צפו בתמונות: ליקוי ירח מלא ומרהיב נראה הלילה בשמי ישראל

הליקוי הנדיר קרה כאשר הירח היה בנקודה הקרובה ביותר שלו לכדור הארץ (Supermoon) ולכן נראה גדול ובוהק מהרגיל. הליקוי החל בשעה 03:11 לפנות בוקר והסתיים שלוש שעות לאחר מכן ובמהלכו נראה הירח בצבע אדום

  • ליקוי ירח
סוכנויות הידיעות
רויטרס

ליקוי ירח מלא נראה הלילה (שני) בשמי ישראל, והוא היה האחרון מבין ארבעה ליקויים עוקבים בשנתיים האחרונות. הפעם, במקביל לליקוי התקיים מצב אסטרונומי הנקרא Supermoon - בשל הימצאותו של הירח בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ במחזור ההקפה שלו. במסגרת התופעה המיוחדת, שהתרחשה לאחרונה ב-1982, הירח נראה בוהק יותר מהרגיל. הליקוי החל הלילה בשעה 03:11, שיאו היה בשעה 05:48 והוא הסתיים עם שקיעת הירח ב-06:37.

משך הליקוי הלילה היה ארוך במיוחד - כמעט פי 20 מאורכו של ליקוי הירח שהתרחש באפריל ונמשך 4.5 דקות. הליקוי מתרחש כשהירח, המקבל את אורו מהשמש, מוסתר מאור השמש על ידי כדור הארץ. התופעה קורית רק כאשר הירח מלא, כיוון שאז הירח, כדור הארץ והשמש מצויים באותו קו. הלילה, כאמור, בשעה 03:11 החל כדור הארץ לכסות בצל את הירח, כך שצבעו של האחרון יראה אדום כהה, בעקבות חלק מקרני השמש שפוגעות בפני הירח ומקנות לו גוון אדום.

עוד בוואלה! NEWS:
"כמו קשקשי דרקון": תמונות חדשות מפלוטו הפתיעו את המדענים
תלויים באוויר בעומק של עשר קומות ומרגישים בעננים
התחזית לעוד 50 שנה: 40 מעלות בירושלים והצפות באיילון

עוד בוואלה!

MR. Something lounge - יפני בחליפה ביפו העתיקה

מערכת zap rest
לכתבה המלאה
ליקוי הירח, בחמישה שלבים (צילום: נמרוד סונדרס)

בשיא הליקוי, הירח עמד בנקודה מעל ברזיל, וחציו הצפוני נראה כהה בהרבה מחלקו הדרומי. על פני הירח ניתן היה לראות במהלך הליקוי מגוון גווני צל, כך שהמראה שלו השתנה מעט לאורך האירוע.

ליקויים לא מתרחשים בכל פעם שהירח מלא מאחר שהירח נמצא בנטייה של כחמש מעלות מהקו שבו עומד כדור הארץ, ועל כן תנאי נוסף להיווצרות התופעה הוא שהירח יהיה קרוב מאוד לקו שעליו עומד כדור הארץ מול השמש. ניתן לצפות בליקוי הלבנה מכל נקודה שממנה רואים את הירח מעל האופק, בין השקיעה ועד לזריחה. הצפייה בליקוי בטוחה בכל שלביו ללא אמצעי עזר, ומומלץ אף להביט בתופעה דרך משקפת או באמצעות טלסקופ קטן, שיאפשרו לראות את הגוון המיוחד שיקבל הירח במסגרת ה-"Supermoon".

(עדכון ראשון: 20:38)

הירח האדום, כפי שנראה הלילה בשמי ישראל (צילום: ספק 500, צילום: קובי ליאני)
(צילום: יוסי עוז, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל)
(צילום: קובי ליאני)
(צילום: קובי ליאני)
(צילום: קובי ליאני)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully