מחאת יוצאי אתיופיה

לילה סוער בתל אביב: 68 נפצעו ו-43 נעצרו בהפגנת יוצאי אתיופיה

בין המפגינים לשוטרים נרשמו עימותים כבדים, שבמהלכם יידו המשתתפים חפצים לעבר השוטרים, שהגיבו בזריקת רימוני הלם. 19מהעצורים יובאו היום לדיון בהארכת מעצר. המפכ"ל הורה להקים צוות חקירה מיוחד. הצטרפו למשדר מאולפן וואלה! NEWS

דנה ירקצי ומור שמעוני
04/05/2015
צילום: יותם רונן, מאצ'י הוף, דוד קורן; עריכה: שניר דבוש, גדי וינסטוק
"הביאו לנו צבא שלם, כאילו שאנחנו מחבלים. אבל כל מה שאנחנו רוצים זה רק לגדול פה בשקט"

אחת ההפגנות הסוערות ביותר שידעה העיר תל אביב: 67 בני אדם, בהם 55 שוטרים, נפצעו אמש (ראשון) באורח קל ושוטר נוסף נפצע באורח בינוני בהפגנת יוצאי אתיופיה בכיכר רבין שבתל אביב, זאת אחרי שבמקום התפתחו עימותים קשים בין המפגינים לכוחות המשטרה שביקשו לפנותם. 43 מבין אלפי המפגינים נעצרו, ו-19 מהם יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בתל אביב. נכון לשעות הבוקר חמישה פצועים עדיין מטופלים בבתי החולים: שלושה באיכילוב בעיר ועוד שניים בבילינסון שבפתח תקווה - כולם במצב קל.

חלק מהמפגינים הבעירו פחים ויידו אבנים לעבר השוטרים והפרשים, תוך שהם קוראים "מדינת משטרה". הכוחות הגיבו בירי גז מדמיע, זרנוקי מים ורימוני הלם, וקיבלו הוראה לעצור את המפגינים בכוח. הרחובות הסמוכים לכיכר, בהם גם רחוב אבן גבירול, נחסמו לתנועה במשך שעות ארוכות. למרות הניסיון להדוף את המפגינים ולסיים את המחאה, התנהלו עימותים בכיכר עד לשעה מאוחרת.

"הביאו לנו צבא שלם, כאילו שאנחנו מחבלים. אבל כל מה שאנחנו רוצים זה רק לגדול פה בשקט", אמר אחד המפגינים. לדבריו, המשטרה הפעילה כוח מיותר בנסיון להדוף כמה מהמפגינים שביקשו לעלות למרפסת כיכר רבין במטרה לנאום משם. "הם חשבו שאנחנו רוצים לפרוץ לבניין העירייה, אבל זו בכלל לא היתה הכוונה", אמר. "ירדנו מרצון, והם בכל זאת השתמשו בגז פלפל. גם למטה שוב השתמשו בגז פלפל ובאלימות". חן, בן 16 מקריית מלאכי, אמר: "באתי להפגין ולתמוך בעדה שלי. אנחנו נהיינו אלימים, אבל זה טוב, כי רק כך מבינים אותנו".

עוד ידיעות בנושא
החייל האתיופי שהוכה: "האחים שלי מותקפים בגלל צבע עורם"
"הצבע הוא התשובה": ליוצאי אתיופיה נמאס מאלימות השוטרים נגדם
בקהילה האתיופית מבטיחים שהמחאה רק החלה: "סיר הלחץ התפוצץ"

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"
פרשים מול מפגינים, אמש בכיכר רבין(צילום: יותם רונן)

למקום הגיעו פוליטיקאים, בהם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', שר הכלכלה נפתלי בנט ויו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה. גם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, הגיע לכיכר.

בהערכת מצב שקיים המפכ"ל דנינו בשטח, הוא הורה להקים צוות חקירה מיוחד שתפקידו לאתר את המתפרעים וגורמי הנזק במטרה להביאם לדין. דנינו אמר כי לא יאפשר קיום הפגנות ללא רישיון. "מיצינו את רף הסובלנות. קבוצות אלימות ניצלו את האיפוק לשם ביצוע מעשה ונדליזם", האשים. הוא שב וציין כי "נמשיך לנהל הידברות חיובית אל מול הגורמים המתונים לשם קידום נושאי העניין הנוספים עליהם סיכמנו".

מעצר אחד המפגינים(צילום: דרור עינב)

דנינו אמר כי האלימות בכיכר היא מנת חלקם של קומץ מהמפגינים וכי היא לא משרתת את המאבק של בני העדה. "אמרנו להם מראש שלא נאפשר את זה, כל מי שינקוט אלימות נגד שוטרים או אזרחים נפעל נגדו. כך לא עושים מחאה במדינה דמוקרטית. זה עושה נזק גדול מאוד", הוסיף.

הסרטון המקומם של הכאת החייל שהוביל לפרוץ המהומה

במהלך ההפגנה, קרא דנינו להרגיע את הרוחות ושמע את טענותיהם של בני העדה. "יש כאן בעיה הרבה יותר חמורה מעניין קליטת עלייה בישראל. הקשבתי להם - העניין הוא שלא משכירים להם דירות, שיש בעדה הרבה עוני, ש-40% מהאסירים בכלא לצעירים הם עולי אתיופיה ועוד", אמר.

"מי שינקוט באלימות נגד שוטרים או אזרחים נפעל נגדו"(צילום: דרור עינב)
ניידת הפוכה בכיכר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
רימוני הלם שהושלכו לעבר המפגינים(צילום: דרור עינב)

בנט התייחס לאחריות הממשלתית בנושא בזמן ביקורו בכיכר. "יש התגברות בתעסוקה בפריפריה, אבל זה לא פוטר אותנו", אמר לחלק מהמפגינים. "קרה דבר, ואנחנו כולנו צריכים לעשות חשבון נפש. ככל שאנחנו מתרחקים לפריפריה המצב פחות טוב, זה לא רק בני העדה. עדיין לא נכנסתי לתפקיד ואני לא רוצה להבטיח הבטחות, קודם כל צריך לשבת ולהקשיב לבעיות".

"יש טענות גם כלפי המשטרה, וחלקן מוצדקות"

"יש טענות גם כלפי המשטרה, וחלקן מוצדקות", אמר השר לביטחון פנים היוצא אהרונוביץ'. בהתייחסו לתיעוד שוטר היס"מ שהכה חייל ממוצא אתיופי אמר: "השוטר מעד ופשע, אתם לוקחים את המקרה הבודד ועושים מזה סיפור". בנוגע להפגנה שיצאה משליטה הוסיף כי היא היתה ללא רישיון, ומשום כך גם לא לגיטימית. "אמרתי לראש הממשלה לא לחכות שתהיה ממשלה חדשה. בוא נשב איתם, נקים ועדה שתמצא פתרונות. הפתרון הוא לא רק במשטרה", אמר.

ניידת שהושחתה(צילום: חטיבת דובר המשטרה)
שוטר שנפצע בהפגנה(צילום: חטיבת דובר המשטרה, משטרת ת"א)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: דרור עינב)
המפגינים באיילון(צילום: דנה ירקצי)

מוקדם יותר אתמול חסמו המפגינים את נתיבי איילון בתל אביב למשך שעה ארוכה באזור מחלף השלום, כחלק מצעדת המחאה נגד אלימות המשטרה כלפי הקהילה. המשטרה אפשרה את חסימת הנתיבים במשך זמן מה, אולם אחרי כן הודיעה שמדובר ב"מחאה שגולשת לתחום האסור" והבהירה כי ההפגנה לא-חוקית. עומסי תנועה כבדים מאוד נרשמו בכל האזור בעקבות החסימות.

המפגינים יצאו תחילה מאזור קניון עזריאלי, קיימו הפגנה מול קריית הממשלה שעל דרך מנחם בגין, וירדו משם לכביש. על מנת למנוע חיכוכים, המשטרה הקדימה וחסמה את הצירים שבאזור מחלף השלום, ובזה גם את דרך בגין ואת רחוב קפלן.

המפגינים יורדים אל הכביש(צילום: דנה ירקצי)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)
"הילדים שלנו לא צריכים לשבת מאחורי סורג ובריח"

המפגינים קראו "די לאלימות ודי לגזענות", והניפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "לא בחרתי להיוולד שחור", ו"נערים זועקים די לאלימות". עם זאת, באחד המקרים, כשמפגינים ניסו לחסום דרכה של אחת המכוניות, הם הופסקו בכוח. "כמו שמעמידים לדין קצינים שמטרידים מינית, כך צריך לשים סוף ולהעמיד לדין שוטרים אלימים. שוטר אלים צריך להיות בכלא", אמר אחד המפגינים. מפגין נוסף, טהון קובי טפרה מיבנה, הוסיף: "אנחנו ישראלים כמו כולם. 80% מאיתנו נולדו בארץ, היחס מתחיל בחברה ובתקשורת".

בין הנוכחים בהפגנה היו גם חברי כנסת איציק שמולי וסתיו שפיר (המחנה הציוני), תמר זנדברג (מרצ) ורחל עזריה (כולנו). ח"כ לשעבר פנינה תמנו-שטה, בת העדה, אמרה: "הילדים שלנו לא צריכים לשבת מאחורי סורג ובריח, אנחנו דורשים שישתחררו".

"ההפגנה הזאת היא לא רק למען קבוצה כזו או אחרת, היא למען החברה הישראלית כולה", המשיכה ח"כ שפיר. "לא ייתכן שאזרחי ישראל יופלו לרעה בתקצוב, במערכת החינוך, בגישה לתעסוקה, במגורים, בלימודים – ואפילו בפני מי שאמונים על ביטחונם האישי. המנהיגים הצעירים האמיצים האלה עושים פה עבודה חשובה לא רק לטובת הקהילה שלהם, אלא למען כולנו".

צריך לשים סוף ולהעמיד לדין שוטרים אלימים". ההפגנה בתל אביב(צילום: יותם רונן)

ח"כ זנדברג אמרה במהלך ההפגנה כי "גזענות היא מחלה קשה. לצערנו, אנחנו מגלים כל פעם מחדש שהמחלה הזאת הולכת ומתעצמת, כשהפעם מדובר ביוצאי אתיופיה. אלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה ואלימות משטרתית-ממוסדת עוד יותר מכך. כשהיא פוגשת גזענות התוצאה קשה. באנו להזדהות עם יוצאות ויוצאי אתיופיה ולהבטיח להם שותפות במאבק, כי כמו הצעקה בהפגנה: שחור, לבן, כולנו בני אדם".

מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: דנה ירקצי)
"המשטרה יוצאת עלינו בלי על סיבה, על פארש". אחת המשתתפות בהפגנה(צילום: יותם רונן)
"אנחנו נעשה מהפכה, כמו שהורים שלנו עשו במהפכת הדם. זה הזמן של הצעירים לעשות רעש"

המשטרה נערכה להפגנה אתמול באופן שונה לקראת זו שהיתה בירושלים ביום חמישי, והפנתה כוח גדול יחסית. "המחאה לא תואמה איתנו, ובכל זאת נערכנו ונאפשר להם את זכות המחאה", אמר אתמול אחר הצהריים מפקד מרחב ירקון, תת-ניצב יהודה דהן. הוא ציין כי השוטרים תודרכו לגלות רגישות ולאפשר לממש את המחאה.

זהבה אברה, בת ה-22 מנתניה, שהשתתפה בהפגנה, אמרה: "המשטרה יוצאת עלינו בלי על סיבה, על פארש. זה הזמן של הצעירים לעשות רעש. ואנחנו נעשה מהפכה, כמו שההורים שלנו עשו במהפכת הדם (המחאה בשנות ה-90' נגד אי-מתן תרומות דם מבני העדה, ד"י). נמאס לנו לשתוק, אנחנו נעשה רעש שאותו שוטר שהרביץ לדמאס פיקדה ישב מאחורי סורגים".

אלי אהרונוב, תלמיד מכינת "אחד משלנו" בבית ינאי, הגיע כדי להפגין ולהזדהות עם העדה האתיופית. "הם חלק מהעם שלנו. אחים שלנו. אנחנו מודעים למקרים האלה של האלימות נגדם, אלה לא המצאות, לצערנו".

איילון עמוס, ומנגד ריק(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שי צ'יקותאי)
ההפגנה, היום(צילום: יותם רונן)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום דיון בהשתתפות נציגי יוצאי אתיופיה, וייפגש גם עם החייל שצולם כששוטרים מכים אותו. בישיבה ישתתפו גם נציגי משרדי ביטחון הפנים, הרווחה, הקליטה, הפנים, מרכז השלטון המקומי ומפכ"ל המשטרה.

מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: יותם רונן)
מחאת יוצאי אתיופיה, תל אביב, 03.05.2015(צילום: מערכת וואלה! NEWS, שרון וילנצ?יק)
המפגינים מול קריית הממשלה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יגאל דיגה-לד)
היערכות המשטרה להפגנה בכיכר רבין, אתמול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אילן פורת)

המחאה האחרונה של הקהילה האתיופית התפתחה, כאמור, בעקבות חשיפת תיעוד שבו נראו שני שוטרים תוקפים חייל ממוצא אתיופי ברחוב בחולון. החייל שהותקף, דמאס פיקדה, הסביר מוקדם יותר אתמול בריאיון לוואלה! NEWS כיצד התיעוד שנחשף הוביל קהילה שלמה להגיע ולמחות בירושלים. "כנראה שאנשים הבינו שהגיע הזמן להתעורר", אמר פיקדה. "התקיפה שחוויתי היא לא מקרה חד-פעמי, היו הרבה מקרים כאלה, רק שבאותם מקרים לא היתה מצלמת אבטחה שתיעדה את המקרה".

ההפגנה בירושלים, יום חמישי(צילום: טלי מאייר )

לדבריו, אילולא תועד האירוע, סביר להניח שהיה היום מאחורי סורג ובריח. "אם לא היתה מצלמה היו אומרים שאני תקפתי את השוטר. הייתי היום בבית כלא במעצר ובוודאות לא הייתי יוצא ממנו", טען פיקדה. "במצב כזה בוודאות היו תופרים לי תיק. תמיד שמעתי את הסיפורים האלה על תקיפות של שוטרים, אבל לא האמנתי שזה יכול לקרות עד שזה הגיע אליי".

פיקדה הסביר כי לא היה יכול להשתתף בהפגנה שהתקיימה ביום חמישי מפני שלחיילים אסור להשתתף בהפגנות. "אני רכוש של צה"ל. הייתי בבית וראיתי את הכול מהטלוויזיה", סיפר פיקדה. "אני מקווה שהשינוי יגיע סוף סוף, אני יודע שהוא לא יבוא בגדול אבל אני מקווה שהוא יתחיל בקטן".

(עדכון ראשון: 16:00)

לפניות לכתבת דנה ירקצי: danayark@walla.com
לפניות לכתבת מור שמעוני: mor.shimony@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully