הגרוע ביותר עוד לפנינו: ההקצנה במזג האוויר תלך ותחמיר

האל ניניו, התופעה האקלימית שיוצרת תגובת שרשרת ומשגעת את מזג האוויר בכל העולם, תגיע לשיא בחודשי החורף. החזאים צופים גשמים כבדים והצפות בדרום אמריקה, ומזג אוויר לוהט באסיה ובמזרח אפריקה. ומה בישראל?

ניר שטיינברג
צילום: רויטרס; עריכה: טל רזניק

ההקצנה במזג האוויר רק הולכת להתגבר: שירות החיזוי האמריקני הודיע אתמול (חמישי) כי תופעת האל ניניו, שגרמה בחודשים האחרונים לשינויים אקלימיים נרחבים, תגיעה לשיאה בחודשי החורף. התופעה, שבעקבותיה נוצרת תגובת שרשרת באקלים העולמי, תלך ותדעך רק באביב 2016.

מרכז חיזוי האקלים (CPC), סוכנות של שירות מזג האוויר האמריקני, ציין כי האל ניניו של 2015/16 עשוי להסתיים בתור אחד העוצמתיים ביותר ב-70 השנים האחרונות. האל ניניו היא תופעה המתרחשת אחת לכמה שנים, שבמסגרתה ישנה עלייה בטמפרטורה של מי האוקיינוס השקט. זו גורמת לשינוי בזרמים בים, לשינוי במשטר הרוחות והסעת הלחות מקו המשווה, ומכאן להקצנה בדפוסי האקלים באזורים נרחבים על פני הגלובוס. בעוד שאזורים מסוימים מקבלים יותר גשם וסערות, אחרים חווים בצורות קשות.

עוד ידיעות על מזג האוויר
שיטפונות בלי סוף וציקלון אימתני: האל ניניו אשם במזג האוויר הקיצוני?
למרות הסיפתח הסוער: "לא ניתן לקבוע שיהיה חורף גשום"

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה
מטוס חולף על פני ענן גשם בסידני, אוסטרליה (צילום: רויטרס)

בניו זילנד, למשל, אמרו כי האל ניניו עתיד לגרום לבצורת החמורה ביותר במדינה ב-50 השנים האחרונות, ובבריטניה נערכים לחורף "קטסטרופלי" עם כמויות שלג חריגות. במקום היבש ביותר בעולם - המדבריות של צ'ילה שבדרום אמריקה, ירד לאחרונה גשם אחרי 173 חודשים ללא טיפה. גם זה, כך לפי מומחי אקלים, קשור למופע האל ניניו הקיצוני. אפילו שתי סופות הציקלון שפקדו בשבועיים האחרונים את תימן ככל הנראה קשורות למצב האקלימי החריג.

השבוע דווח כי 11 מיליון ילדים נמצאים בסכנת רעב במזרח ובדרום אפריקה לנוכח מזג האוויר הצחיח שהביא עמו לשם האל ניניו - כך לפי דוח של יוניצ"ף, קרן האו"ם למען הילדים. כבר עכשיו נמצא שאתיופיה סובלת השנה מהבצורת החמורה ביותר במדינה זה 30 שנה. ההשפעה בסומליה יכולה להיות חמורה מאוד - עם חשש לשיטפונות נרחבים.

"התופעה מתדלקת את האוקיינוס בסופות"

"התופעה מתדלקת את האוקיינוס השקט בטייפונים ובציקלונים - והיא תשפיע על עוד אזורים כל עוד היא נמשכת ומתחזקת בחודשים הקרובים", אמרו ביוניצ"ף.

אם היה צורך באישור רשמי - אחרי הדיווחים מרחבי העולם, גם ה-CPC הודה שישנה השפעה "משמעותית" לאל ניניו השנה. ההערכה היא שהמצב יגרור גשמים כבדים והצפות בדרום אמריקה מחד, ומזג אוויר לוהט באסיה ובמזרח אפריקה מאידך. התופעה תוביל בחודשים הקרובים לטמפרטורות נמוכות ולמשקעים רבים בדרום ארצות הברית, ולמזג אוויר חם מהרגיל בצפון המדינה. אחרי האל ניניו החזק הקודם ב-2009/10 נפגעו יבולים בחלקים שונים של העולם והייתה עלה חדה במחירי הסוכר, הקקאו והחיטה.

ומה אצלנו? לאחרונה העריכו המומחים הישראלים - ד"ר עמיר גבעתי, מנהל תחום מים עיליים בשירות ההידרולוגי ברשות המים, ופרופ' דניאל רוזנפלד מהמחלקה למדעי האטמוספירה מהאוניברסיטה העברית - כי התופעות החריגות שחווינו בסתיו הנוכחי קשורות לתופעת האל ניניו. עם זאת, קשה להעריך אם לנוכח התחזית העולמית שניתנה היום תהיה השפעה ישירה גם על אזורנו.

מנסה להתמודד עם רוחות סערה בסין (צילום: רויטרס)
סערת ברקים באשקלון (צילום: רויטרס)
הצפות בקולומביה (צילום: AP)
סערה באי לסבוס שביוון (צילום: רויטרס)
הצפות בחאן יונס (צילום: רויטרס)
הביג בן הלונדוני לוט בערפל (צילום: רויטרס)
משתזפים בסידני נהנים מחום חריג לאביב האוסטרלי (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully