הליקויים - והאשמים: היום יפורסם דוח המבקר על פיתוח משק הגז

  הדוח המיוחד, שמתפרסם טרם ישיבת הקבינט כדי לסייע לחברים בו בהצבעה, נשלח לשרי התשתיות בהווה ובעבר לקריאה מוקדמת וצפוי להפנות כלפיהם אצבע מאשימה. "נושא בעל חשיבות לאומית ואסטרטגית עליונה"

  צילום: ערן גילווארג, עריכה: טל רזניק

  (הפגנה מול ביתו של משה כחלון, במחאה על כך שלא פירק את המונופולים)

  עוד בוואלה! NEWS

  מתכוננים ללמידה מהבית - כך תקנו לילד מחשב בהכי זול שיש

  בשיתוף וואלה!שופס
  לכתבה המלאה

  מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, יפרסם בשעות הצהריים (שני) דוח ביקורת מיוחד על פיתוח משק הגז הטבעי בישראל. זאת, לאחר שביקש לדחות את אישור הממשלה בנושא מתווה הגז. בתחילת החודש הודיע שפירא כי טיוטות של הדוח הועברו לשרי התשתיות, האנרגיה והמים לשעבר, עוזי לנדאו וסילבן שלום, ולשר המכהן יובל שטייניץ, על מנת לקבל את תגובתם לממצאים. עובדה זו מראה כי המבקר צפוי להצביע על שרי משרד התשתיות כאשמים העיקריים בליקויים בתהליך פיתוח הגז בשטח הימי של ישראל. כמו כן, נשלחה טיוטה של הדוח גם לרשות להגבלים העסקיים, למועצה הלאומית לכלכלה ולמשרד ראש הממשלה.

  לדברי המבקר, פרסום הדוח מתבצע טרם קיום ישיבת הקבינט בנושא על מנת לסייע למקבלי ההחלטות, ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לקבל את התמונה המלאה על הליקויים בתהליך פיתוח משק הגז במדינת ישראל. כך, לטענתו, יוכלו הגורמים לקבל החלטה מושכלת לגבי מתווה הגז שיאושר בהמשך בממשלה. בדוח, צפוי שפירא להבהיר אם מתווה הגז המוצע ייצור מונופול בשוק, וכן להרחיב מהן המשמעויות של אפשרות זו. זאת ועוד, המסמך יעסוק גם במחירי הגז הצפויים בתרחיש בו יתקבל המתווה.

  עוד בוואלה!NEWS:
  אביו של מלאכי רוזנפלד: "לגזור עונש מוות על מבצעי הפיגוע"
  האב שהותקף על ידי צעירים בבריכה: "אשתי הצילה את הבת שלנו"
  מחבלים בודדים ואחיזה במדינות מתונות: כך מתפשט דאעש למערב

  המסמך יעסוק גם במחירי הגז הצפויים. שפירא (צילום: טלי מאייר)

  בדצמבר האחרון החליט מבקר המדינה לבחון את התנהלות משרדי הממשלה, הרגולטורים והמדינה בסוגיית פיתוח הגז הטבעי, ואת אי-הסדרתו של תחום הגז שהביאה ליצירת ריכוזיות של חברות כלכליות בתחום. כמו כן, מיולי 2014 ועד יוני 2015, בדק משרד המבקר את הפעולות שאותן נקטו הממשלה וזרועותיה לצורך פיתוח והסדרת משק הגז הטבעי.

  שפירא מייחס חשיבות רבה לפיתוח המשק הגז הטבעי, ודוח זה יתווסף לסדרת מסמכים שפרסם בנושא, אשר עסקו בסוגיות של הבטחת אספקת גז טבעי, הגנה על אסדות ההפקה, גביית תמלוגים על משאבי טבע ובהשפעות הסביבתיות של ביצוע קידוחים בים. לפי מבקר המדינה, "לתגליות הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל יש חשיבות לאומית ואסטרטגית עליונה למשק הישראלי. הן מבטיחות לו עצמאות אנרגטית ומהוות מקור הכנסה של מסים ותמלוגים".

  לפניות לכתבת: danayark@walla.com

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully