הסם של דאעש נמכר גם בישראל: 50 שקלים לכדור

קפטגון, החומר שממריץ טרוריסטים ב"מדינה האיסלאמית" ובחיזבאללה לפעול ללא פחד ועייפות, מוברח לארץ דרך ירדן וצובר פופולריות בעיקר במזרח ירושלים. גורם במשטרה: "זה האקסטות של העניים". ריאיון לאולפן וואלה! NEWS

18/11/2015
עריכה: ניר חן

(בווידאו: ריאיון עם ד"ר שאולי לב רן, מומחה להתמכרויות וסמים)

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - הרופאים ממליצים והמטופלים מרוצים

מוגש מטעם בי קיור לייזר

בחודש אוקטובר נתפס פלסטיני בן 40 במעבר הגבול אלנבי לאחר שניסה להבריח 1,500 כדורי קפטגון שהוטמנו על רגליו ובתחתוניו. הסמים נתפסו במהלך חיפוש גופני, בעקבות מידע מודיעיני שהתבל בקרב חוקרי מחלק הסמים של מחוז ש"י. אין מדובר במקרה בודד. מאז שנת 2008, מזהה המשטרה עליה בשכיחות השימוש בקפטגון, בעיקר במגזר הערבי.

לקריאה נוספת
מסוריה עד פריז: קפטגון - הסם שמתדלק את לוחמי דאעש
מזרקים, מחטים ומגשי פיצה: תיעוד מחדר המלון של המחבלים

קפטגון(צילום: צילום מסך, הטלוויזיה הסורית)

קפטגון, או בשמו הרפואי פנטילין, הוא סם ממריץ סינטטי, נגזרת של אמפטמין אשר פותחה לראשונה בגרמניה ב-1961. בשנות ה-80 שווק הסם כתרופה בעלת השפעה מתונה לטיפול בהפרעות קשב, אך הפך לא חוקי ברוב המדינות ב-1986. על פי דיווחים שונים, לוחמים מכל הפלגים בסוריה נעזרים בסם כדי לנסות ולהגביר את יכולתם להילחם במשך פרקי זמן ארוכים, להתגבר על כאבים ופחדים ולהישאר ממוקדים.

הפסיכיאטר הלבנוני רמזי חדאד ציין כי לקפטגון "השפעות טיפוסיות של חומר ממריץ, בהן אופוריה, דברנות, עירנות, אנרגיה וחוסר תאבון". על פי כמה מהדיווחים, יתכן שגם המחבלים בפריז היו תחת השפעת הסם.

"מדובר בסם זול, אקסטזי לעניים"(צילום: צילום מסך, הטלוויזיה הסורית)

בישראל נכלל הקפטגון בפקודת הסמים, אך למרות זאת צבר פופולריות במגזר הערבי. חוקרי היחידה המרכזית של מחוז ש"י זיהו את הסם בעיקר בקרב תושבי השטחים ותושבי מזרח ירושלים. "מדובר בסם זול, אקסטזי לעניים" מספר גורם במשטרה. למעשה, עלותו של הסם היא 50 שקלים לכדור, זול בהרבה מכדור אקסטזי, מה שקנה לו את שם הרחוב "זבלה".

מצבור של קפטגון, הסם של דאעש, שנתפס בסוריה(צילום: צילום מסך, הטלוויזיה הסורית)

כאן בישראל משמש הסם נהגי מוניות ועובדי בניין, שנדרשים להישאר ערניים ונמרצים במשך פרקי זמן ארוכים. במשטרה לא זיהו עד כה שימוש בסם זה על ידי מחבלים או ארגוני טרור פלסטינים ומציינים כי עדיין לא מדובר בתופעה רחבת היקף.

בשנה האחרונה נתפסו מספר משלוחים של הסם, שהגיעו בדרך כלל מירדן ומלבנון. לאחר אחת ההברחות, בחודש פברואר, הסבירו גורמים במחוז כי מדובר במשלוחים שמיוצרים בידי חיזבאללה.

כדורי קפטגון יחד עם מזרקים, שנמצאו בחדרים ששימשו לפי החשד את המחבלים בפריז(צילום: אתר רשמי, LE POINT)
  • קפטגון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully