בעקבות המהפך בשלטון בונצואלה: מתיחות בבירה קראקס

קואליציית "האיחוד הדמוקרטי", שהחליפה את שלטון הסוציאליסטים במדינה לראשונה מאז 1999, קיבלה רשמית את השלטון. הפגנות התקיימו ברחבי קראקס, והנשיא היוצא מדורו כינה את הממשל החדש "ימני ובורגני"

רויטרס
06/01/2016
צילום: רויטרס, עריכה: מתן חדד

קואליציית "האיחוד הדמוקרטי", שהובילה את האופוזיציה בוונצואלה ב-17 השנים האחרונות, קיבלה אתמול (שלישי) באופן רשמי את מושכות השלטון. זאת לאחר שזכתה בכשני שלישים מהמושבים בפרלמנט בבחירות הכלליות, שנערכו במדינה בחודש דצמבר. מתיחות רבה נרשמה בבירה קראקס, על רקע המאבק החריף בין האופוזיציה הקודמת לממשלו של הנשיא היוצא ניקולס מדורו, בעיקר בשל המשבר הכלכלי שבו שרויה המדינה הלטינית.

מדורו טען כי הפרלמנט החדש "ימני" ו"בורגני", והאשים את האופוזיציה שעלתה לשלטון בתכנון להפר את מדיניות הרווחה שהתווה השליט הסוציאליסטי הוגו צ'אבס. הנרי רמוס מונה ליו"ר בית הנבחרים, בישיבה טעונה במיוחד שכללה עימותים מילוליים קשים בין הצדדים. כשאחד מחברי הפרלמנט ממפלגתו של מדורו טען לאי-סדרים בניהול הישיבה, רמוס השיב לו: "תירגע, דברים השתנו כאן".

לקריאה נוספת בוואלה! NEWS:
תושבים בצפון תל אביב עדיין חוששים: "הצהרת המפכ"ל חסרת אחריות"
קצין ישראלי בכיר לאתר סעודי: "תגובתנו לחיזבאללה תהיה קשה"
תקנות הנשק בארה"ב: אובמה מנה את מקרי הירי - והזיל דמעה

מתיחות בקראקס בעקבות תוצאות הבחירות(צילום: רויטרס)
הבחירות העניקו לאופוזיציה כוח רב(צילום: רויטרס)

הבחירות ב-6 בדצמבר העניקו לאופוזיציה לשעבר את הכוח הרב ביותר שהיה בידה מאז עלייתו לשלטון של צ'אבס בשנת 1999. מדורו, נהג אוטובוס לשעבר שהמשיך את דרכו של צ'אבס לאחר 14 שנים בראשות המדינה, לא הצליח לקבע את מעמדו כפי שעשה קודמו. דיוקן של צ'אבס שהיה תלוי באולם המליאה המרכזי הוסר לפני פתיחת הישיבה היום.

טוב לדעת (מקודם)

חובה בכל בית: ככה מצננים את הקיץ בסטייל

מוגש מטעם colder
תומכי הנשיא היוצא ניקולס מדורו ליד תמונתו של קודמו בתפקיד, הוגו צ'אבס(צילום: רויטרס)

כמו כן, לראשונה זה שנים רבות, עיתונאים וחברי הציבור הורשו להיכנס באופן חופשי לבניין הפרלמנט, לצפות בדיונים ולראיין את נציגי הציבור. עם זאת, במהלך הישיבה חברי המפלגה הסוציאליסטית יצאו בהפגנתיות מהאולם, לאחר שטענו לאי-סדרים בהצבעה על הנהגת בית הנבחרים.

"הם בקושי פתחו את הישיבה הראשונה, וכבר עברו על הנהלים", טען סגן נשיא המפלגה הסוציאליסטית דיוסדאדו קביו, שכיהן בעבר כיו"ר בית הנבחרים. חברי המפלגה הצטרפו להפגנה שנערכה מחוץ לבניין הפרלמנט בהשתתפות מאות מתומכי מדורו. כוחות משטרה רבים נפרסו בבירה, במטרה למנוע תקריות אלימות בין הצדדים. ואכן, עד כה לא דווח על מקרים חריגים, אולם נרשמו עימותים מילוליים חריפים ברחבי קראקס.

במהלך ישיבת הפרלמנט חברי המפלגה הסוציאליסטית עזבו בהפגנתיות את האולם(צילום: רויטרס)
כוחות משטרה רבים נפרסו בבירה, במטרה למנוע תקריות אלימות במהלך ההפגנות(צילום: רויטרס)
ההפגנות בקראקס. לא דווח על מקרים חריגים, אך היו עימותים מילוליים חריפים(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully