על אהבה וחושך: הטרנסג'נדרית שהקדישה את עצמה לקהילה שמה קץ לחייה

מאי פלג נולדה כזכר למשפחה חרדית בבירה. אמה התעללה בה, והיא עברה לגור ברחוב - שם נאנסה מדי לילה. בצבא הכירה את אהבת חייה, איתה הביאה שני ילדים לעולם. אלא שאז החליטה לעבור תהליך לשינוי מין ולהתגרש. ביום שבת נמצאה גופתה. "אפשר היה למנוע את זה"

16/11/2015
צילום: מתוך יוטיוב, עריכה: מתן חדד

מאי פלג, טרנסג'נדרית, ביסקסואלית, ופעילה מוכרת למען זכויות הקהילה הגאה, שמה קץ לחייה בסוף השבוע האחרון. פלס הייתה בעבר יו"ר ארגון הבית הפתוח, עמותה ירושלמית למען קידום זכויות הקהילה הלהט"בית, ובעלת מועדון "המקווה" בירושלים. היא הייתה בת 31 במותה והותירה אחריה שני ילדים, בן ובת.

בבוקר של יום שבת האחרון החלו החברים הקרובים של פלג לחפש אותה והבינו את היקף הטרגדיה רק כשהתגלתה גופתה. "המוות שלה יכול היה להימנע אם היא הייתה מקבלת את הטיפול המתאים, אם הייתה מודעות לזה בחברה שלנו", סיפרו חבריה הרבים בדף הפייסבוק שלה.

עוד בוואלה! NEWS:
אסיר מסוכן שהורשע ברצח כפול נמלט מבית החולים - ונלכד
הפריזאים מנסים לאסוף את השברים: "החיים נמשכים, סה לה וי"
נתניהו בודק כיצד ניתן להימנע מהריסת בית הכנסת בגבעת זאב

טוב לדעת (מקודם)

שיטת לימוד שחיית חתירה חדשנית עושה שינוי מטורף בחיים

מוגש מטעם TI SWIM
התאבדה מאי פלג, יו"ר "הבית הפתוח" לשעבר ופעילה למען זכויות הלהט"ב. צילום מסך
"התעוררתי כל רגע מפחד מהאונס הבא". מאי פלג(צילום: צילום מסך)

פלג, שנולדה כזכר למשפחה חרדית, חשפה בסרטון שפרסמה באינטרנט את סיפורה. "אני זוכרת בגיל ארבע, כשישבתי בביתי ואמרתי שמשהו בגוף שלי לא בסדר", אמרה. בגיל 13 נשלחה לישיבה. "הייתי מבריזה מהפנימייה והולכת לספרייה שבגבעת רם. אמרתי לעצמי שאעשה את כל שביכולתי בשביל להימנע מלעשות את התהליך". כשהגיעה לגיל 17, ביקשה להתגייס לשירות קרבי עוד כשהגדירה את עצמה כגבר, אולם לא התקבלה "כי הייתי בן יחיד".

במהלך השירות הצבאי, הכירה בתור קובי את מי שלימים נישאה לה והביאה עמה שני ילדים. "חשבתי לעצמי שאם אני מאוהבת, אולי אשרוד כגבר. בהיריון השני שיתפתי את בת הזוג, כי הבנתי שלא אחזיק מעמד", סיפרה פלג והוסיפה כי "בהתחלה השמיים נפלו, אבל עם הזמן היא הבינה שהכל בסדר".

שימוש בסמים קשים וחיים ברחוב בגיל צעיר. פלג(צילום: צילום מסך, פייסבוק)

אלא שאז נוצרה בעיה חדשה - הקבלה שלה בקרב ילדיה. "בכיתי, נכנסתי לדיכאון ופיתחתי הפרעות אכילה. סביב גיל 27 ניסיתי להתאבד - וכשנכשלתי אמרתי לעצמי 'אני חייבת לעצור, לעשות שינוי ולהבין לאן אני הולכת וממשיכה בחיים'", אמרה פלג, תוך הכרזה שמדובר בנקודה שבה החליטה להתחיל את התהליך. בעקבות כך, בני הזוג התגרשו ושיתפו את הילדים על כך שיש להם אמא חדשה. פלג סיפרה לאביה על שינוי המין לפני מותו, עם אימה נותק הקשר שנים רבות קודם לכן.

שנים לאחר התהליך החלה פלג לחשוף את הסיפור הקשה שהוביל לנתק מאמה; ההתעללות שעברה בבית, שימוש בסמים קשים וחיים ברחוב בגיל צעיר. "האישה שילדה אותי התעללה בי בבית", כתבה והוסיפה: "בגיל 13 יצאתי מבחירה לפ??נ?ימ?י??ה, שם התחלתי להסתובב ברחובות. 'כיכר החתולות' הפכה לבית עבורי, ועם הזמן התחלתי לצרוך סמים". בגיל 16, פלג, אז עדיין קובי, גרה רוב הזמן ברחוב; בהתחלה בחדרי מדרגות, על ספסלים ואפילו בתוך מגלשות.

"הגעתי לגיהנום"

"אז הגעתי לגיהנום – הזולה ברחוב קינג ג'ורג'. שם 'אומצתי' על ידי בחור שגדול ממני בשנה, הוא 'הגן' עליי ולאט לאט נפלתי לתוך המלכודת שלו – ההרואין", שחזרה פלג, "תחילה הוא סיפק לי את הסם ללא תמורה, כעבור זמן מה החל הניצול המיני. לילה אחרי לילה נאנסתי במקום המקולל ההוא. בשנים שבהן גרתי ברחובות הגוף שלי חולל עשרות פעמים".

החרדה והקושי צפו בעיקר כשהשמש שקעה. "התעוררתי כל רגע מפחד מהאונס הבא, מסיוטים של הטראומות שעברתי, מרעשי הרחוב ותנאי מזג האוויר הקיצוניים". גם למצוא עבודה לא היה פשוט בעבורה: "ניסיתם פעם ללכת לעבודה כשאתם רעבים? ומי בכלל יעסיק חסרי בית?".

ניהלה את "המקווה". פלג בפאב(צילום: צילום מסך, פייסבוק)

סיפור החיים הקשה שלה הוביל את פלג לא אחת לאשפוז בבתי חולים פסיכיאטריים. באחת מהפעמים שבהן אושפזה הכירה את חברתה לחיים. כשהשתיים הכירו, גם נותק הקשר בין פלג לילדיה, אותם לא ראתה מאז. "היינו ביחד שנתיים וחצי, עד שלפני שישה חודשים נפרדו", סיפרה בת הזוג לשעבר, שהוסיפה כי הן נותרו קרובות.

"מאי הייתה אדם מקסים. היא עברה הרבה קשיים בחיים וניתקו אותה מילדיה, שהיא מאוד אהבה. היא הייתה פעילה גדולה בקהילה הלהט"בית, כזאת שנתנה את נשמתה למען כולם", סיפרה בת הזוג לשעבר. מסכת הייסורים לא פסקה שם, ולפני שמונה חודשים חלתה פלג בפיברומיאלגיה – מחלת שרירים נדירה – ונלחמה תקופה ארוכה על מנת שיכירו במחלתה.

פלג(צילום: צילום מסך, פייסבוק)

בת הזוג לשעבר שחזרה את התא המשפחתי שהשתיים הקימו. "חודש אחרי שהיא עברה לגור איתי, שלושת הילדים שלי כבר החלו לקרוא לה 'אמא'. הם התחברו אליה בצורה מטורפת. חלק מהזמן היא הייתה על כיסא גלגלים בגלל הכאבים, אולם למרות הקושי היינו יוצאות לטיולים והיא הייתה מסיעה את הילדים לבית הספר", סיפרה.

לדבריה, "היא ידעה המון דברים. היא נהגה לשבת שעות עם בני הגדול ולדון על פוליטיקה והיסטוריה, הייתה לה המון סבלנות. היא נהגה להגיע לכל המשחקים של הבן שלי ולהריע לו מהקהל – גם כשהייתה על קביים".

"הפרידה הייתה מאוד קשה"

לדברי בת הזוג לשעבר, פלג העבירה את חייה עם המון צער וכאב. "היא סבלה מאנורקסיה, מהפרעת אישיות גבולית ומפוסט טראומה חריפה. בשלב מסוים ניסינו להשיג לה משמורת משותפת על הילדים, אולם העובדת הסוציאלית שהגיעה אלינו הביתה החליטה לבסוף להשאיר את המצב כפי שהיה".

"הפרידה הייתה מאוד קשה", סיפרה. "נפרדנו כי הגענו למצב שהורדנו אחת את השנייה, נכנסו לדיכאון מזה". לאחר שיחה בין השתיים הוחלט להיפרד, "אבל לא כי לא אהבנו", הדגישה.

"מכה נוספת לקהילה הלהט"בית"

יו"ר הבית הפתוח בירושלים, דנה שרון, סיפרה לוואלה! NEWS כי "התחושות לא פשוטות. כבר מהרגע שהיה ברור שהיא נעדרת, האווירה בבית הפכה לקשה. זוהי מכה נוספת אחרי גל המכות שחטפנו לאחרונה בקהילה". לדבריה, "אנשים מגיעים למצבים אובדניים בגלל הדרה חברתית ובגלל שמערכות בריאות הנפש והרווחה לא ערוכות להתמודד עם מצבים מיוחדים. זה שילוב קטלני".

שרון סיפרה על פלג כי הייתה "אישה עם לב ענק, אנרגיות מדהימות ורצון אין סופי לתקן ולשנות. אישה שהייתה כולה לב ופשוט לא עמדה בזה. העולם לא היה מספיק טוב בשבילה".

פלג(צילום: צילום מסך, פייסבוק)

לבקשתה של פלג לא תתקיים הלוויה לזכרה, אולם יערך טקס זיכרון קטן וצנוע. היא השאירה אצל חברה הוראות איך להתמודד, ואפילו ביקשה שעמוד הפייסבוק שלה לא יהפוך לדף זיכרון אלא יישאר עמוד רגיל, כפי שהיה עד מותה.

"בחורה סופר חכמה וסופר חזקה"

גיל נווה, אחד מחבריה, סיפר: "אנחנו הכרנו בעיקר סביב הפעילות של הבית הפתוח ובתקופה קצרה שבה הייתה הבעלים של בר 'המקווה' בעיר. היא הייתה בחורה סופר חכמה וסופר חזקה. הייתה בה יכולת לראות רגישויות של אנשים מבלי שהיו צריכים לדבר עליהן".

לדבריו, "יצא לנו לדבר פעם אחת על הילדים שלה והיה לה כזה אור בעיניים שזה היה מעורר השראה. בשנתיים האחרונות היא עברה עוד התפרצות של המחלה ולקח לה הרבה מאוד זמן עד שנפתחה שוב לעולם, אבל משהו נשבר שם. מההיכרות שלי איתה זה היה מתוכנן לפרטי פרטים, היא לא הייתה בן אדם שעושה משהו כזה בפרץ של רגע".

"הרחוב הפך לבית". פלג(צילום: צילום מסך, פייסבוק)

עו"ד מיכל עדן, פעילה מרכזית בקרב הקהילה הלהט"בית, סיפרה שפלג התלוננה לא אחת באוזניה על יחס מפלה ומקפח בשל היותה טרנסג'נדרית. "הקושי הגדול היה מכיוון שהשינוי נעשה לאחר שהתחתנה והביאה ילדים, היא נזקקה לתמיכה רבה במהלך הגירושין. במקרה של מאי נוכחתי שוב לדעת שהמדינה אינה מעמידה משאבים ראויים לתמיכה באזרחים העוברים הליך לשינוי מגדרי".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully