המשבר בבלקן מחריף: אלפי מהגרים פרצו את הגבול וחדרו למקדוניה

המהגרים, רבים מהם פליטים סורים, פרצו את מחסום השוטרים האנושי שהוצב בגבול וחדרו למדינה מיוון. כוחות הביטחון ירו לעברם רימוני הלם ורבים נפצעו. "ילדים רבים איבדו את הוריהם וזעקו 'מאמא, באבא'"

אי-פי
22/08/2015
צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

אלפי המהגרים והפליטים הצובאים מזה שלושה ימים על גבולה הדרומי של מקדוניה מצדו היווני, הצליחו היום (שבת) לפרוץ את מחסום השוטרים האנושי שהוצב בגבול על מנת למנוע מהם להיכנס לשטחה.

המהומה החלה לאחר שהמשטרה החליטה לאפשר לקבוצה קטנה של משפחות עם ילדים קטנים לחצות את הגבול. הקהל מאחור דחק אותם לעבר כוחות הביטחון והרבה נשים, לפחות אחת מהן בהריון, וילדים קטנים נפלו על הקרקע לאחר שככל הנראה התעלפו מהדוחק.

אלפי המהגרים ניצלו את שעת הכושר כדי לרוץ דרך שדה סמוך שבו לא נפרשה גדר תייל, ונכנסו למדינה. המשטרה ירתה לעברם רימוני הלם אך לא הצליחה לעצור את ההמון. על פי הדיווחים, ילדים שהיו במקום איבדו את הוריהם במהלך המהומה ונותרו זועקים, "מאמא, באבא".

עוד ידיעות מהעולם:
מטוס קרב התרסק על כביש בבריטניה במפגן אווירי; "הרוגים במקום"
מחקר: המלחמות במזרח התיכון הפחיתו את זיהום האוויר
"הרבצנו עד שאיבד הכרה": תיעוד ההשתלטות על היורה ברכבת בצרפת

הטכנולוגיה - בנעל

הפתרון הטבעי לכאב הברכיים קרוב מתמיד - עם החזר מקופ"ח

מוגש מטעם אפוסתרפיה
המהגרים רצים דרך שדה וחודרים למדינה, היום(צילום: רויטרס)

עקב הגעת אלפי המהגרים, רבים מהם פליטים סורים, הכריזה אתמול מקדוניה על מצב חירום. האו"ם, מצדו, הביע דאגה מהשימוש בכוח שעשתה משטרת ההפגנות לפיזור זרם המהגרים והורה לממשלה לנהל את גבולותיה באופן מסודר. נציב האו"ם לפליטים, אנטוניו גוטרס, אף שוחח אתמול עם שר החוץ המקדוני ניקולה פופוסקי וקיבל ממנו הבטחה שהגבול לא ייסגר בעתיד. כמו כן, נציבות האו"ם לפליטים קראה לרשויות ביוון לספק עזרה דחופה "לאנשים שננטשו בצד היווני של הגבול" ולעזור להם לנוע לעבר מתקנים המיועדים לפליטים המרוחקים מגבולה של יוון עם מדינות הבלקן.

ילד שנפצע לאחר שברח מרימוני ההלם שירתה המשטרה המקדונית, היום(צילום: רויטרס)

דובר משרד הפנים המקדוני, איבו קוטבסקי, אמר כי המדינה מאפשרת כניסה למספר מהגרים התואם את "היכולת שלנו לשנע אותם או להעניק להם טיפול רפואי הולם וסיוע". כמו כן, לפי ה-BBC, כ-44 אלף מהגרים עברו במדינה בחודשיים האחרונים, אולם עד כה לא נתקלו בהתנגדות כאשר ביקשו לחצות את הגבול.

הרפובליקה הדרום-מזרח אירופית היא לא היעד הסופי של אותם מהגרים, שמעוניינים להגיע למדינות האיחוד האירופי החתומות על אמנת שנגן, אמנה שאמורה לאפשר בהן תנועה חופשית ללא הצגת דרכון.

נשים וילדים התעלפו מפאת הדוחק. אלפי המהגרים שעטו על הגבול, אתמול(צילום: רויטרס)
אלפי מהגרים חדרו למקדוניה מיוון, 22 באוגוסט 2015(צילום: רויטרס)
אלפי מהגרים חדרו למקדוניה מיוון, 22 באוגוסט 2015(צילום: רויטרס)
אלפי מהגרים חדרו למקדוניה מיוון, 22 באוגוסט 2015(צילום: רויטרס)
אלפי מהגרים חדרו למקדוניה מיוון, 22 באוגוסט 2015(צילום: רויטרס)
אלפי מהגרים חדרו למקדוניה מיוון, 22 באוגוסט 2015(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully