מג"ד צבר לשעבר נאשם בהתנהגות שאינה הולמת

סא"ל לירן חג'בי, שנחשד תחילה בהטרדה מינית בשל יחסיו עם חיילת ונגדת ששירתו תחתיו, נאשם במסגרת הסדר טיעון ויסיים את שירותו בצה"ל באופן מידי. על פי ההסדר, הוא לא צפוי לעונש מאסר בפועל

יסיים את שירותו באופן מידי. חג'בי (צילום: שלומי גבאי)

הפרקליטות הצבאית הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד מפקד גדוד צבר לשעבר סגן-אלוף לירון חג'בי בשל התנהגותו כלפי חיילת ונגדת ששירתו תחתיו. כתב האישום נגד סא"ל חג'בי, שנחשד תחילת בהטרדה מינית, הוגש במסגרת הסדר טיעון שהתקבל עמו. הוא הודה ונאשם בסופו של דבר בחמש עבירות של התנהגות שאינה הולמת בלבד.

עוד במסגרת הסדר הטיעון נקבע כי חג'בי יסיים את שירותו הצבאי באופן מידי. בנוגע לעונש שיוטל עליו נקבע בהסדר כי לא יוטל עליו עונש מאסר בפועל, ורכיבי הענישה יידונו בבית הדין הצבאי המיוחד.

"בצה"ל רואים בחומרה כל פגיעה על רקע מיני בחיילים המשרתים מתוך חובה שבחוק, ובמיוחד כשהפגיעה נעשית על ידי מפקדים במסגרת יחסי מרות", נמסר מדובר צה"ל בעקבות הגשת כתב האישום. "בהתאם, הפרקליטות הצבאית אוכפת את הדין בעבירות מסוג זה בקפדנות ובחומרה יתרה".

עוד בנושא:
הסערה בגבעתי: הערה פיקודית למח"ט כי לא הקפיד על הנהלים
פרשת גבעתי: מג"ד חדש מונה לגדוד צבר במקום לירן חג'בי
המג"ד נבדק בפוליגרף; "שלח לחיילת מסרונים לא ערכיים"

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - מרחק שעה מפתרון טבעי וקבוע להתקרחות נשית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה

"אין בטענות שהועלו נגדו על ידי גורמים אינטרסנטיים כל ממש"

בחודשים האחרונים ניהל הסנגור הצבאי הראשי, אלוף-משנה אשר הלפרין, המייצג את חג'בי, מגעים עם הפרקליטות הצבאית על מנת להגיע להסדר טיעון בפרשת החשד להטרדות בחטיבת גבעתי. בכתב האישום נקבע כי היחסים שקיים עם החיילת והנגדת, שהיו בחלקם מיניים, חרגו מיחסי מפקד-פקוד תקינים.

אל"מ הלפרין מסר בתגובה להגשת כתב האישום: "חקירתו של סא"ל חג'בי עסקה בהיבטים שונים בהתנהלותו כמפקד גדוד צבר. החקירה הייתה חקירה יסודית ומקיפה, ולא הותירה אבן על אבן. בסיומה, נמצא כי למעט ההתנהגות הבלתי-הולמת שבגינה סא"ל חג'בי נותן את הדין, אין בטענות שהועלו נגדו על ידי גורמים אינטרסנטיים כל ממש".

החליטו להדיח את חג'בי עם חשיפת החשדות נגדו. גנץ ותורג'מן (צילום: דובר צה”ל)

חקירת המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בעניינו של סא"ל חג'בי נפתחה בנובמבר 2014, ובמסגרתה נחקרו חשדות של הטרדה מינית, טיוח ודיווח כוזב. לאחר שהתעוררו החשדות נגדו, בסוף דצמבר, הדיח הרמטכ"ל דאז בני גנץ את חג'בי מתפקידו, בהמלצת מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן. ההחלטה התקבלה לנוכח הכשלים שהתגלו, שאינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל", נמסר בזמנו מדובר צה"ל.

הפרשה נחשפה לאחר שסגן מפקד הגדוד הודח מתפקידו והחליט בתגובה לכתוב מכתב ובו לפרט את השתלשלות האירועים שקדמו לכך, בדגש על התנהלות המג"ד וגורמים שונים בגדוד. מפקד הפיקוד החליט להקפיא את ההדחה של הסמג"ד, שהיה ביחסים רעועים עם מפקדו הישיר, והורה לפתוח בחקירת מצ"ח לבירור הטענות. עם הזמן הלכה והסתעפה החקירה, והחוקרים גילו פרטים על אודות פרשות נוספות בגדוד.

לפניות לכתב: amirbohbot@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully