו היו חדשות בלתי ניתנות לעיכול. אנחנו לעולם לא נעכל את גודל האסון והטרגדיה, לעולם לא נשכח את ההרוגים וגם לא את הפצועים ובכלל, את מה שקרה לנו".

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בערב הפתיחה מחדש (צילום: ראובן קסטרו)

בינתיים, ממשיכה המשטרה בחיפושים אינטנסיביים אחר המחבל נשאת מלחם. גוברת ההערכה במשטרה כי הוא קיבל סיוע שאפשר לו להסתתר לאחר מסע הרצח ונקודת המוצא היא שהוא עדיין חמוש. לפיכך, הפעילות המבצעית נעשית על ידי יחידות מיוחדות, שאנשיהן מחזיקים בנשקים שלופים ומוכנים להשיב אש במקרה הצורך.

גורם ביטחוני התייחס אמש לחיפושים האינטנסיביים. "האדמה לא בלעה אותו, אנחנו פשוט מחפשים מחבל שהוא חתול רחוב. הקושי העיקרי לאתר אותו נובע מהעובדה שיש לו אישיות מאוד מורכבת. אין לו דפוסי התנהגות קבועים, הוא יודע להסתגל לחיים רחוק מהכפר ונוהג להיעדר מהבית ולישון במקומות אחרים", אמר על הקושי באיתור מלחם בן ה-29.

(עדכון ראשון: 20:05)

שוטרים שומרים בערב פתיחת פאב "הסימטא" מחדש (צילום: ראובן קסטרו)
מתוך ערב הפתיחה מחדש (צילום: ראובן קסטרו)
מתוך ערב הפתיחה מחדש (צילום: ראובן קסטרו)
מתוך ערב הפתיחה מחדש (צילום: ראובן קסטרו)
מתוך ערב הפתיחה מחדש (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully