ישראלים מוחזקים בעזה

בעקבות הסערה סביב לוטן: נתניהו הזמין את משפחת מנגיסטו לפגישה

ראש הממשלה אמר כי דבריו של האחראי על השבת הנעדרים לא היו צריכים להיאמר והזמין את המשפחה להיפגש עמו עוד היום, אך הפגישה נדחתה משום שהאם לא חשה בטוב. לוטן: "התנצלתי בפניהם על התוכן והסגנון"

10/07/2015
צילום: באדיבות חדשות 10

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש (חמישי) לדברים שאמר האחראי על השבת הנעדרים, אלוף-משנה במיל' ליאור לוטן, לבני משפחתו של אברהם מנגיסטו שנמצא בידי חמאס ברצועת עזה. "אלו דברים שלא היו צריכים להיאמר", אמר ראש הממשלה. נתניהו הזמין את בני המשפחה להיפגש עמו עוד היום, אולם הבוקר נדחתה הפגישה לשבוע הבא לבקשת המשפחה, משום שהאם אינה חשה בטוב.

אמש התנצל לוטן בפני בני המשפחה על דבריו. "הערב דיברתי עם משפחתו של אברה מנגיסטו והתנצלתי בפניהם על התוכן והסגנון של חלק מהדברים שנאמרו במהלך שיחה ארוכה", אמר לוטן. "הקשר הטוב שגיבשנו במהלך החודשים שחלפו יימשך בעבודה משותפת עד להשבת אברה לביתו. אמשיך לפעול בהתנדבות למען החזרת חיילינו ואזרחינו השבויים והנעדרים". על כך אמר אמש נתניהו: "טוב שליאור דיבר הערב עם בני המשפחה והתנצל בפניהם. ליאור פועל יומם וליל בהתנדבות כדי להחזיר את חיילינו ואזרחנו הנעדרים".

לוטן, המפקד לשעבר של היחידה המטכ"לית לניהול משא ומתן, מונה על ידי ראש הממשלה לאחראי על נושא השבת גופות החיילים סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין שנהרגו במבצע "צוק איתן". כמו כן, הוא הופקד על השבת הנעדרים מנגיסטו ותושב הפזורה הבדואית בנגב הנמצאים בידי חמאס.

עוד בנושא:
"החיילים חשבו שמנגיסטו סודאני": הכשלים שהובילו להסתננות לעזה
נתניהו הבטיח "להשיב את אברהם", אך עדיין לא נפגש עם המשפחה
במשך חודשים מחזיק חמאס בנכס משמעותי - אז למה הוא שותק?

עוד בוואלה!

הטיפים שיעזרו לכם לצלוח את הוצאות הקיץ בשלום

בשיתוף כאל

בשיחה שהתקיימה בין לוטן לבני המשפחה בטרם הסרת צו איסור הפרסום בנושא השבויים הישראלים, ושודרה אמש בחדשות 10, נשמע לוטן מנסה לשכנע את המשפחה לשמור על פרופיל נמוך ולהימנע מפרסום הפרשה, תוך שהוא משתמש באיומים. "תחליטו מה אתם רוצים, לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים", אמר. באחת השיחות, שהוקלטה על ידי תקווה ממו, תחקירנית "המגזין עם אושרת קוטלר", נשמע לוטן רוטן במיוחד כשהוא מנסה להזהיר את בני המשפחה מהעברת ביקורת על נתניהו. בני המשפחה ניסו לבקש מלוטן "שידבר אליהם בכבוד וידבר ברוגע", אולם הוא השיב – "אם לא נהיה ביחד אנחנו נעשה טעויות וחמאס ייקח את הטעות ויתרגם אותה לעוד שנה או לעוד מחיר".

"אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות". ליאור לוטן(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

באחת השיחות עדכן לוטן את המשפחה במצבו של מנגיסטו. "המידע החזק שלנו הוא מהיומיים הראשונים", אמר, "אנחנו יודעים שהוא נתפס על ידי ארגוני ביטחון של חמאס, ומאז אין לנו אות חיים ואין לנו קשר ישיר עם מקומו". הוא הוסיף כי חמאס מחזיק במנגיסטו, אך מכחיש זאת. "כל פעם שהיה לו (לחמאס) מישהו ביד, הוא שם אותו ואמר לו 'זה מה שאני רוצה'. זה היה עם גלעד שליט, זה היה במקרים אחרים. פנינו אליו בהרבה דרכים והפעלנו מנופים. כשקרובי משפחה של בכירים בחמאס רצו להיכנס לישראל לטיפול רפואי אמרנו להם: 'תביאו לנו מידע על אברה', אבל זה לא עבד".

"לא הזמנת אותו. לא דיברת איתו. הבן שלי זה הבן שלך"

שיחה נוספת שנחשפה מתארת טלפון בין בני המשפחה לבין נתניהו בתיווכו של לוטן. שיחה זו גרמה ללוטן להגיב בצורה זועמת במיוחד. אחד מנציגי המשפחה פנה לנתניהו ואמר לו כי אב המשפחה שלח מכתבים, אך לא קיבל מענה. "לא הזמנת אותו. לא דיברת איתו. הבן שלי זה הבן שלך. בסך הכול הוא אזרח של מדינת ישראל", אמר הנציג מטעם המשפחה לנתניהו. ראש הממשלה הסביר כי עכשיו כשהפרשה התפרסמה, חמאס עלול להעלות את המחיר, אך ציין – "אני מעורב בכל פרט ופרט". אב המשפחה הודה לראש הממשלה ואמר לו - "אנחנו סומכים עלייך שתחזיר אותו הביתה". נתניהו סיים בכך שביקש "לא לאבד תקווה".

"סומכים על ראש הממשלה שיחזיר את אברהם הבייתה". בני משפחתו של מנגיסטו(צילום: שי מכלוף)

אלא שבתום השיחה לוטן הסביר לבני המשפחה: "יש לכם שתי אפשרויות: אחת להפנות את האצבע לחמאס ולהגיד 'אתה מחזיק באברהם, אתה אחראי לגורלו, תחזיר לנו אותו ואנחנו רוצים לדעת שהוא חי'. אפשרות שנייה היא להפנות את האצבע מחמאס לירושלים ולהגיד 'אתם לא בסדר, נתתם לו לעבור, לא החזרת לנו מכתבים', אתם תבחרו ותהיו אחראים לתוצאות".

האב היילו מנגיסטו שאל: "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הוא יילך לממשלת חמאס?", והאח הבהיר את כוונתו – "הוא שאל האם יתנהל משא ומתן עם חמאס ישירות?". לוטן התחמק מתשובה וחזר לשיחה הקודמת, הביקורת של המשפחה על נתניהו. "אני מתלבט אם לענות כי מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד. כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו. הדבר היחיד שראש הממשלה שומע (מכם) זה שהוא לא החזיר תשובה למכתבים. אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם, תלכו למי שאתם רוצים".

באשר לחשש שהקהילה האתיופית תירתם למאבק להשבת מנגיסטו ותצית מחדש את המחאה, המשיך לוטן בנימה הנוקבת: "אני אגיד לכם את זה בצורה הכי קשוחה שיש: מי שיעמיס על אברהם את הסיפור בין העדה האתיופית לבין מדינת ישראל ישאיר אותו עוד שנה בעזה".

מהמשפחה נמסר כי ההקלטה לא נעשתה מטעמה, ובוצעה בלא ידיעתה.

(עדכון ראשון: 21:31)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully