יידויי אבנים והשלכת בקבוקים: תיעוד מהומות ט' באב בהר הבית

המהומות פרצו במקום בעוד רבבות יהודים מתפללים ברחבת הכותל המערבי לציון האבל על חורבן בתי המקדש. שלושה פלסטינים נעצרו וארבעה שוטרים נפצעו קל. לאחר שנרגעו המהומות, השר אריאל הגיע למקום. צפו

יוסי אלי ומשה שטיינמץ
26/07/2015
צילום: חטיבת דובר המשטרה, עריכה: קשת סידי

כוחות משטרה ומשמר הגבול (מג"ב) פרצו הבוקר (ראשון) להר הבית לאחר שצעירים, חלקם רעולי פנים, התבצרו במסגד אל-אקצא במתחם והשליכו אבנים, זיקוקים ובקבוקי תבערה בעת שמתפללים יהודים שוהים במקום לרגל תפילות תשעה באב. המשטרה פרסמה תיעוד שבו נראים העימותים עם הפלסטינים.

כוח לוחמים פיזר את המתפרעים באמצעות רימוני הלם. ברחוב השלשלת לפני הכניסה להר הבית התגודדו עשרות פלסטינים שכניסתם נמנעה על ידי המשטרה וקראו "אללה אכבר" וכן "ברוח ובדם נפדה את אל אקצא".

שלושה פלסטינים נעצרו במסגרת האירועים וארבעה שוטרים נפצעו באורח קל, כאשר שניים מהם אף פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם. במהלך העימותים, הצעירים הקימו מחסומים למניעת סגירת הדלת והציבו מוטות ברזל ועץ חבלים שנקשרו לדלתות המסגד. לפי שעה הסדר הושב במקום וביקורי היהודים והתיירים מטיילים כרגיל בשטח הר הבית.

שר החקלאות אורי אריאל עלה גם הוא הבוקר להר הבית, לרגל הצום. מלשכתו נמסר כי אריאל הגיע למקום לאחר שהמהומות בהר נרגעו וכי העלייה למקום בוצעה לאחר תיאום עם המשטרה והמשרד לביטחון פנים.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס לעימותים והתרעם על ההתנהלות במקום. "על ראש הממשלה בעצמו להורות למשטרה ולכוחות הביטחון לדאוג להפסקת ההתפרעויות של הערבים בהר הבית, ולאפשר ליהודים המגיעים לכותל לציין את תשעה באב כראוי", אמר. "אי אפשר להסכים לכך שבמדינת היהודים הריבונית לא יוכלו היהודים לציין את היום הכל כך חשוב הזה בעבורנו. הארועים היום הם תוצאה של היעדר התגובה והרפיון שמפגינה הממשלה מול שרשרת אירועי הטרור שהתרחשו בתקופה האחרונה בירושלים, שמעודדת את הערבים המתפרעים להמשיך ולהסלים את מעשיהם".

עוד ידיעות בוואלה!NEWS:
בכיר ישראלי: פולארד לא קשור להסכם הגרעין, זו סוגיה משפטית
מתיחות בין שקד לווינשטיין, גורם בימין: "מטייח התנהלות אנשיו"
האם פקחים יוכלו לתת בקרוב קנס לנוסעים בנתיב תחבורה ציבורית?

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הברכיים - בלי לצאת מהבית

מוגש מטעם אפוסתרפיה
המתחם שבו אירעה הההתפרעות, הבוקר(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

במקביל, ירדן גינתה היום את האירועים האלימים בהר הבית וטענה מצדה כי דווקא מדובר בהתגרות ישראלית ברגשות הערבים והמוסלמים. השר לענייני הסברה ודוברה הרשמי של ממשלת ירדן, מוחמד אל-מומני, אמר כי "ההפרות הישראליות בהר הבית ותקיפת כוחות המשמר במקום והמתפללים מהווה פגיעה ברגשות כל הערבים והמוסלמים, ועלול להוביל לעלייה ברגשות העוינות". אל-מומני קרא לממשלת ישראל לקחת אחריות על האירועים ולמנה הישנות של מקרים מסוג זה.

גם ביום שישי התגלעו עימותים בהר הבית בין אוכלוסיות העיר: נשים יהודיות קראו קריאות לעבר נשים ערביות, בעוד כוחות משטרה חצצו ביניהן. במהלך העימות, תועדה אישה יהודייה צועקת: "מוחמד חזיר", בעוד הנשים המוסלמיות ענו לו: "אללה אכבר".

אחת מהנשים המוסלמיות שנכחו במקום החליטה להגיש תלונה נגד היהודייה שקראה לעברן קריאות, ולאור התיעוד שהיה בידיה, הגיעו בצהריים כוחות משטרה לביתה של החשודה במאחז אחיה שבבנימין, ועצרו אותה בחשד להסתה לאלימות והפרת הסדר הציבורי. המעצר תועד אף הוא על ידי בעלה של הצעירה.

מתפללים בכותל בתשעה באב, אמש(צילום: נועם מושקוביץ)

הרקע למתיחות הרבה בהר הבית, הוא ציון צום תשעה באב על ידי מאות אלפי יהודים. עם צאת השבת החל הצום והאבל על חורבן שני בתי המקדש, ורבבות מאמינים הגיעו לרחבת הכותל המערבי ולבתי הכנסת המקומיים. ביום זה, המתפללים נוהגים לשבת על הארץ יחפים או עם נעלי בד כאות לאבל, קוראים את מגילת איכה ואומרים קינות על חורבן בית המקדש. התפילות והאבלות צפויים להימשך לאורך כל הלילה והיום, עד לצאת הצום בערב יום ראשון.

שבתי בנדט השתתף בהכנת הידיעה

(עדכון ראשון: 08:10)

המשטרה פרצה להר הבית בעקבות התפרעויות של צעירים מוסלמים, יולי 2015(צילום: חטיבת דובר המשטרה)
המשטרה פרצה להר הבית בעקבות התפרעויות של צעירים מוסלמים, יולי 2015(צילום: חטיבת דובר המשטרה)
המשטרה פרצה להר הבית בעקבות התפרעויות של צעירים מוסלמים, יולי 2015(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully