אינתיפאדת הבודדים

תיעוד: מבצע מעצרים של שב"חים באתרי בנייה בתל אביב

לקראת מרוץ הלילה בעיר, סרקו לוחמי יס"מ ירקון כל אתר בנייה, בית קפה ומסעדה בנתיב המרוץ ואיתרו פלסטינים ללא אישורי שהייה. אחד ממנהלי העבודה: "אף פעם לא ראיתי כוחות כאלה נכנסים לבניין"

20/10/2015
צילום: מאצ'י הוף עריכה: קשת סידי

על רקע המצב הביטחוני מתקיים היום (שלישי) מרוץ הלילה בתל אביב שבו ישתתפו אלפי בני אדם. לקראת האירוע סרקו בימים האחרונים לוחמי יס"מ ירקון בפיקודו של רב-פקד אלעד אנקרי אתרי בנייה, מסעדות ובתי קפה לאורך רחוב דיזנגוף ומרכז תל אביב, שעל פי החשש שוהים בהם תושבי השטחים ללא אישורי שהייה.

ברגע שהם מזהים אתר בנייה עוצרים לוחמי היס"מ את רכב הסוואנה המשטרתית ומטפסים במהירות בגרם המדרגות המכוסה בטון. אחד הלוחמים נושא עמו רובה 16-M דרוך ומאבטח את חבריו השוטרים. תוך דקות הם מרכזים במקום את פועלי הבניין המפויחים, על חלקם ניכר המתח ואחרים מחויכים ונראים כמי שמתורגלים בבדיקה השגרתית.

הפועלים מציגים תעודות זהות כחולות וירוקות וכאשר אחת מהן מעוררת חשד כמזויפת לוקח אחד השוטרים את הפועל הצידה לתשאול קצר כדי לאמת שהוא אכן הבעלים שלה. אחרי הבדיקה ממשיכים השוטרים לאתר נוסף שם הנוהל חוזר על עצמו. אותה בדיקה, פועלים אחרים. "המצב מדאיג את כולם", אומר עבד, מנהל עבודה תושב ערערה. "השוטרים מגיעים לכאן לבדוק ואנחנו מבינים את זה, גם אנחנו דואגים מהמצב".

עוד בוואלה! NEWS:
חייל וצעיר בן 21 נפצעו קל בפיגוע דריסה בגוש עציון; המחבל חוסל
פעם בשנה: למה ישראל ממשיכה לחזור על טקס המעצר של בכיר החמאס?
נשק בידי האזרחים: ברוכים הבאים למערב הפרוע

עוד בוואלה!

בין תל אביב לאיביזה: המסעדה שהחזירה את הטאפאס לחיים

בשיתוף zap rest
כל שוהה פלסטיני הופך לחשוד המיידי. פועל פלסטיני ושוטרי יס"מ באתר בנייה בתל אביב, היום(צילום: ראובן קסטרו)

"רכב חשוד נראה כשהוא מזגזג בין נתיבים", נשמע קול קורא בקשר ורפ"ק אנקרי, שכבר יודע מה היעד הבא שלו, לא מתרגש. "נהג עם חזות ערבית עשה פרסה במקום שאזור נסע לכיוון צפון מנחם בגין לאזור עזריאלי", ממשיך הקול ומחדד את התחושה שבימים אלה כל שוהה פלסטיני הופך לחשוד המיידי, עד שיוכח אחרת.

"המטרה היא לחפש שב"חים בתחומי העיר מתוך תפיסה שהם אלה למעשה שעלולים לבצע את הפח"ע העממי", אומר רפ"ק אנקרי. "המסר שלי הוא שאותם מעסיקים צריכים לדעת שהמשטרה מגעיה לכל מקום ופועלת ביד קשה עם מי שיעסיק אותם. המשטרה גם פועלת לסגור את אותם עסקים. הקנסות גבוהים על פי חוק ויש גם הגשת כתבי אישום כנגד אותם אנשים", הדגיש.

"הם אלה שעלולים לבצע את הפח"ע העממי". רפ"ק אנקרי(צילום: ראובן קסטרו)

באתר בנייה אחר הם מאתרים גבר כסוף שיער מג'נין. הוא מציג תעודת זהות והם עוזבים אותו במהרה. באתר סמוך מתגלה לעיניהם חדר צדדי שבו ככל הנראה לנים הפועלים. המקום ריק מאדם באותה שעה. מנהל העבודה מבטיח לשוטרים שאיש לא ישן שם אולם המאוורר, בלון הגז, השמיכות והמחבתות המונחות על אדן החלון מעידים על מציאות אחרת.

"היו לנו לפני חודש וחצי שתי בדיקות אבל אנחנו יודעים את החוקים ומשתדלים לעמוד בהם", מוסיף עבד. "המתח הוא לא רק בדיזנגוף, כל העולם יודע שיש מתח בישראל ולא רק בדיזנגוף 175".

"אנחנו יודעים את החוקים ומשתדלים לעמוד בהם"(צילום: ראובן קסטרו)

עבד משתף פעולה עם השוטרים ומרגיע את האווירה המתוחה עם בחירת המלים והחיוך הרחב, אולם לא מסתיר מפנינו את העובדה שה"ביקור" מאט את קצב העבודה. "קודם כל זו זכותם לחפש מתי שהם רוצים, שנית, לי זה קצת עוצר את העבודה, עוצר את הקצב. אם אתה משבית את היום עבודה לוקח לך זמן עד שאתה מריץ שוב את העניינים. נכון שכולם כאילו זזים, אבל הכול ממתח". לא זכורה לו תקופה שבה נתקל בכל כך הרבה שוטרים באתרי בנייה בעיר. "אף פעם לא ראיתי כוחות כאלה נכנסים לבניין, המדינה לא הייתה בתקופת לחץ ומתח כזאת. מה שיש לי להגיד הוא שאני מתפלל ואומר לאחרים שיהיה שקט בכל מקום".

חיפוש אחר שוהים בלתי חוקיים, תל אביב, 20 באוקטובר 2015(צילום: ראובן קסטרו)
כוחות יס"מ בחיפוש אחר שוהים בלתי חוקיים, תל אביב, 20 באוקטובר 2015(צילום: ראובן קסטרו)
חיפוש אחר שוהים בלתי חוקיים, תל אביב, 20 באוקטובר 2015(צילום: ראובן קסטרו)
כוחות יס"מ בחיפוש אחר שוהים בלתי חוקיים, תל אביב, 20 באוקטובר 2015(צילום: ראובן קסטרו)
חיפוש אחר שוהים בלתי חוקיים, תל אביב, 20 באוקטובר 2015(צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully