בקהילה האתיופית מבטיחים שהמחאה רק החלה: "סיר הלחץ התפוצץ"

מאות אתיופים הפגינו במחאה על אלימות שוטרים נגד בני הקהילה והתעמתו עם אנשי הביטחון. 14 נפצעו , בהם שוטרים, ו-2 מפגינים נעצרו. שלט אחד שהונף מספר אולי את כל הסיפור: "אבדה תקוותנו"

יאיר אלטמן
01/05/2015
צילום: עומר מירון, עידן אלון – צילום גולשים; עריכה: טל רזניק

ההפגנה הסוערת אמש (חמישי) בירושלים אולי הפתיעה בעוצמתה, אולם אם שואלים את בני הקהילה האתיופית - זו הייתה רק שאלה של זמן עד שיגיע אירוע חמור דיו כדי שהמצוקות שמהן הם סובלים יביאו אותם לכדי מחאה אלימה.

14 בני אדם נפצעו במהלך ההפגנה, בהם 11 מפגינים ושלושה שוטרים. כמו כן, נעצרו שניים מהמפגינים שתקפו שוטרים. העילה הרשמית להפגנה הייתה הכאת החייל האתיופי דמאס פיקדה, אך אחד השלטים שהניפו המפגינים, שניסו להגיע למחות מול בית ראש הממשלה בירושלים ונתקלו בכוחות שיטור מסיביים, הציג את התסכול העמוק והאמיתי, ועליו נכתב: "אבדה תקוותנו, לא חופשיים בארצנו".

דמאנו שאטה, שהשתתף במחאת הקהילה האתיופית - אשר גלשה לפסים אלימים, הסביר במה שונה המצב היום מההפגנות הקודמות - דוגמת המאבק באיסור מתן תרומות דם. "הפסקנו להיות פראיירים, נגמר הסיפור הזה", אמר. "אם נצטרך, גם נישן פה ונקים אוהל - עד שהפעם זה (ההתייחסות לקהילה, י"א) ייגמר. שנים שאנחנו אוכלים את הגזענות הזו, וסיר הלחץ הזה התפוצץ". שאטה הנסער אמר כי לדעתו פעולות המחאה יימשכו ויגברו, זאת - "עד שיתייחסו אלינו כמו אל כל האזרחים, ויבדקו לאחור את כל המעצרים והתיקים שנפתחו בשנים האחרונות לבני העדה".

עוד ידיעות בוואלה! NEWS
הרופאים הישראלים טיפלו בשני נפאלים שחולצו לאחר 5 ימים
החשד לאונס קבוצתי בצה"ל: "אחד החיילים תיעד את יחסי המין"
מאמצים לגייס עובדת במשרדו של פישר כעדת מדינה נגדו

עוד בוואלה!

מבינים בהמבורגרים? ענו על החידון ואולי תזכו בפרסים שווים במיוחד

בשיתוף בורגרים
"מנסים להוציא אותנו קהילה אלימה". ההפגנה אמש בירושלים(צילום: טלי מאייר )
(צילום: טלי מאייר)(צילום: טלי מאייר )
"המשטרה לא עושה צעדים אמיתיים למיגור האלימות נגד יוצאי אתיופיה"

ב"מטה למאבק בגזענות" אמרו בעקבות ההפגנה בכיכר פריז שמדובר בעדות מוחשית על "הידרדרות עצובה", וצפויה מראש. שם, האשימו את משטרת ישראל באחריות לאי-מניעת הפיצוץ. "באופן עקבי, המשטרה לא עושה צעדים אמיתיים למיגור האלימות של שוטריה נגד קבוצות בציבור, ובעיקר האזרחים הערבים ויוצאי אתיופיה. בשנים האחרונות מקדם 'המטה למאבק בגזענות', והארגונים החברים בו, שיח בנושא מול המשטרה. לצערנו, פעם אחר פעם, נדחות פניותינו מסיבות שונות ומשונות".

לפי המטה, עדות לכאורה לאצבע קלה על ההדק, באה לידי ביטוי בין היתר בהרג של אזרחים בדואים על ידי שוטרים ובעלייה באירועי האלימות המשטרתית נגד יוצאי אתיופיה. "אנחנו קוראים למפכ"ל ולשר לביטחון הפנים למנות ועדת בדיקה חיצונית לנושא אלימות שוטרים על רק גזעני ולפעול בשיתוף פעולה עם המטה למאבק בגזענות ועם ארגוני זכויות אדם לשינוי המגמה בקרב השוטרים. כמו כן, אנו דורשים ממח"ש לחקור את האירועים עד תום ולמצות את הדין עם השוטרים העבריינים. פנייה בנושא יצאה מהמטה לשדולת המאבק בגזענות בכנסת, שתחל את עבודתה בשבוע הבא".

חברת הכנסת לשעבר, פנינה תמנו-שאטה, שהגיעה אמש להפגנה טענה כי לראייתה המשטרה השתמשה בכוח מופרז ולא מידתי. "הכותרות חוטאות לאמת, משום שאלה מנסות להוציא אותנו כקהילה אלימה. הם (הרשויות, י"א) צריכים להקים ועדת חקירה שתבדוק את כל העבירות והתיקים שנפתחו בשנים האחרונות וכך יגלו תוצאות מחרידות על מעצרי שווא ומאסרי שווא".

(עדכון ראשון: 23:05)

לפניות לכתב יאיר אלטמן: talk2yaira@walla.com

הפגנת בני העדה האתיופית נגד אלימות משטרה, אפריל 2015(צילום: טלי מאייר )
הפגנת בני העדה האתיופית נגד אלימות משטרה, אפריל 2015(צילום: טלי מאייר )
הפגנת בני העדה האתיופית נגד אלימות משטרה, אפריל 2015(צילום: טלי מאייר )
הפגנת בני העדה האתיופית נגד אלימות משטרה, אפריל 2015(צילום: טלי מאייר )
אחד המפגינים נעצר, אמש(צילום: טלי מאייר )

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully