תיעוד: הדרך המקורית של שב"ח להסתנן לישראל

בשנת 2014 נרשם זינוק של 100% בניסיונות החדירה של שוהים בלתי חוקיים לישראל. בתיעוד שפרסמה המשטרה הצבאית נראה פלסטיני שהסתתר מאחורי מחיצה ברכב. וגם: זינוק בניסיונות להבריח אמצעי לחימה ומחבלים לישראל

צילום: באדיבות דובר צה"ל

בשנה החולפת נרשמה עלייה של כ-100% בניסיונות החדירה של שוהים בלתי חוקיים (שב"חים) לישראל דרך מעברי הגבול בעוטף ירושלים - כך עולה מנתונים שפרסמה היום (חמישי) המשטרה הצבאית. על פי הנתונים, ב-2014 ניסו להסתנן לישראל 3,362 שב"חים. זאת, לעומת 1,545 פלסטינים שניסו להיכנס לישראל ללא אישורי כניסה בשנת 2013.

במקביל, חלה עלייה של יותר מ-200% בתפיסת נהגים שהסיעו שוהים בלתי חוקיים בכוונה להכניסם לשטח המדינה. כך למשל, באפריל 2014 איתרו השוטרים הצבאיים פלסטיני שהסתתר בחלקו הקדמי של רכב שנעצר לבדיקה שגרתית במחסום. נהג הרכב ברח רגלית והשאיר את הרכב ואת תעודת הזהות שלו אצל החיילים.

עוד בנושא צבא וביטחון:
הלוחמים האפורים: שנת השיא של דובדבן
איום חיזבאללה: צה"ל החל בבניית חומה בין קיבוץ חניתה ללבנון
מטוסי חיל האוויר התקרבו זה לזה באוויר - מערך הקרב קורקע

עוד בוואלה!

"לא רציתי לטפל בבעיות, אבל היום יש לי עבודה": העמותה שעושה שינוי

לכתבה המלאה
שוהים בלתי חוקיים שנתפסו מתחבאים בכלי רכב שנעצרו במעברי הגבול (צילום: מערכת וואלה! NEWS, המשטרה הצבאית)

עוד עולה מהנתונים כי בשנה החולפת חלה עלייה של 200% בניסיונות להבריח אמצעי לחימה מהגדה המערבית לשטח ישראל. על פי הנתונים, בשנת 2014 נתפסו במחסומים שבאזור עוטף ירושלים 941 אמצעי לחימה. זאת, לעומת 313 אמצעי לחימה שנתפסו במעברים אלה בשנת 2013.

במעברים, שאותם מפעילים חיילי גדוד ארז של המשטרה הצבאית, בפיקודו של סגן אלוף גיל ממון, עברו בשנה החולפת יותר מ-32 מיליון פלסטינים. לפי המשטרה הצבאית, ב-2014 ניסו 324 פלסטינים לעבור במעברים עם תעודות מזויפות. ב-2013 ניסו לעשות זאת 256. מדובר בעלייה נוספת, הפעם של כ-25%. "יש מעבדות בשטחים שמזייפות תעודות ישראליות, חלקן ברמה גבוהה וחלקן ברמה נמוכה", ציין סא"ל ממון. "המקצועיות של השוטרים הצבאיים במעברים מסייעת באיתור תעודות זהות מזויפות, רישיונות והיתרי כניסה לישראל".

אמצעי לחימה שנתפסו במעברי הגבול במהלך השנה החולפת (צילום: מערכת וואלה! NEWS, המשטרה הצבאית)

בשנה החולפת תפסו השוטרים הצבאיים 310 פלסטינים שהתחזו לחרדים וחרדיות או שהשתמשו בתעודות אמיתיות של ישראלים. זאת, לעומת 348 ניסיונות התחזות בשנה שקדמה לה. במקרה זה, מדובר בירידה של 11%.

מטעני צינור שנתפסו במהלך השנה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אמיר בוחבוט)

כך למשל, בחודש יולי אשתקד נתפס נהג ערבי ישראלי שהתחפש ליהודי. הוא סירב להיבדק ואף ניסה להימלט מבדיקה. השוטרים הצבאיים דרכו את נשקם לעברו, עצרו אותו בצד הדרך וגילו כי מדובר במכונית ממולכדת. במכונית נמצאו 13 בלוני גז שאליהם חוברו מטעני צינור. בחלק מבלוני הגז נמצא חומר כימי המקביל לגז עצבים.

עוד אמצעי לחימה שנתפסו (צילום: מערכת וואלה! NEWS, המשטרה הצבאית)

נתון מעניין נוסף מתייחס לתופת המפגעים הבודדים שצוברת תאוצה: בשנת 2014 נתפסו 14 מפגעים בודדים שהודו בחקירה כי התכוונו לבצע פיגוע. לשם השוואה, ב-2013 נתפסו ארבעה מפגעים בודדים בלבד. במקרים אחרים, מחבלים שהצליחו לפגע, סיפרו בחקירתם כי לאחר שנבלמו על ידי השוטרים במעברי הגבול, החליטו לבצע את הפיגוע במקום אחר משתכננו. כך סיפר למשל המחבל שעומד מאחורי פיגוע הדקירה בסניף של "רמי לוי" במישור אדומים.

צה"ל: פחות עריקים, יותר משתמטים

גם קצין משטרה צבאית ראשי (קמצ"ר), תת אלוף גולן מימון, הציג היום נתונים מהם עולה כי ב-2014 חלה ירידה במספר העריקים מצה"ל. בשנה זו נרשמו 2,164 עריקים. זאת, לעומת 2,737 בשנת 2013. מנגד, חלה עלייה בהיקף המשתמטים מגיוס לצה"ל – 2,214 ב-2014 לעומת 1,906 ב-2013.

נתון מדאיג שהציג קמצ"ר נוגע לעבירות חיילים: לדברי הקמצ"ר, ב-2014 נכלאו 20 אלף מחיילי צה"ל מסיבות שונות. עם זאת, ניתן להתעודד מכך שחלה ירידה בהיקף חיילים בני העדה האתיופית שהושמו מאחורי סורג ובריח. לפני שנתיים כל חייל חמישי (18%) בבתי הכלא הצבאיים היה בן העדה האתיופית. ב-2014 6.5% מהחיילים שנכלאו היו אתיופים, עדיין פי שלוש מאחוז בני העדה באוכלוסייה בישראל.

2,214 צעירים השתמטו מגיוס ב-2014. הבקו"ם בתל השומר (צילום: ניב אהרונסון)

על פי הנתונים, בשנת 2014 נרשמה עלייה בהיקף הדיווחים על עבירות מין בצבא. בשנה זו התקבלו 137 תלונות, לעומת 125 בשנת 2013. לדברי קמצ"ר, תלונות בודדות בלבד כוונו נגד קצינים בכירים. "כל תיק כזה נבדק לעומק על ידי קציני חקירות שעברו הסמכה לחקירת עבירות מין", ציין. בפרט, המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בוחנת שמונה דיווחים על אונס בצבא שהתקבלו בשנת 2014. זאת, לעומת חמישה דיווחים שהתקבלו בשנת 2013.

תא"ל מימון סיפר כי מצ"ח פתחה בחקירת 17 מקרים ממבצע "צוק איתן", בהם ביזה, פגיעה באזרחים ובאמבולנס. לדבריו, מרבית החקירות טרם הסתיימו.

בתחום גניבות הרובים, נשבר ב-2014 שיא שלילי של ארבע שנים. בשנה זו נגנבו 92 רובים. זאת, לעומת 61 ב-2013 ו-55 בשנת 2011.

עלייה בהיקף הדיווחים על עבירות מין בצבא (צילום: דובר צה"ל)

לדברי תא"ל מימון, בשבועות הקרובים אמור משרד האוצר לחתום על העברת 300 מיליון שקלים להקמת מתקן כליאה חדש בבית ליד. במתקן צפויים להיות 1,200 מקומות כליאה. באותו מתחם יוקמו גם בתי דין צבאיים. זאת, כדי למנוע את הסעת העצורים מהכלא לבית הדין. בנוסף, המשטרה הצבאית תקים גדוד מטכ"לי נוסף שיסייע בעתות חירום למשימות מגוונות של צה"ל, בהן מעצר פלסטינים, כליאה וסגירת שטחי כינוס.

לפניות לכתב אמיר בוחבוט: amirbohbot@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully