"הלב מתפוצץ": איחוד המשפחות בין הקוריאות מוכרע בלוטו אכזרי

בלחיצת עכבר גורלית השתנו חייהם של עשרות אלפי דרום-קוריאנים, שביקשו לפגוש את קרוביהם החיים בקוריאה הצפונית במסגרת איחוד המשפחות שייערך בסוף אוקטובר. "אני לא יכול לתאר כמה ריקנות אני מרגיש", סיפר קשיש בן 85, שרצה לפגוש את אחיו ולא נכנס לרשימה המצומצמת

רויטרס
30/09/2015
עריכה: שניר דבוש

עבור לי יונג-ניו בת ה-87, ההזדמנות האחרונה לפגוש את בתה, שאותה לא ראתה זה עשורים, נעלמה עם לחיצה אחת גורלית על עכבר. הצלב האדום ערך היום לוטו המבוסס על אלגוריתם ממוחשב בסיאול, כצעד ראשון לבחירת 100 דרום-קוריאנים שיכולו לפגוש סוף סוף את קרוביהם שנותרו בקוריאה הצפונית מאז המלחמה ביניהן בין השנים 1953-1950.

עשרות אלפי דרום-קוריאנים ביקשו לפגוש את משפחותיהם המתגוררות בקוריאה הצפונית. אחרי הסכמת שתי הממשלות למהלך, ערך הצלב האדום פגישה בת שלושה ימים באתר הנופש הר קומנגאנג שליד הגבול, עבור כמה מהמשפחות.

עשרות אלפי דרום-קוריאנים ביקשו להתאחד עם קרוביהם(צילום: רויטרס)

"אני מרגישה שלבי עומד להתפוצץ", מיררה לי בבכי אחרי שהבינה כי לא עברה את הסינון הראשוני של הצלב האדום לאיחוד המשפחות הבא, שייערך באוקטובר. "אני רוצה למצוא את בתי, או לפחות לדעת אם היא מתה או חיה. הותרתי אותה שם כשהייתה בת שלוש. מתי אוכל לקבל את ההזדמנות אם לא עכשיו?", תהתה.

לקריאה נוספת:
קוריאה הצפונית: הפעילות בכור הגרעיני המרכזי חודשה באופן מלא
עריק צפון-קוריאני: "שלטונו של קים יתמוטט בתוך עשר שנים"
לאחר ההסלמה: קוריאה הצפונית והדרומית הסכימו על הפגת המתיחות

עוד בוואלה!

מהשדה לכפית - מה חשוב לדעת על אוכל תינוקות?

בשיתוף גרבר
קאנג ניונג וואן, אזרח דרום-קוריאני שהשתתף באיחוד משפחות בשנה שעברה(צילום: רויטרס)

איחוד המשפחות הוא צעד חשוב ביחסים בין שתי הקוריאות, שמבחינה טכנית עדיין נמצאות במצב של מלחמה זו עם זו. 19 איחודים כאלו נערכו מאז שנת 2000 והאחרון שבהם התקיים בפברואר 2014. הפגישות, שנערכו באולם נשפים באתר הנופש, תועדו על ידי כלי התקשורת והיו נתונים למעקב תמידי של הרשויות וכללו רק שעתיים של מפגש פרטי. ייתכן שגם הפעם ינוהל הפגישות באותו האופן.

הסינון האקראי צמצם את הרשימה מ-66 אלף בקשות של אזרחים דרום-קוריאנים ל-500. לאחר מכן ינפה הצלב האדום מהרשימה את מי שמצבו הבריאותי לא יאפשר לו להשתתף במפגש, ויישארו ברשימה רק 250. במקביל, הרשויות בקוריאה הצפונית מנסות לאתר את הקרובים. לבסוף, כמאה משפחות ייבחרו לאיחוד ואזרחים מבוגרים וקרובי משפחה מדרגה גבוהה יהיו בעדיפות העליונה. "אני לא יכול להתחיל לתאר כמה ריקנות אני מרגיש עכשיו", אמר ג'אנג סה-הון, קשיש בן 85 המחפש את אמו ואת שלושת אחיו הצעירים. ג'אנג לא הצליח גם הוא לעבור את הסינון הראשוני.

מחפשים ברשימת השמות. לאחר מכן ינופו מהרשימה מי שמצבו הבריאותי לא מאפשר לו ללכת(צילום: רויטרס)

אולם לאלה שהצליחו להיכנס לרשימה המיוחלת, הניצחון היה מר-מתוק. קאנג ניונג-וואן הוא אחד מ-82 דרום-קוריאנים שביקרו בקוריאה הצפונית בפברואר 2014, הפעם האחרונה שבה ערכו הקוריאות איחוד משפחות. אז הוא פגש לזמן קצר את הבן שמעולם לא הכיר וככל הנראה לא יראה שוב לעולם. "הלוואי וזה היה נמשך עשרה ימים או שבועיים, אבל שלושה ימים עברו כל כך מהר", סיפר קאנג, קשיש בן 90 שמצב בריאותו התערער לאחרונה.

אזרחים מקוריאה הדרומית, המבקשים לפגוש את קרובים מקוריאה הצפונית, מתארגנים לקראת איחוד משפחות שייערך בקרוב, ספטמבר 2015(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully