"די להחביא": "סומנו" מוסדות ציבוריים המעסיקים עובדי קבלן

במטרה לעורר מודעות, החלו היום פעילי הקואליציה להעסקה ישירה לסמן מוסדות שעדיין מעסיקים עובדים דרך חברות קבלן, ובהם משרדי ממשלה, ביטוח לאומי ובתי חולים. בתל אביב הפגינו מלווים של נכי צה"ל: "סובלים מתנאים ירודים"

צילום: ניב אהרונסון, עריכה: קשת סידי

עשרות מלווים של נכי צה"ל חסמו הבוקר (רביעי) את הכביש הסמוך למשרד הביטחון בקריה בתל אביב במחאה על תנאי העסקתם על ידי משרד הביטחון באמצעות חברות כוח אדם. עמם הפגינו נכי צה"ל, שהגיעו לתמוך בהם, וכן פעילי הקואליציה הארצית להעסקה ישירה. בהמשך להפגנה, יחלו היום עשרות פעילים ומתנדבים של הקואליציה להעסקה ישירה לסמן מוסדות ציבור המעסיקים עובדי קבלן, במטרה לעורר מודעות לנושא.

"במשך שנים אנחנו עובדים במסירות נפש מסביב לשעון, סובלים משכר נמוך, מתנאי עבודה ירודים, מהרעת תנאים ומפגיעה ממושכת בזכויות העובדים", אמר אבנר מלכה, יו"ר ועד מלווי נכי צה"ל. "ביקשנו משר הביטחון לרדת אלינו מחדרו הממוזג בקריה, אך הוא בחר להמשיך ולהתעלם מאיתנו".

עוד בוואלה!NEWS
שריפה במפעל בדימונה; ככל הנראה אין נפגעים, חשש מקריסת המבנה
חשד לעוקץ: פרצו לאפליקציית לאומי קארד - ומשכו כספי לקוחות
חומר מסוכן ודליק דלף מאנייה איטלקית שעגנה בנמל חיפה

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - מרחק שעה מפתרון טבעי וקבוע להתקרחות נשית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה
"אף אחד לא לוקח בחשבון את תנאי העסקתנו". הקריה בתל אביב, היום (צילום: דרור עינב)

"הליך המכרז החדש מוציא את המלווים מן המשוואה – אף אחד לא לוקח בחשבון את תנאי העסקתנו", הוסיף מלכה, שהתייחס למכרז חדש שהוציא לאחרונה משרד הביטחון מבלי להתייעץ עם הוועד. "חוזה ההעסקה החדש של מלווי נכי צה"ל במסגרת המכרז מנציח קיפוח ואפליה".

"אנחנו רוצים שהמדינה תפסיק להחביא את עובדי הקבלן ותעביר דיווח אמתי על מספר עובדי הקבלן שהיא מעסיקה לגופים בינלאומיים כמו ה-OECD", אמרה רכזת הקואליציה, אורנה עמוס. "הגשנו 40 בקשות חוק חופש המידע ולמדינה עצמה אין מושג כמה עובדים מועסקים, כשאנחנו יודעים שמדובר על שליש מעובדי המדינה שלא מקבלים שכר ותנאים שווים לעמיתיהם", הוסיפה.

"החלטנו לצאת היום החוצה במטרה לדרוש מהכנסת הנוכחית לחוקק חוק למיפוי עובדי הקבלן. כאשר מכרזים לעובדי קבלן מופיעים תחת 'רכש המדינה', בדומה למכרזי רכישת שולחנות ועטים, זה אומר הכול", טענה עמוס.

"אנחנו רוצים שהמדינה תפסיק להחביא את עובדי הקבלן" (צילום: דרור עינב)

כיום מעסיקה המדינה כ-400 אלף עובדים באמצעות חברות קבלן במגוון תחומים, כגון עבודה סוציאלית, חינוך והוראה, הנדסה, הייטק, שמירה, ניקיון ועוד. פעילי הקואליציה – התארגנות של גופים במטרה להוביל להעסקה ישירה במגזר הציבורי והפרטי - החלו הבוקר בסימון פיזי של המדרכות לצד משרדי הממשלה בתל אביב ולאחר מכן ימשיכו לאוניברסיטת תל אביב, תחנת הרכבת, בית החולים איכילוב, ביטוח לאומי ועוד.

בהמשך למהלך סימון המוסדות, בשבוע הבא כחלק מפרויקט של סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון, יוקרנו סרטונים ועדויות של עובדי קבלן לציבור הנוסעים ברכבת על מנת לעורר מודעות ומחאה ציבורית נגד התופעה של ניצול עובדים באמצעות העסקה קבלנית בחסות המדינה.

(צילום: דרור עינב)

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "אגף השיקום במשרד הביטחון רואה לנגד עיניו את רווחתם ושיקומם של נכי צה"ל, ולצד המעטפת השיקומית המלאה שמוענקת לכל נכה, שוכר המשרד גם חברות סיעוד המתמחות במתן שירותי טיפול וסיעוד רפואי. יודגש כי כבר כיום זכויות המלווים של נכי צה"ל עולות באופן משמעותי על המקובל בתחום הסיעוד והליווי הרפואי בעקבות דרישת משרד הביטחון מהחברות המעסיקות לשפר את זכויות המלווים מעל למקובל בתחום. משרד הביטחון דוחה מכל וכל את הניסיון לכפות עליו להוסיף למעלה מ-2,000 מלווים, עובדי חברות הסיעוד, כעובדי משרד הביטחון. משרד הביטחון הנחה את חברות הסיעוד לדאוג שאף נכה נזקק לא יוותר ללא ליווי רפואי סיעודי מתאים, ככל שתפרוץ שביתה".

(צילום: דרור עינב)
(צילום: דרור עינב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully