צעד נוסף לקידום מתווה הגז: סמכויותיו של כחלון יועברו ללוין

בשל ניגודי עניינים שבהם מצוי שר האוצר משה כחלון עקב חברותו עם הטייקון קובי מימון, הוחלט להעביר את סמכויותיו בנוגע למשק הגז לשר התיירות יריב לוין. מדובר באיתות של נתניהו על רצונו לקדם את המתווה, שעדיין תקוע

22/10/2015
צילום: עומר מירון, עריכה: יאיר דניאל

(השר שטייניץ: "העיכוב באישור מתווה הגז פוגע בכלכלת ישראל")

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

סמכויותיו של שר האוצר משה כחלון בנוגע למשק הגז יועברו בישיבת הממשלה הקרובה לידי שר התיירות יריב לוין - כך נודע היום (חמישי) לוואלה! NEWS. מדובר בצעד נוסף בדרך לקידום מתווה הגז, התקוע זה כמה חודשים. עם זאת, בעיה אחרת הקשורה בסמכויותיו של השר אריה דרעי בנוגע לממונה על ההגבלים העסקיים עדיין עומדת בעינה, כך שנכון לעכשיו המתווה עדיין לא יכול לצאת לדרך. מדובר, כך נראה, באיתות מצדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא נחוש לקדם את המתווה.

העברת הסמכויות מכחלון ללוין מגיעה שבועיים לאחר שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, שלחה מכתב מפורט ובו פירטה באילו תחומים כחלון לא יוכל לטפל בשל ניגודי עניינים שבהם הוא מצוי, עקב חברותו עם טייקון הגז קובי מימון, שעליה הצהיר. "נוכח הצהרתך כי קובי מימון הוא חבר קרוב שלך, עליך להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים אליו או אל עיסוקיו באופן אישי", כתבה זילבר, והוסיפה: "יש בקשר עם קובי מימון כדי למנוע ממך לעסוק בנושאים המשפיעים באופן מהותי על האינטרסים של ישראמקו בתחום הגז הטבעי. יש לחדד ולהבהיר כי בהתאם לכך, עליך להימנע בנושא הגז הטבעי מכל עיסוק בהיבטים שבהם יש השפעה על בעלי החזקה בשדות הגז, אף אם אינו נוגע באופן ישיר לחברת ישראמקו או למאגר תמר".

עוד ידיעות בוואלה! NEWS:
הימין נגד צמצום ביקורי יהודים בהר הבית; לשכת רה"מ: "אין הצעה כזו"
משפחת הרוג בספינת המרמרה תובעת את אהוד ברק: "עליו האחריות"
הפלסטיני שדרס למוות יהודי ליד חברון: זה לא פיגוע, חששתי לחיי

היה מעוניין ששר ממפלגתו יקבל את הסמכויות. כחלון(צילום: יותם רונן)

משמעות ההוראות של זילבר הן כי על כחלון נאסר לעסוק בנושא מיסוי רווחי נפט וגז, המצוי כיום באחריותו, וכן ברגולציה על הפקת גז ונפט ועל שיווק גז, המצויה בעיקרה באחריות שר האנרגיה והמים, אך עניינים מסוימים הקשורים בה נתונים לאישורו של כחלון. תחום אחריות נוסף שיעבור מכחלון ללוין הוא הפיקוח על מחירים בכל הקשור לגילויי נפט.

הפלונטר הפוליטי יימשך בשל סירבו של דרעי

כחלון היה מעוניין ששר אחר ממפלגת כולנו יקבל את הסמכויות. תחילה הוא ביקש להעביר את הסמכויות לשר להגנת הסביבה, אבי גבאי, אולם ייעוץ משפטי שקיבל הבהיר כי מהלך זה עלול להיות בעייתי. זאת, משום שכחלון הוא יו"ר מפלגתו של גבאי והוא זה שמינה אותו לשר, דבר שעלול להציב את גבאי בעמדה בעייתית. השר השלישי במפלגה, יואב גלנט, מצוי גם הוא בניגוד עניינים בתחום האנרגיה, ולכן נאלץ שר האוצר להסכים להעביר את הסמכויות לשר יריב לוין, אשר מוערך הן על ידו והן על ידי ראש הממשלה נתניהו.

כאמור, העברת הסמכויות היא עוד נדבך הקשור ברגולציה על הפקת ושיווק הגז, דבר שיש לו משמעות בהקשר לקידום המתווה, אך לא תפתור את הפלונטר הפוליטי בן ארבעת החודשים שבו מצויה הממשלה בכל הנוגע לסמכויותיו של השר אריה דרעי בעניין הממונה על ההגבלים העסקיים. דרעי סירב להשתמש בסמכויותיו בהתאם לסעיף 52 בחוק, והציע להעביר את הנושא לדיון במליאת הממשלה, אלא שלמהלך זה לא נמצא רוב במליאת הכנסת, ומאז טרם נמצא לנושא פתרון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully