גדעון סער ביום ירושלים: "די לדבר - זה הזמן לבנות"

מצעד הדגלים לציון 48 שנה לאיחוד ירושלים, לווה בעימותים בין פלסטינים ליהודים. 4 שוטרים נפצעו קל וצוות טלוויזיה ערבי הותקף. נתניהו: "ירושלים הייתה מאז ומעולם בירתו של העם היהודי בלבד, ולא של שום עם אחר"

יאיר אלטמן
צילום: יותם רונן, רויטרס, אלחנן מילר; עריכה: טל רזניק

היום (ראשון) מצוין בישראל יום ירושלים ה-48 במספר, המציין את אחדותה של העיר תחת ריבונות ישראלית לאחר מלחמת ששת הימים. לכבוד האירוע נערכו אירועים רבים, ובראשם ריקוד הדגלים המפורסם, שבמהלכו צעדו אל שער שכם, דרך הרובע המוסלמי ושער האריות, עשרות אלפי אנשים הנושאים דגלי ישראל.

השר לשעבר גדעון סער נשא דברים בכותל המערבי והפציר בראש הממשלה בנימין נתניהו להמשיך לבנות בירושלים – המזרחית והמערבית. "היום הוא היום לומר בקול ברור, יש לבנות בירושלים בכל חלקיה בהיקפים גדולים ומשמעותיים, והזמן לכך הוא עכשיו", קרא. "בירושלים צריך לבנות; לא לדבר על בניה בירושלים, אלא לבנות. די לדבר – יש לבנות".

עוד בוואלה!

ספר עד הבית: הבילוי שילדי הפריפריה לא מוכנים לוותר עליו

לכתבה המלאה

"פוגש ידיד ותיק". סער וארדן:

ח"כ גלעד ארדן הוסיף: "גם ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, אמר שאם לארץ ישראל יש נשמה, הרי שהיא ירושלים. נשמה לא מחלקים". לדבריו, "אנחנו יודעים שאומות העולם עדיין לא מקבלות את ריבונותנו וזכותנו על כל חלקי העיר. ברוך השם, יש לנו ממשלה לאומית, ואמנם אנחנו מתפללים 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה', אבל ירושלים ובית המקדש לא ייבנו אם לא נחזק ונבנה בכל חלקי העיר, בגילה ובהר חומה ובקדמת ציון ובכל מקום ובכל שכונה, בלי הבחנה. לא נפחד ולא נרתע משום איום ושום לחץ בינלאומי".

ריבלין ונתניהו בטקס הממלכתי בגבעת התחמושת (צילום: נועם מושקוביץ)

בשער שכם התפתחו בשעות אחר הצהריים עימותים בין כמה עשרות מוסלמים ליהודים. המתפרעים המוסלמים החלו ליידות אבנים ובקבוקים, וארבעה שוטרים נפגעו באורח קל וקיבלו טיפול רפואי במקום. כוח המשטרה החל לפזר את הנוכחים. ארבעה נעצרו בחשד ליידוי אבנים ושניים נוספים בחשד לתקיפת שוטרים.

צוות של תחנת טלוויזיה זרה שדיבר בערבית הותקף על ידי יהודים באזור שער שכם. שוטרים שהיו במקום חילצו את אנשי הצוות ללא פגע. כמו כן, כמאה בני אדם התאספו מול המצעד בפינת הרחובות יפו והצנחנים, בקריאות "לא למצעד השנאה".

בתוך כך, צוות כבאים שהוזעק לטפל בשריפת קוצים באזור רמת שרת בעיר נרגם באבנים. צוות נוסף שפעל בשריפת קוצים בעיסאוויה נרגם באבנים, ונזק קל נגרם לרכב הכיבוי. הצוות נחלץ ללא פגע. כוח של משמר הגבול עצר צעיר פלסטיני בחשד ליידוי אבנים בעיסאוויה, ובסילוואן נעצר נער פלסטיני בן 17 בחשד שיידה אבנים לעבר כלי רכב של יהודים. נהג המכונית נפגע באורח קל.

עוד בוואלה חדשות:
במחאה על נהלי הבגרויות החדשים: הורים ישביתו הלימודים
"מפגן כוח שלא הכרנו": בדרום נערכים להפגנת הזדהות עם עובדי כיל
נסראללה מול המצלמות: "השמועות על מצבי הבריאותי אינן נכונות"

כוח המשטרה פעל לפיזור המתקהלים (צילום: נועם מושקוביץ)
"טרם הישרנו מבט למשמעות הריבונות שלנו בעיר. את איחודה הפיזי של העיר השלמנו, אך את משימת איחודה החברתי והכלכלי של העיר בקושי התחלנו"

פעילי ארגון "תג מאיר" חילקו במהלך שעות הערב מאות פרחים לתושביה הפלסטינים של העיר העתיקה. יו"ר הארגון, גדי גבריהו, הסביר: "התושבים הערבים של העיר העתיקה סבלו בשנים האחרונות גילויי שנאה וגזענות קשים במהלך צעדת הדגלים. חילקנו פרחים במטרה להראות את פניה היפות של היהדות".

בטקס הממלכתי בגבעת התחמושת, אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין כי "אנו זוכים היום לראות בצמיחתה ופריחתה של ירושלים של אמצע - בירה חיה ושוקקת שרחובותיה מלאים צעירים וצעירות, ילדים וילדות. בירה של חברה אזרחית תוססת ומפותחת, בתי מדרש חרדים, חילונים ומסורתיים, אומנות ותרבות ייחודיים שנובעים כולם מהמרקם האנושי הייחודי".

"אנו הודפים בצדק בדין, וללא היסוס, ביקורת על זכותנו הריבונית בירושלים המאוחדת" הוסיף ריבלין. "אני חושש שאנחנו עצמנו טרם הישרנו מבט למשמעות הריבונות שלנו בעיר. כאשר אנו מביטים היום בפערים האדירים בין מזרחה של העיר למערבה, אנחנו מוכרחים לומר לעצמנו ביושר: אמנם, את איחודה הפיזי של העיר השלמנו, אך את משימת איחודה החברתי והכלכלי של העיר בקושי התחלנו".

הפגנת הנגד בפינת הרחובות יפו והצנחנים (צילום: ראובן קסטרו)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו: "ירושלים לא תהפוך עוד לעיר פצועה ומבותרת. אנחנו נשמור לעד על ירושלים מאוחדת בריבונות ישראל". לדבריו, "כאן החלה דרכנו כאומה, זהו ביתנו ופה נישאר. ביום המיוחד הזה ברור לנו שירושלים המחולקת היא זיכרון עבר. העתיד שייך לירושלים השלמה שלא תחולק עוד".

"ירושלים הייתה מאז ומעולם בירתו של העם היהודי בלבד, ולא של שום עם אחר", הוסיף. "כאן החלה דרכנו כאומה, זהו ביתנו ופה נישאר".

האירוע המרכזי השנה "לך ירושלים", שיתקיים בכיכר ספרא, יכלול מגוון משירי ירושלים בהשתתפות להקת טררם, דני רובס, ירדנה ארזי, קובי אוז וסיוון טלמור. כמדי שנה, יתקיים גם לילה לבן לציון יום הסטודנט. האירוע יתקיים בגן סאקר ובמסגרתו יופיעו ריף כהן, עברי לידר, עומר אדם, דודו טסה, מוקי שיארח את היהודים והדג נחש שיופיעו יחד עם ברי סחרוף. כמו כן, יתקיים טקס הענקת אות יקיר ירושלים ותיערך קבלת הפנים לראש העיר ניר ברקת ורעייתו במגדל דוד. "מגוון האירועים מאפשר ליותר ויותר קהלים להתחבר לירושלים ולקחת חלק בחגיגות", אמר ברקת, "אני מזמין את כל תושבי ירושלים, מבקריה ואוהביה לבוא לחגוג וליהנות משפע האירועים".

בנט, סער וארדן בכותל המערבי (צילום: אתר רשמי, עמוד הטוויטר של נפתלי בנט)

משטרת ירושלים נערכה לקראת האירועים, ובהם גם הילולת שמואל הנביא, ומסרה כי תיערך עם כוחות גלויים וסמויים כדי לאבטח החגיגות. מהמשטרה נמסר כי יגלו אפס סובלנות כלפי כל גילוי אלימות, ואף הנחתה את הכוחות לפעול בכל הכלים העומדים לרשותם נגד מפרי סדר ופורעי חוק. המשטרה גם קראה לסוחרים בעיר העתיקה לסגור היום את החנויות בשעה 17:00 כדי למנוע חיכוך עם המבקרים בעיר. המשטרה הבהירה שאין מדובר בחובה, אך הודיעה שהחל מהשעה 16:00 נאסר להציג סחורה בחוץ או לתלות בגדים וחפצים מחוץ לחנות.

נוסף לכך, במשטרה נעזרו גם ברבנים ובאישי ציבור על מנת לשמור על הסדר. בפגישה שהתקיימה ביום רביעי בין הרב חיים דרוקמן ומפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, לקראת צעדת ריקוד הדגלים, קרא הרב למשתתפי האירוע להימנע מכל גילוי אלימות. "הרב דרוקמן שב וקורא למשתתפים לאפשר לאירוע להתקיים כחוויה וחגיגה משמעותית ולהקפיד על שמירת החוק והסדר", אמר.

הסדרי תנועה במהלך אירועי היום

במהלך היום נחסמו לתנועה כבישים ורחובות רבים, אולם בשעות הערב הם נפתחו, מלבד רחוב סולטאן סולימאן, וכביש מספר 1 מצומת זקס ועד לצומת חטיבת ירושלים-דרך העופל (צומת הכלביה). כמו כן, החל מהשעה 17:00 ועד לשעה 1:00נחסם לתנועת כלי רכב רחוב צבי יהודה, בין שדרות הרצל לרחוב העילוי.

בשל הילולת שמואל הנביא, שהחלה אמש ותתקיים עד מחר בשעה 19:00, ייחסם לתנועת כלי רכב כביש 436 מצומת רמות ועד צומת הר שמואל. נוסעים המגיעים מכיוון גבעת זאב לירושלים, וכן אלו הבאים מכיוון רמות לגבעת זאב, יופנו לכביש עטרות (404). כמו כן, תתמקד משטרת ירושלים בכבישים המובילים למתחם הקבר הנשיא שמואל ותתוגבר נוכחותן של ניידות משטרה. לא תתאפשר הגעה לאתר או למקומות סמוכים לו בכלי רכב פרטיים, אלא באמצעות קווי שירות שיצאו מחניון מסוף האוטובוסים ברמות ומחניית מחנה עופר.

"על המשטרה לגלות אפס סובלנות כלפי מתפרעים"

בשנים האחרונות צעדו פעילי ימין קיצוני לצד ההמונים בתהלוכת ריקוד הדגלים המפורסמת, וקראו קריאות "מוות לערבים", מה שהוביל לעימותים בין הצועדים לתושביה ערבים של העיר העתיקה. בשל החיכוך בין פעילי הימין לתושבים המקומיים, עתרה עמותת "עיר עמים" לבג"ץ נגד קיום התהלוכה. השופטים אמנם דחו אותה, אך הדגישו את נחיצותן של כוחות הביטחון.

"יש מקום לאפס סובלנות כלפי מתפרעים אלימים, מילולית או פיזית, יהיו אשר יהיו. במקרה הספציפי אין מחלוקת בין כל הצדדים לעתירה, כי אלימות מכל סוג יש למנוע, וגם לאכוף נגדה אם אירעה. על הקריאה המשותפת למשטרה ולרבנים מארגני התהלוכה לכלול אמירה ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים נגד אלימות מילולית וגזענות, לרבות 'מוות לערבים' שהיא חצייה ברורה של הקו האדום הפלילי, ונגד אלימות פיזית וונדליזם, לרבות קריאת אכיפה פלילית. לאור האמור ראוי כי יינתן ביטוי על ידי המשטרה והמארגנים מראש גם בתקשורת ובאינטרנט, בחינת 'ראו הוזהרתם'", נכתב.

(עדכון ראשון: 10:25)

הצועדים בשער שכם (צילום: מערכת וואלה! NEWS, יאיר אלטמן)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully