פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נערכים לשביתת הענק בדרום: "נזעק את זעקת החברה הישראלית כולה"

   אם בית הדין לעבודה לא יוציא צו מניעה, ביום חמישי צפויה להתחיל שביתה מאשדוד ועד אילת, שתכלול הן את המגזר הפרטי והן את המגזר הציבורי. "מפקירים את הדרום שוב ושוב, חייבים לשים לזה סוף"

   נערכים לשביתת הענק בדרום: "נזעק את זעקת החברה הישראלית כולה"
   צילום: מתן קסלר

   (הפגנת עובדי כיל מול משרדי הנהלת הקבוצה בתל אביב)

   היערכות לשביתה במחוז הגדול בארץ: אם בית הדין הארצי לעבודה לא יוציא צו מניעה, מחרתיים תחל שביתה כללית מאשדוד ועד אילת, במחאה על משבר התעסוקה המתמשך בדרום, שבראשו פיטורי מאות העובדים הצפויים במפעלי קבוצת כיל. בתום דיון מיוחד שערך אתמול (שלישי) יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בהשתתפות ראשי האיגודים המקצועיים וראשי מרחבי ההסתדרות בדרום, נקבעה רשימת מקומות העבודה שיושבתו בשלב הראשון של השביתה.

   הרשימה כוללת מקומות עבודה השייכים הן למגזר הציבורי והן למגזר הפרטי. בין המקומות שיושבתו: סניפי הביטוח הלאומי, שירות התעסוקה, רשות האוכלוסין וההגירה, בתי המשפט, משרד התחבורה, בתי הדין הרבניים, העיריות השונות, תאגידי המים וחברת אגד. כמו כן, נמל התעופה באילת יושבת בין השעות 10:00-14:00. בהסתדרות הוחלט כי רכבת ישראל לא תצטרף לשביתה מתוך התחשבות בציבור הנוסעים. נוסף על כך יוחרגו מהשביתה שירותי ויצ"ו ונעמת, החינוך המיוחד ברשויות המקומיות וכן מערכת הבריאות. חברת החשמל תעבוד במתכונת מצומצמת.

   עוד בוואלה! חדשות:
   דאעש הוציא להורג את "סוכן המוסד הישראלי"
   הרבנים מנעו תלונה נגד פדופיל - וכעת הוא חשוד שחזר ואנס

   הפגנת עובדי כיל בתל אביב, מרץ 2015 (אתר יצרן)
   הפגנת עובדי כיל מול משרדי הנהלת הקבוצה בתל אביב, הבוקר (צילום: אתר יצרן)

   למרות ההיערכות לשביתה, עדיין קיימת אפשרות כי היא תיבלם ברגע האחרון. מחר אחר הצהריים צפוי להתקיים דיון בבית הדין הארצי לעבודה, לאחר שאיגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים הגישו בקשה לצו מניעה. השופט יגאל פליטמן שמע את הצדדים בדיון שנערך ביום שני וקבע דיון נוסף למחר, לאחר שיקבל לידיו את התייחסות המדינה והנהלת כיל.

   לדברי יו"ר ההסתדרות, המדינה הזניחה במשך שנים את אזור הדרום והניחה לתושביו לסבול מגלי פיטורים ואבטלה. "אם לא נשים לכך סוף עכשיו המצב רק יורע", אמר ניסנקורן והוסיף כי לא מדובר במאבק של עובדי כיל בלבד, אלא במאבק לפרנסה של תושבי הדרום ובמאבק חברתי של כל תושבי המדינה. "בייחוד בעת הזו, צריך להזדהות עם המאבק ולקחת בו חלק", הדגיש ניסנקורן. "כל ההתראות החוזרות והנשנות לכל הצדדים המעורבים במשבר לייצר פתרון שימנע שיבושים ובמיוחד בתקופה זאת, נענו ריקם". לדבריו, "זהו הרגע שבו נזעק כולנו את זעקת הדרום, את זעקת העובדים, ואת זעקת החברה הישראלית כולה".

   "זה הזמן ללחוץ ולהביא להישגים"

   בין ראשי הוועדים יש שטוענים כי דווקא בעיתוי הנוכחי, שבוע לפני בחירות, היה על יו"ר ההסתדרות ללכת לשביתה כללית במשק. "זה הזמן ללחוץ ולהביא להישגים", אמר יו"ר ועד עובדים ממפעל במרכז הארץ. "מפקירים את הדרום שוב ושוב. אנשים בולעים, אבל חייבים לשים סוף להתנהלות ולהפקרות. כשראש הממשלה עסוק בבחירות ולא מתייחס למצוקת העובדים, שביתה כללית הייתה מאלצת אותו ואת כל הפוליטיקאים לפעול לסיום המשבר הזה במהרה".

   מנגד, גורמים בהסתדרות טענו היום כי ניסנקורן פועל בשיקול דעת דווקא בשל הבחירות הקרבות. "בכל משא ומתן לא ניתן ישר לבוא ולפוצץ הכל", אמר גורם ההסתדרות. "יש לפעול במתינות, ולקוות שלא נצטרך להגיע למצב של השבתה כללית בכל המשק".

   רשימת מקומות העבודה שייכללו בשביתה

   סניפי הביטוח לאומי - אין קבלת קהל ולא יהיה מענה טלפוני, מכס ומע"מ - לא יינתן שירות כולל בנמלי הים באשדוד ובאילת, בנמלי התעופה הבינלאומיים בעובדה ובאילת ובמעברי הגבול עם ירדן ומצרים, נמל התעופה באילת - שביתה בין השעות 10:00 ל-14:00, נמלי הים באשדוד ואילת - השבתת הפעילות, סניפי שירות התעסוקה - לא יינתן שירות, לא תהיה קבלת קהל ולא יהיה מענה טלפוני, המשרד להגנת הסביבה - פקחי הגנת הסביבה והמשטרה הירוקה לא יצאו לשטח, משרד הכלכלה - לא יהיה מענה טלפוני, לא יינתן שירות ומפקחי הרשות להגנת הצרכן לא יצאו לשטח, סניפי רשות האוכלוסין וההגירה - לא תהיה קבלת קהל, לא יהיה מענה טלפוני, לא יונפקו דרכונים, תעודות זהות ולא יינתן שירות לעובדים זרים, בתי משפט - לא יהיה מענה טלפוני, לא תתקיים קבלת קהל, לא יפתחו תיקים והקלדניות לא ייכנסו לאולמות הדיונים, משרד החינוך - לא יינתן שירות לעובדי הוראה, לא יהיה מענה טלפוני ולא תתקיים קבלת קהל, טאבו - לא יהיה מענה טלפוני ולא יינתן שירות, משרד התחבורה - סניפי רשות הרישוי יהיו סגורים, לא יתקיימו מבחני נהיגה מעשיים, לא יונפקו רישיונות נהיגה ורישיונות רכב, לא תתקיים קבלת קהל, לשכות הבריאות - לא תתקיים קבלת קהל, לא יינתן מענה טלפוני, מפקחי בריאות הציבור לא יצאו לשטח, בתי הדין הרבניים - לא תתקיים קבלת קהל, לא יהיה מענה טלפוני, לשכות ההוצאה לפועל - לא יהיה מענה טלפוני, לא תתקיים קבלת קהל ולא יבוצעו עיקולים, חברת דואר ישראל – הסניפים יהיו סגורים ולא יחולק דואר, שירותי התחבורה הציבורית של אגד - לא תהיה פעילות באשדוד ודרומה ממנה, משרד הבינוי - לא יהיה מענה טלפוני, לא תתקיים קבלת קהל, משרד הפנים - לא יהיה מענה טלפוני, לא תתקיים קבלת קהל, לא יתקיימו ועדות לתכנון ובניה, קרן קיימת לישראל בדרום - שביתה מלאה, רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים במרחבי הדרום - שביתה מלאה.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)

   למעט מקרי חירום, פעילות העיריות הבאות תושבת לחלוטין: עיריית אשדוד, אשקלון, שדרות, אופקים, קריית גת, קריית מלאכי, באר שבע, דימונה, ערד, ירוחם ואילת. כמו כן, תושבת הרשות המקומית מצפה רמון, תאגידי המים של הרשויות המקומיות במרחבי הדרום, מרכז המועצות האזוריות והמועצות האזוריות בדרום ומרכז המועצות הדתיות והמועצות הדתיות בדרום.

   באוניברסיטאות והמוסדות האקדמאים הבאים תשובש הפעילות: האוניברסיטה הפתוחה במרחבי הדרום - במוסדות האוניברסיטה תהיה שביתה מלאה של הסגל המנהלי, אוניברסיטת בן גוריון ושלוחתה באילת - שביתה מלאה של הסגל המנהלי, המכללה הטכנולוגית באר שבע - שביתה מלאה של הסגל המנהלי, מדרשת בן גוריון – שביתה מלאה של הסגל המנהלי

   כמו כן, תושבת הפעילות בחברות הבאות: עשות אשקלון תעשיות בע"מ, פריקלס ים המלח, מפעל מגנזיום, מפעל רותם אמפרט, מפעלי תובלה, מפעל נגב קרמיקה בירוחם – העובדים ינקטו בעיצומים, מפעל פריגו בירוחם – העובדים ישבתו במשך ארבע שעות, החברה לאיכות הסביבה ברמת חובב, החברה לשירותי איכות הסביבה, סנרג'י שדרות – המפעל יושבת באופן מלא, מפעל המיחזור Prs - המפעל יושבת באופן מלא, קמהדע, חברת מקורות בדרום - תעבוד במתכונת שבת, חברת החשמל בדרום – העובדים יעבדו במתכונת חירום בלבד, הקריה למחקר גרעיני - תעבוד במתכונת חלקית, פז"א, דלק – פי גלילות, סונול, עובדי בזק ובזק בינלאומי באזור הדרום יערכו אסיפות הסברה ויקיימו שיבושים, אוברסיז קומרס, פקר פרופילים, פקר יד פז, פקר גלוון, נסטלה – אוסם וטנא נגה גבינות.

   (עדכון ראשון: 21:59)