שיא רודף שיא: אוגוסט 2015 - החם ביותר שתועד אי-פעם בעולם

אחרי שהחורף האחרון הסתיים כחם ביותר בהיסטוריה, ואחרי שיולי שבר שיאים - הגיע אוגוסט והפך רשמית לחודש הלוהט ביותר מאז החלו המדידות לפני 150 שנה. ומה צפוי בחודשים הקרובים?

סוכנויות הידיעות
צילום: גדעון צנטנר, עריכה: ניר חן

(צפו: התייבשויות בעקבות עומס החום באוגוסט)

טוב לדעת (תוכן מקודם)

צעד תקדימי: החברה שנותנת למבוטחיה מענק כספי

על-ידי WE SURE חברה לביטוח
לכתבה המלאה
הכי חם מאז 1880, חוף הים בתל אביב (צילום ארכיון: ראובן קסטרו)

חודש אוגוסט האחרון היה החם ביותר ברחבי העולם מאז החלו המדידות בשנת 1880 – כך עולה מדוח שפרסם ביום חמישי מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי (NOAA) בארצות הברית. לפי הדוח, מדובר בביטוי נוסף של ההתחממות הגלובלית בכדור הארץ. השיא הקודם שנשבר היה בחודש יולי, שנמדד אף הוא כחם ביותר מאז תחילת המדידות.

המדענים שחיברו את הדוח מטעם הממשל האמריקני לקחו בחשבון את הטמפרטורות שנמדדו ביבשה ואת אלו שנמדדו באוקיינוסים ברחבי העולם. טמפרטורת המים שנמדדה הייתה הגבוהה ביותר שתועדה מאז החלו המדידות. בכך הטמפרטורות באוגוסט האחרון עקפו ב-0.04 מעלות צלזיוס את השיא הקודם שנרשם רק חודש קודם לכן.

קריאה נוספת:
"ספטמבר קיצוני": מזג האוויר המשוגע מפתיע גם את המומחים
נהרות של בוץ ובתים הרוסים: 16 הרוגים בסערת ענק בארה"ב
גשמי קיץ: ירידה בטמפרטורות, ממטרים ברחבי הארץ וחשש לשיטפונות

גם בהודו היה חם, מאוד חם (צילום: אי-פי)

כשטמפרטורת המים הושוותה לחודשי אוגוסט ב-136 השנים האחרונות, היא "הייתה הגבוהה ביותר בתיעוד שנעשה מאז 1880, ואף עקפה ב-0.13 מעלות צלזיוס את השיא הקודם שתועד בשנת 1998", כך נכתב בדוח.

החום שובר השיאים הורגש בחלקים גדולים בדרום אמריקה, בחלקים באפריקה, במזרח התיכון, באירופה ובאסיה. במידה ניכרת, מקורו של החום באוגוסט היה באוקיינוסים ובימים. "בחלקים גדולים משבעת הימים - הים האדריאטי, הים האגאי, הים הערבי, הים השחור, הים הכספי, הים התיכון, המפרץ הפרסי וים סוף - נרשמו טמפרטורות גבוהות בהרבה מהממוצע. כמו כן, בנקודות מסוימות בכל האוקיינוסים נשברו שיאי חום", נכתב בדוח.

מתרחצים מתקררים בחוף הים בספרד (צילום: רויטרס)

מומחים מצביעים כי השנתיים הבאות יכולות להיות החמות ביותר שהיו אי פעם, בכל העולם. על פי ממצאים מארצות הברית ומאנגליה, צפויה השנה תופעה אקלימית המכונה "אל ניניו" להגיע לממדי שיא. "אל ניניו" הנה תופעה טבעית המתאפיינת בהתחממות מימי האוקיינוס האטלנטי, המתרחשת כל שנתיים עד שבע שנים. האירוע גורם לבעיות שונות, בהן גם שינויים קיצוניים במזג האוויר. השפעת ה"אל ניניו" על האקלים מתבטאת הן בעלייה של הטמפרטורות אל מעל לממוצע, כפי שקרה בתקופה האחרונה, וכן בהיווצרותן של סופות עצומות ומזג אוויר סוער במיוחד בחורף.

על אף שה"אל ניניו" מתרחש באוקיינוס האטלנטי, התופעה משפיעה על כל יבשות העולם. כתוצאה מהתחממות מימי האוקיינוס, מתרחשת התאדות מים רבה באזורים אלו. בשל כך, מתהפכת זרימת המים באוקיינוסים ברחבי העולם, מה שמשפיע על האקלים בכל מקום.

גל חום בביירות, לבנון באוגוסט (צילום: רויטרס)

בגל האחרון של "אל ניניו" בשנת 1997, התרחשו סערות עצומות ברחבי העולם, וגם כמות המשקעים בישראל הייתה גבוהה במיוחד. עם זאת, התופעה מביאה להשפעות שונות בכל פעם, ועל כן מומלץ למקומות שונים בעולם להתכונן לתופעות קיצוניות מכל סוג.

בתוך כך, גם החורף האחרון היה החם ביותר אי פעם. סוכנות החיזוי האמריקנית הודיעה ששלושת החודשים הראשונים של 2015 היו החמים ביותר בממוצע העולמי מאז החלו המדידות לפני 135 שנה.

(עדכון ראשון: 15:31)

גם בניו יורק סבלו מעומסי חום השנה (צילום: רויטרס)
מתרחצים בתוניסיה מבלים בחוף הים (צילום: רויטרס)
בעמאן מצטננים עם זרנוקי מים. עומס חום בירדן (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully