אינתיפאדת הבודדים

חמאס רוצה להוביל את ה"אינתיפאדה" - אך מתרחק מפיגועי התאבדות

למרות שהארגון מנסה להדגיש את חלקו בגל האלימות האחרון, בשלב זה לא הורתה ההנהגה על עליית מדרגה מעבר לפיגועי סכינאות וירי. הדילמה של חמאס: תגובה ישראלית קשה בעזה או התחזקות הארגונים היריבים

דובר מד"א ירושלים

הנער הפלסטיני שדקר אתמול (שישי) חייל צה"ל, הוא מסעב רנימאת, בן 16, תושב הכפר צוריף שליד גוש עציון. בפיגוע ביום חמישי בבית שמש השתתפו שני מחבלים, מוחמד רנימאת ומקדאד אל-חיח, בני 20, גם הם תושבי הכפר צוריף, על אף שבתעודת הזהות של אל-חיח נרשם כי הוא מתגורר חברון. כשכוחות הביטחון ערכו חיפוש על השניים לאחר נטרולם, התברר כי לבשו חולצות הנושאות את סמל הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אל-קסאם, דבר שטרם נראה בגל הפיגועים הנוכחי. המסר של חמאס יועד בעיקר לציבור הפלסטיני, ועל פיו "אנחנו חלק מה'אינתיפאדה' ואנחנו מתכוונים להישאר שם".

זה כמה שנים שאת פיגועי חמאס בגדה המערבית מכווין "משרד הגדה", היושב ברצועת עזה, שכל אנשיו הם תושבי יהודה ושומרון לשעבר, מגורשי עסקת גלעד שליט. בראש המשרד הזה עומדים שניים, מאזן פוקהא ועבד א-רחמן רנימאת. רנימאת הוא חבר חוליית צוריף הידועה לשמצה, שביצעה מספר פיגועי חטיפה בשנות ה-90. הקשר המשפחתי בין המפקד היושב בעזה לבין המחבלים בשטח מעלה מיד חשד כי הפיגועים הללו לא היו עוד יוזמה מקומית, אלא נעשו בהכוונה מפורשת מ"בן הדוד". ואולם, מדובר רק בחשד בשלב זה.

לקריאה נוספת:
אינתיפאדת הקטינים: בני הנוער הפלסטינים מובילים את גל הטרור
נסראללה בהופעה פומבית נדירה: "ישראל היא קבלן הביצוע של ארה"ב"
בכירים במערכת הביטחון: "החזקת גופות מחבלים לא מונעת פיגועים"

עוד בוואלה!

חובת צפייה: המשפחה ששברה את יוטיוב בתחרות משוגעת

לכתבה המלאה
עד כה, חמאס בעזה לא שילם מחיר על חלקו בהסתה. חמאס ברצועה (צילום: רויטרס)

במערכת הביטחון בישראל לא ידוע עדיין על הנחיות ספציפיות בסגנון זה, אך ברור כי ההוראה המפורשת של אנשי "משרד הגדה" בעזה היא לבצע כמה שיותר פיגועים בכל מקום אפשרי. ההנחיה פורסמה גם בכלי התקשורת ועל כן אינה חשאית, אך אינה מורה בשלב זה לבצע פיגועים "קשים", כלומר פיגועי ההתאבדות המוכרים מימי אינתיפאדת אל-אקצא. פיגוע הירי שביצעו פעילי חמאס באזור איתמר בתחילת החודש, שבו נהרגו נעמה ואיתם הנקין, נתן את האות לפתיחת סבב האלימות הנוכחי. זאת, לאחר גל הפגנות חסר תקדים נגד חמאס ברצועת עזה.

לעת עתה, ההמלצות של חמאס לאנשיו בגדה הן לבצע פיגועי סכינאות וירי, שזוכים לתמיכה נרחבת בדעת הקהל הפלסטינית. צמרת הארגון מבינה כי אם הפיגועים הללו יהפכו קטלניים יותר, כמו פיגועי התאבדות, הרי שישראל תגיב עליהם, יתכן גם באמצעות השמדת מטרות חמאס בעזה. הנהגת הארגון אינה מעוניינת בתרחיש כזה, הואיל ועד כה, חמאס בעזה לא משלם מחיר על מעורבותו בהסתה ובעידוד לאלימות או על חלקו בפיגועים. מכאן, שמעבר לדפוס פעולה נוסח ימי האינתיפאדה של תחילת שנות ה-2000 ילווה כנראה ב"תג מחיר" כבד מדי מבחינת חמאס, ברצועת עזה.

זירת פיגוע הדקירה שבו נפצע חייל באורח קל בגוש עציון, אתמול (צילום: מד"א)

לפי המידע במערכת הביטחון בישראל ובמנגנונים הפלסטיניים, לחמאס לפחות בשלב זה אין את התשתית הצבאית שיכולה להוציא לפועל פיגועי התאבדות מהגדה. אלא שבישראל וברשות הפלסטינית מבינים כי יש אפשרות שתשתית שכזו מתפתחת מתחת לרדאר המודיעין. במילים אחרות, לא ניתן לפסול על הסף את האפשרות שפעילים של ארגוני טרור מלבד חמאס ינסו בכל זאת להוציא לפועל פיגוע התאבדות. בשלב זה, הג'יהאד האיסלאמי הוא החשוד המיידי, אך הוא עדיין לא מצליח להפגין נוכחות של ממש במסגרת פיגועי הסכינאות וההפגנות, מלבד ברצועת עזה. אם ינסו אנשי הג'יהאד להוציא לפועל פיגוע קשה נגד מטרה ישראלית, יצליח הארגון לחזור למרכז הבמה והתודעה הציבורית הפלסטינית.

לפניות לכתב אבי יששכרוף: aviissacharoff@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully