פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   איכר מצא "מפלצת ים" פרהיסטורית בחווה שלו

   איכר אוסטרלי מצא באדמתו לסת מאובנת ענקית של יצור ים מלפני 100 מיליון שנה, "אורכו הגיע ל-12 מטרים והוא היה ניזון גם מכרישים"

   ד"ר טימוטי הולנד עם הלסת השלמה של הקרונוזאור (יח"צ , Patricia Woodgate)
   ד"ר טימותי הולנד והלסת העצומה של הקרונוזאור (קרדיט: Patricia Woodgate)

   רוברט האקון, איכר מאוסטרליה, טיפל בעצי השיטה שבחווה שלו כשלפתע הבחין באבנים משונות מבצבצות מהאדמה. כשבחן אותן הבין שאלו מאובנים של יצור פרהיסטורי - או ליתר דיוק - הקרונוזאור, אחד הזוחלים הימיים הגדולים ביותר שחי אי פעם, שנכחד עם הדינוזאורים. "במבט ראשון חשבתי שמדובר בקליפות מאובנות של שבלולים אז לא התייחסתי לזה", סיפר האקון, שהחווה שלו נמצאת בסמוך לעיר נילה, בקווינסלנד, "נסעתי משם אבל אחרי עשר דקות, סקרנותי גברה עליי והחלטתי לחזור לשם כדי לבחון את המאובנים מקרוב. כשהתחלתי לחפור ראיתי שמדובר בעצמות ענקיות. לא האמנתי למראה עיניי".

   האקון גילה כי מצא מאובנים של הלסת התחתונה של הקרונוזאור, יצור שחי לפני 100 מיליון שנה, והצליח להרכיבם בזכות שיתוף פעולה של ד"ר טימותי הולנד, מנהל מוזיאון הקרונוזאור קורנר. "אם גודלה של הלסת לא מספיק מפחיד אתכם, אתם יכולים להסתכל על החריצים הגדולים המופיעים על גבי הלסת התחתונה. אלו הכילו את השיניים העצומות שהיו בלסת העליונה", סיפר ד"ר הולנד בהודעה רשמית, "אני בספק אם חיות הצליחו לחמוק בחיים מהלסתות הענקיות של היצור הזה".

   רוברט האקון מצא מאובנים של קרונוזאור בחווה שלו (יח"צ , Kronosaurus Korner)
   האיכר רוברט האקון חשב שמדובר במאובנים של שבלולים - והופתע לגלות עד כמה הוא טעה (קרדיט: Kronosaurus Korner)

   הקרונוזאור היה שליט הים הגדול של אוסטרליה בתקופת הקרטיקון התחתון (תקופה שהחלה לפני 145 מיליון שנה ונמשכה עד לפני 97 מיליון שנה). הוא היה שייך לקבוצה של זוחלים ימיים פרהיסטוריים קצרי צוואר הנקראו פלזיוזאור, ואורכו מוערך בין 9 ל-12 מטרים. הוא היה טורף צבים, דיונונים ענקייים ואפילו כרישים, "הלסת התחתונה שנמצאה היא השלמה ביותר שנמצאה עד כה", הסביר הולנד, "בזכותה אפשר לראות בבירור איך נראתה הלסת של הקרונוזאור".

   איור של קרונוזאור (יח"צ , Lisa Wallace/Kronosaurus Korner)
   כך מעריכים החוקרים נראה הקרונוזאור (קרדיט: Lisa Wallace/Kronosaurus Korner)

   עוד בנושא

   100 טון, 40 מטרים: התגלה דינוזאור חדש וגדול במיוחד
   במרוקו התגלה יצור ימי ענק: לובסטר בגודל של בן אדם
   תיעוד נדיר של יצור ימי עצום שאוכל לעצמו את הזנב