יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה 2015

מאות בעצרת לזכר שלום שרקי; "נפל במלחמה על הזכות לחיות בארץ"

משפחתו של שלום שרקי, שנהרג בפיגוע הדריסה בירושלים לפני כשבוע, ציינה את יום הזיכרון באותו יום שבו פורסם שהנהג הדורס הודה כי פעל ממניע לאומני. בעצרת לזכרו נאמו אישי ציבור, וביניהם השר אריאל שאמר: "ישראל נעשית יותר טובה בזכות אנשים כמו שלום"

יאיר אלטמן
21/04/2015
עריכה: יאיר דניאל

(מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, אישר כי הדריסה בירושלים בוצעה על רקע לאומני, אתמול)

טוב לדעת (מקודם)

האם בי-קיור לייזר באמת עוזר לכאבי ברכיים? זו האמת

מוגש מטעם בי קיור לייזר

עוד לא חלף שבוע מאז שהובא שלום שרקי בן ה-25 למנוחות וכבר מציינת משפחתו את מותו במסגרת יום הזיכרון. הבוקר הותר לפרסם כי הנהג הפוגע, חאלד קורטינה מהכפר הפלסטיני ענאתא, הודה כי פעל ממניע לאומני, ובכך הצטרפה משפחתו של שרקי למעגל המשפחות ששכלו את בניהן בפעולות האיבה. כ-300 בני אדם הגיעו היום (שלישי) לעצרת לזכרו של שרקי שהתקיימה תחת הכותרת "מדברים על שלום". העצרת התקיימה במקום שבו אירע הפיגוע ובה התפללו הנוכחים ושרו שירים לזכרו של שרקי.

בין הנוכחים היו בני משפחה, חברים, רבנים ואישי ציבור, וביניהם הרב דב ליאור - אחד ממנהיגי הזרם המכונה "חרדי לאומי", השר אורי אריאל והרב אהרון טרופ - ראש הישיבה "בני צבי" שבה למד והדריך שרקי. "הוא נפל במלחמה על זכותנו להסתובב ולחיות בארצנו", אמר הרב ליאור, "הרשעים פוגעים בכל מי שניתן. הוא בבחינת קורבן ציבור שנפל במלחמה על זכותנו בארץ הזו. הקדוש ברוך הוא לוקח את אלה שאכפת להם על כבודה של האומה ומביא אותם למעלה שיהיה מליץ של יושר על כולנו".

עוד בוואלה חדשות:
הוא נפל במלחמה על זכותנו להסתובב ולחיות בארצנו
ריבלין בטקס יום הזיכרון: "הכאב חוצה את ישראל, אך לא מחלק אותה"
"לא אשכח את המבט של המחבל: זה או אני או אתה"

שרים לזכרו של שלום שרקי, היום(צילום: טלי מאייר )

הרב ליאור טען כי על אף הכאב, יש ללמוד מהאירוע. "מה אנו אמורים ללמוד מאירוע כזה? גם אם עוברים עלינו מצבים קשים אנחנו מקבלים את הדרכתנו מתורת הנצח ויודעים שעם כל האסון הכבד הזה, זה לא יחליש אותנו. מתוך האסונות אנו נשאב את העוז והגבורה לקראת העתיד".

כמו כן, הדגיש הרב ליאור כי על ההמשלה לראות באירוע כפעולה מלחמתית וכי עליה להגיב בהתאם. "אני לא בא להציע מה לעשות, אבל ברור שצריך לעשות מעשים חריגים כדי להטיל אימה. הממשלה צריכה לעשות את זה ואין ספק שהיא יכולה לעשות את זה. אין שלום ולא יהיה שלום, לא כי אנחנו לא רוצים, אלא כי אין עם מי לעשות שלום. צריך להגביר את ההתיישבות ולהכיל את הריבונות על כל חלקי הארץ".

"צריך לעשות מעשים חריגים כדי להטיל אימה". הרב דב אליאור בעצרת(צילום: טלי מאייר )

השר אורי אריאל דיבר גם הוא בעצרת הזיכרון ואמר: "הנקמה לקדוש ברוך הוא, ואנחנו מצווים להמשיך ולבנות את ארץ ישראל ועם ישראל גם בצד הרוחני וגם בצד המעשי. שלום הוא הקורבן האחרון לטרור של מי שמנסה לנשל אותנו מארצנו, אבל אנחנו ברוך השם הולכים ומתחזקים מיום ליום, משנה לשנה יש יותר תודה ויותר יהודים בארץ ישראל ואנו מתקדמים".

לדברי אריאל, "אף אחד לא יוכל להרתיע אותנו מהגאולה שהולכת ומתקרבת. יש לנו סבלנות ואמונה בקדוש ברוך הוא ואנחנו ממשיכים בדרך ארוכה. ארץ ישראל נעשית יותר טובה, יותר בטוחה ויותר רוחנית בזכות אנשים כמו שלום. אנחנו נמשיך בדרך ביתר שאת וביתר אומץ ונקדם את העם היהודי בכל מקום".

"אנחנו מצווים להמשיך ולבנות את ארץ ישראל". השר אורי אריאל(צילום: טלי מאייר )

מחקירת הפיגוע, שהתנהלה ביחידה המרכזית של משטרת ירושלים והשב"כ, עולה כי ביום רביעי שעבר, בשעה 22:30 לערך, נסע חאלד קורטינה בכביש 1 בירושלים לכיוון פסגת זאב. בהגיעו לצומת המטה הארצי לכיוון צפון הוא עצר ברמזור אדום, וכשהתחלף הרמזור האיץ את רכבו, סטה מהנתיב השמאלי במהירות לכיוון הנתיב הימני, עלה על המדרכה ופגע בשרקי ובחברתו, שירה קליין בת ה-20, שעמדו בתחנת האוטובוס. לאחר מכן הוא נסע לאחור והתנגש ברמזור. מצבה של קליין מוסיף להיות קשה אך יציב והיא מונשמת ומורדמת ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים הדסה עין כרם.

300 איש השתתפו בעצרת(צילום: טלי מאייר )

כאמור, הבוקר הותר לפרסום כי קורטינה פעל ממניע לאומני. תחילה הוא טען כי הוא חש "נרדף על ידי אוטובוס של אגד ולכן נאלץ לסטות מנתיב הנסיעה". עם זאת, בהמשך חקירתו הוא הודה כי שיקר וכי דרס את השניים במכוון. לדבריו, הוא מסר את הגרסה הראשונה כדי שיחשבו שהוא לוקה בנפשו. כמו כן, הוא ציין בפני חוקריו כי באותו יום תכנן לפגוע ביהודים כנקמה על "חייו האומללים". הוא עוד טען כי כמה שעות לפני הפיגוע הוא הסיע את הוריו וכמה מבני משפחתו מענאתא למזרח העיר, והם עוכבו במחסום. מהחקירה עולה כי הוא חש על כך כעס רב, ולאחר שהוריד את בני משפחתו במזרח העיר, הוא ישב במכוניתו והחליט לפגוע ביהודים.

במסגרת החקירה נשלח קורטינה להסתכלות פסיכיאטרית, ועל בסיס חוות הדעת נקבע כי הוא כשיר לעמוד לדין. בית משפט השלום בירושלים האריך את מעצרו עד ליום שישי הקרוב, וחקירתו נמשכת.

ערב שירה וזיכרון לזכרו של שלום שרקי, בגבעה הצרפתית בירושלים. אפריל 2015(צילום: טלי מאייר )
ערב שירה וזיכרון לזכרו של שלום שרקי, בגבעה הצרפתית בירושלים. אפריל 2015(צילום: טלי מאייר )
ערב שירה וזיכרון לזכרו של שלום שרקי, בגבעה הצרפתית בירושלים. אפריל 2015(צילום: טלי מאייר )

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully