תושבי הצפון הפגינו ברחבי הארץ נגד הקיצוץ: "רומסים אותנו"

המפגינים יצאו באוטובוסים ובמשאיות זבל למשכן הכנסת כדי להשמיע את זעקתם נגד קיצוץ בהטבות המס, וחסמו כבישים בכניסה לנהריה ולעכו. "חוששים שבטווח הרחוק יתחילו להיסגר כאן מפעלים". דיווח לאולפן וואלה! NEWS

02/11/2015
צילום: רוני כנפו, עריכה: ניר חן

תושבי הצפון הפגינו הבוקר (שני) בכמה מוקדים ברחבי הארץ במחאה על קיצוץ הטבות המס המגיעות לתושבי האזור. המפגינים יצאו באוטובוסים ובמשאיות זבל להפגין מול משכן הכנסת בירושלים, מוחים בחיפה וחוסמים כבישים בנהריה ובעכו. בין המפגינים גם מאות רבות של פועלים מהמפעלים הפזורים בגליל המערבי, שהצטרפותם למחאה מעידה לא רק על פגיעה בשכר הנטו שלהם, אלא על מקור פרנסתם. ההפגנות מתקיימות במקביל בצומת נהריה, בצומת עין המפרץ ובגן ורדים בבירה.

סיון יחיאלי, ראש המועצה המקומית כפר ורדים, אמר כי המדינה מפנה עורף לתושבים. "עד שבונים משהו חזק, רומסים אותו ברגל גסה. אם אין תמריץ אמיתי לחזק את הפריפריה כאן, אנחנו נאבד את הצפון".

עוד ידיעות בנושא בוואלה! NEWS:
תושבי הצפון מאיימים לעזוב בשל הקיצוץ: "אפשר לסגור את הבסטה"
היום: שביתה בגליל המערבי במחאה על הקיצוץ בהטבות המס
מחר שביתה בגליל המערבי; "ביטול הטבת המס יכול לפרק אותנו"

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הברכיים - בלי לצאת מהבית

מוגש מטעם אפוסתרפיה
"מאבדים את הצפון". הפגנה בירושלים בגן ורדים מול משכן הכנסת, הבוקר(צילום: נועם מושקוביץ)
הפגנה בנהריה, הבוקר(צילום: ערן גילווארג)

לדבריו, תושבי הצפון לא מתכוונים להרים ידיים. "מבחינתנו זאת יריית הפתיחה במאבק שלנו. אנחנו לא מוכנים שיישובי הגליל המערבי יהיו אלה שמשלמים את המחיר של התכנית החדשה. נכון להיום, רבע מהצעירים עוזבים את הצפון ועוברים למרכז. מדובר בשני החמישונים העליונים - אנחנו לא יכולים להשלים עם המצב הזה".

סימונה סונגו מזרחי, עובדת המוסד לביטוח לאומי בנהריה, אמרה כי מדובר בהחלטה הרת אסון. "באנו להפגין נגד החלטת הממשלה. זאת פגיעה קשה בפריפריה. בגלל ההחלטה הזאת הרבה אנשים שבאו לנהריה יעזבו את העיר. יש פה אבטלה ואין עבודה, וגם ככה אנשים עוזבים. אנחנו מאוד חרדים לבית שלנו. הצעד הזה יגרום לאיבוד כוחה של נהריה ושל יישובי קו העימות, ובעצם לפגיע בגבולה של מדינת ישראל".

הפגנה בנהריה, הבוקר(צילום: נועם מושקוביץ)
נהריה, הבוקר(צילום: ערן גילווארג)

שרית תורג'מן, עמיתתה לעבודה, הוסיפה: "אני עצובה שזה בכלל עלה על הפרק, כי אנחנו חיים במקום שמציב אותנו בסיכון ביטחוני. כל היישובים על הגבול חייבים לקבל את ההבחה הזאת. זה לא יכול להיות שזורקים אותנו ככה. ההטבה חייבת להימשך. גם ככה הילדים שלנו עוזבים אחרי הצבא כי אין כאן מקומות ללמוד או מקומות תעסוקה, והדבר הזה עוד יותר יקטין את הסיכויים שמישהו יישאר פה", אמרה. היא הוסיפה כי ההחלטה הותירה אותה בהלם: "זאת הפתעה גמורה. לא ציפינו לדבר כזה מהממשלה. זה מאוד מאכזב אותנו. גם זוגות צעירים ובני 40 פלוס פשוט לא יישארו פה".

זהו היום השלישי שבו 30 אלף תלמידי עכו, נהריה, מעלות תרשיחא וכפר ורדים לא יצאו ללימודים בבתי הספר ובגני הילדים. לאירועי המחאה מצטרפים היום לראשונה כל אגפי העיריות והמועצות המקומיות והאזוריות בגליל המערבי, שחרב הקיצוצים בהטבות המס מאיימת על התושבים שבתחומן.

הפגנה בנהריה, הבוקר(צילום: ערן גילווארג)
"איך נוכל להביא אנשים מהמרכז לצפון?". הפגנה בירושלים, הבוקר(צילום: נועם מושקוביץ)

שלמה בוחבוט, ראש מועצה מעלות תרשיחא, טוען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו זונח את הצפון. "אנחנו לא ילדים יתומים. שלחנו לראש הממשלה מכתב חתום על ידי עשרה ראשי ערים, אבל עד לרגע זה לא קיבלנו מענה מלשכתו. שר החינוך, איפה אתה? שלושה ימים ילדי הגליל המערבי שובתים. אנחנו אמנם לא יהודה ושומרון, אבל אנחנו ילדים חורגים לעם ישראל?", האשים בריאיון לאולפן וואלה! NEWS.

"בערי הפריפריה הולכים להפסיד לפחות 2,000 שקל למשפחה, זה אומר שפחות מתיישבים יבאו לגליל", הוסיף בוחבוט. "עשו בלגן גדול. למה דימונה מקבלת 15% הטבת מס? כי היא מקורבת. מדוע עוטף עזה ועוטף חיזבאללה לא מקבלים אותו דבר? אנחנו מבקשים להחזיר לנו את ההטבות במס, עושים את זה למען התושבים שלנו. לא יכול להיות שאף אחד לא הרים טלפון".

לדבריו, "אנחנו לא מתכוונים להרים ידיים. אנחנו נלך ונחריף את ההפגנה הזאת - לא רק הנחות במס, אלא בכלל כל ההטבות לערי הפריפריה".

הוא הוסיף: "מעלות תרשיחא היא עיר לתפארת. הולכים לבנות 20,000 יחידות דיור בגליל המערבי. אם לא נציע הטבות לתושבי המרכז, הם לא יגיעו. הממשלה רוצה פיזור אוכלוסין, אבל היא מורידה את הטבות המס לתושבי הגליל. איך נמשוך אותם לכאן?", אמר. "הציונות מתה מזמן. ממשלות בגין ורבין עשו הכול למען הפריפריה, אך בשנים האחרונות פשוט ביטלו את כל ההטבות".

"מפעלים יסגרו מהיום למחר". ירושלים, הבוקר(צילום: נועם מושקוביץ)
הפגנה בירושלים מול משכן הכנסת, הבוקר(צילום: נועם מושקוביץ)
הפגנה מול משכן הכנסת, הבוקר(צילום: נועם מושקוביץ)
"מה שיקרה זה שיתחילו להעביר את הייצור להודו ולארצות נוספות שבהן עלויות הייצור זולות יותר"

כמאה מפעלים בגליל המערבי מאוגדים בצורה מאורגנת בהסתדרות העובדים. אשר שמואלי, יו"ר ההסתדרות במרחב הגליל המערבי, הסביר כי רוב התעשייה במרחב מתבססת על ייצור מוצרים ממתכות והצלחתה תלויה באנשי מקצוע איכותיים ומיומנים בתחומם.

"במרחב שלי, יותר מ-40% מעובדי המפעלים מרוויחים בין 8,000 ל-10,000 שקלים בחודש. אם הקיצוץ יצא לפועל שכר הנטו שלהם ירד, אבל גם המעסיקים שלהם נמצאים בפאניקה. שכר הנטו של העובדים שלהם ירד ב-2,000-1,000 שקל בחודש בגלל הקיצוץ בהטבת המס. העובדים ירצו מטבע הדברים העלאה במשכורת, אבל המעסיקים לא יהיו מסוגלים לעמוד בזה בגלל שהקיצוץ יכלול את כל העובדים", הסביר.

לדבריו, "במצב כזה העובדים יהיו ממורמרים וגם אנשי מקצוע איכותיים לא ירצו להגיע לפה, כי לא יהיה כאן כבר שום דבר שיפתה אותם לבוא. אני חושש שבטווח הרחוק יתחילו להיסגר כאן מפעלים. מה שיקרה זה שיתחילו להעביר את הייצור להודו ולארצות נוספות שבהן עלויות הייצור זולות יותר".

פעילות התנדבותית לילדים בכפר ורדים עקב שביתת הלימודים וכן כדי לאפשר להורים ללכת להפגין(צילום: ספק 500)

אבי כהן, מנכ"ל מפעל אגמו ורגוס לייצור כלי חיתוך ממתכת הנמצא באזור התעשייה בנהריה, מתגורר בכפר ורדים. יישובו צפוי לספוג את הפגיעה הקשה ביותר – ביטול מוחלט של הטבות המס שניתנו לו עד היום מתוקף הגדרתו כיישוב קו עימות. אלא שהיום, מוטרד כהן בעיקר מהפגיעה בשכר של כ-500 עובדי המפעל, שתאיים, לדבריו, על המשך דרכו של המפעל בטווח הזמן הבינוני והארוך.

"רוב התעשייה באזור הזה מתבססת על טכנולוגיות ייחודיות. גם היום קשה מאוד למשוך ממרכז הארץ כוח אדם מיומן ואיכותי שיתאים לצרכים הטכנולוגיים של המפעלים באזור", הסביר כהן. "מהלך כזה של הפחתה בשכר הנטו שמקבלים אפילו בעלי השכר הבינוני ומעלה, תגרום בטווח הבינוני והארוך גם לעזיבה של עובדים לטובת מקומות נוחים יותר וגם תימנע מאנשים ששקלו לעבור לצפון ליישם את תכניותיהם".

שיירת המחאה של מטה המאבק של רשויות הגליל המערבי בכניסה לירושלים, נובמבר 2015(צילום: נועם מושקוביץ)

כהן מוסיף כי הפחתה בשכר הנטו של העובדים תגרום ללחץ מובן שלהם כלפי מעסיקיהם לפצות אותם על אובדן ההכנסה. "מעסיקים רבים לא יוכלו לעמוד בתוספת מלאכותית לשכר, תוספת שבעצם לא קשורה אליהם", הוסיף. "לחץ שיופעל עלינו מהצד השני הוא שאנחנו חייבים להמשיך להיות תחרותיים גם בשווקים המקומיים וגם בשווקים העולמיים. במובן הזה הפגיעה בנו תהיה מידית. בנוסף לבעיות אחרות שאנחנו מתמודדים איתן, נצטרך להתמודד עכשיו גם עם הגזירה הקשה הזאת".

"התחרות בשוק שלנו היא על מחירים ועל איכות. אנחנו נדרשים יום יום להתחרות עם המתחרים שלנו מסין, הודו, וייטנאם ותאילנד, שמוכרים את המוצרים שלהם בעלויות נמוכות משמעותית משלנו. היתרון שלנו הוא באיכות המוצרים וכוח אדם איכותי", אמר כהן. "זה לא שמחר בבוקר נצטרך להעלות את השכר, אבל ייווצר אצלנו לחץ מובן מצד העובדים לפצות אותם על הקיצוץ וככל שנעמוד בלחץ הזה, זה יגרום לעובדים להיות פחות מרוצים והדבר עלול לפגוע באיכות העבודה. הקיצוץ בהטבות הוא חמור מאוד והוא יקשה עלינו מאוד. אני מניח שיהיו עסקים קטנים ובינוניים שבמציאות החדשה שתיווצר יצטרכו לסגור את עסקיהם מהיום למחר".

(פרסום ראשון: 07:10)

שיירת המחאה של מטה המאבק של רשויות הגליל המערבי בכניסה לירושלים, נובמבר 2015(צילום: נועם מושקוביץ)
שיירת מחאה של מטה המאבק של רשויות הגליל המערבי מעכו לירושלים, נובמבר 2015(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מטה המאבק של רשויות הגליל המערבי)
שיירת מחאה של מטה המאבק של רשויות הגליל המערבי מעכו לירושלים, נובמבר 2015(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מטה המאבק של רשויות הגליל המערבי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully