מחאת הדרוזים מקרבת את ישראל יותר מתמיד ללחימה בסוריה

"האמת הפשוטה היא שאנחנו לא רוצים להיות מעורבים במלחמה", טען ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר בשיחה עם וואלה!NEWS. עם זאת, קול המחאה שהעלו האזרחים הדרוזים וההעדפה הלא רשמית לסונים מאיימים לגרור את ישראל, ללא שליטתה

23/06/2015
צילום: ערן גילווארד, עריכה: ניר חן

(תקיפת פצועים סורים שהועברו לטיפול רפואי בישראל)

"ככל שהמורדים מתקדמים, נוצרת אווירה של טבח נגד כל מי שמזוהה עם המשטר"

תקיפת האמבולנס הצבאי שהעביר פצועים סורים אמש (שני) ברמת הגולן עשוי להסתיים בגינוי חריף מצד בכירי העדה הדרוזית ובישראל ובשינוי הנהלים של צה"ל להסעת פצועים מהגבול לבתי החולים בישראל, אולם הוא עשוי גם להתברר כאירוע משנה מציאות, שיקרב את ישראל למלחמת האזרחים בסוריה יותר מבכל נקודת זמן אחרת בארבע השנים האחרונות. ישראל עשתה עד כה כל שביכולתה על מנת לא להפוך לחלק מהמלחמה המדממת הזאת, אבל כפי שהוכיחו אירועי הימים האחרונים, "זליגת" המלחמה לשטח ישראל לא תמיד בשליטתנו.

"האמת הפשוטה היא שאנחנו לא רוצים להיות מעורבים במלחמה בסוריה, למעט מתן סיוע הומניטרי, וזה לא הולך להשתנות", אמר לוואלה!NEWS ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), לשעבר ראש השב"כ. לדברי דיכטר, הדרוזים בסוריה "הם לא אזרחי ישראל, אלא אזרחי סוריה, שרבים מהם גם משרתים בצבא הסורי. אין לנו מחויבות רשמית אליהם, ולגבי מחויבות ברמה המוסרית וההומניטרית, אפשר לנהל על זה ויכוח. ישראל צריכה לעשות מה שהיא יכולה כדי למנוע טבח שם, אבל להתערב באופן ישיר בלחימה לא נכלל בהגדרה של 'מה שהיא יכולה'".

עוד בוואלה חדשות:
"המודיעין הסורי הסית את הדרוזים": האם צה"ל נערך כראוי?
מחבל או פליט? כשהדרוזים מסוריה יסתערו על הגדר
דאעש לא ממהר להתנפל על הר הדרוזים, לעת עתה לפחות

"להתערב באופן ישיר בלחימה לא נכלל בהגדרה של 'מה שישראל יכולה'". דיכטר(צילום: דייב בוימוביץ')

"יש דרכים עקיפות וחכמות לסייע", הסביר דיכטר. "הדרוזים בארץ אספו תרומות רבות, אפשר לדבר עם מדינות שכנות שיותר מעורבות בלחימה מאתנו, אבל אלה פחות או יותר גבולות הגזרה". הוא הבהיר כי "ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להזיז עכשיו כוחות לסוריה במטרה לחלץ מישהו שאינו אזרח ישראלי, זה מתכון בדוק להסטת האש. בשנות ה-50 היו כל מיני פנטזיות שישראל תבצר את הר הדרוזים כשטח ישראלי, אבל אני רוצה להזכיר לכל מי שמעלה שוב את הרעיונות האלה שמאז ועד היום קרו כמה דברים במזרח התיכון".

טוב לדעת (מקודם)

7 גורמי סיכון למחלות לב ודרך אחת לזיהוי מוקדם ומניעת נזקים ללב

מוגש מטעם שחל

"הפרומו לטבח בעלאווים יהיה טבח בדרוזים תומכי הממשל"

"לחשוב שאנחנו יכולים לתכנן מהלכים כלשהם כך שהאינטרס הישראלי לא ייפגע, זו תמימות"

דיכטר אמן כי הטענות שלפיהן ישראל מסייעת לארגון ג'בהת אל-נוסרה, המזוהה עם אל-קאעדה, "לא מחוברות למציאות בשום צורה". לטענתו, "יש קואליציה של ארגוני מורדים שפועלת ברוב השטח הסמוך לגבול ישראל ברמת הגולן. הם אלה שנלחמים שם נגד חיזבאללה ונגד הצבא של אסד ומקבלים תמיכה דווקא מהדרוזים. הקו של ישראל צריך להיות ברור - לא להתערב. לחשוב שאנחנו יכולים לתכנן מהלכים כלשהם כך שהאינטרס הישראלי לא ייפגע, זו תמימות. אף אחד לא מצליח לחזות לאן המלחמה הזו תתפתח".

למרות שהוא אינו מסכים עם הטענות שהשמיעו בימים האחרונים מובילי המחאה הדרוזית, דיכטר מבין היטב את החשש שלהם מפני אסון גדול שיפול עד בני העדה. "הדבר האמתי שהמורדים היו רוצים לעשות כרגע זה לבצע טבח בעלאווים בסוריה, שהם עמוד השדרה של המשטר", הסביר. "אלא שבינתיים אסד וחיזבאללה מצליחים, בכוחות אחרונים, להגן על המעוזים של העלוואים. לכן, החשש הוא שהפרומו לטבח העתידי בעלוואים, שאין לי ספק שעוד יגיע, יהיה טבח בדרוזים, שרבים מהם גם תמכו במשטר. ככל שהמורדים מתקדמים להשגת מטרותיהם, נוצרת אווירה של טבח נגד כל מי שמזוהה עם המשטר".

הלחימה בסוריה מרחיקה את האזרחים הדרוזים ממדינת ישראל

הקו הרשמי של ישראל הוא אמנם לא לנקוט עמדה בנוגע למלחמה בסוריה, אבל מאחורי הקו הרשמי הזה מסתתרת העדפה שקטה לצד הסוני, שנתפס כעדיף על משטר אסד, הנאמן לאיראן ונתמך בידי חיזבאללה. לאחרונה נחשף בוואלה!NEWS כי גורם ישראלי בכיר נפגש בכמה הזדמנויות בשנים האחרונות עם גורמים באופוזיציה הסורית. הדיונים בין הצדדים עסקו ב"אויבים המשותפים" של ישראל ושל האופוזיציה הסורית המתונה – איראן, חיזבאללה והארגונים האיסלאמיסטיים.

חייל צה"ל מרחיק דרוזים מגדר הגבול עם סוריה, בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

הדרוזים בישראל וברמת הגולן מזהים את הנטייה הלא-מוצהרת הזו של ישראל, שקיבלה ביטוי יוצא דופן בדברים שאמר לפני כמה חודשים השר יובל שטייניץ בוועידת הביטחון הבינלאומית במינכן, כשקרא למדינות המערב להעביר יותר תחמושת לגורמים מתונים באופוזיציה הסורית. מבחינת הדרוזים, הכוחות שאותם שטייניץ הציע לחמש שייכים בשורה התחתונה לאותו צד בלחימה שהדרוזים בישראל כעת מאשימים בתכנון טבח נגד אחיהם בסוריה.

כל זה לא אומר שישראל משתפת פעולה עם ג'בהת א-נוסרה, כפי שהאשימו חלק ממנהיגי המחאה הדרוזית בימים האחרונים. טענה זו זכתה לרוח גבית מהתעמולה של המשטר הסורי ושל חיזבאללה נגד ישראל. עם זאת, אי אפשר להכחיש כי למרות שבאופן רשמי גם מדינת ישראל וגם אזרחיה הדרוזים לא קשורים בשום אופן ללחימה בסוריה, השאיפות של שני הצדדים בטווח הארוך סותרות זו את זו.

לפניות לכתב: amir.tibon@walla.co.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully