המבקר נגד ראש הממשלה

הליכוד על דוח המבקר: ההוצאות פחתו בשנתיים האחרונות

במפלגת השלטון התייחסו לדוח המעלה ראיות לבזבוז כספי ציבור במעון ראש הממשלה ואמרו: "נתניהו מכבד את ההמלצות בעניין". עם זאת הוסיפו ותקפו כי מדובר ב"קמפיין תקשורתי שנועד להפיל את ראש הממשלה". על מני נפתלי: "ההוצאות גדלו בתקופתו"

צילום: אבי כהן, עריכה: מתן חדד

אחרי פרסום דוח מבקר המדינה יוסף שפירא, שממנו עולות ראיות לבזבוז כספי ציבור לצרכים פרטיים במעון ראש הממשלה, מסרו היום (שלישי) מהליכוד כי נתניהו "מכבד את המלצות הדוח" לגבי כל הנושאים שנבדקו. לצד זאת, במפלגת השלטון תקפו את עיתוי העיסוק בנושא ההוצאות, ואמרו שם כי מדובר ב"קמפיין תקשורתי" שנועד בבירור "להפיל את ראש הממשלה וממשלת הליכוד על ידי עיסוק בזוטות והסחת דעת".

לטענת הליכוד, אותן "זוטות" שמוזכרות בפתיח הדוח, ושאינן נכללות בו, מתייחסות לפרשת הבקבוקים ורהיטי הגן. "דברים אלו לא נבדקו על ידי המבקר, לא נעשתה פנייה למשרד ראש הממשלה או לראש הממשלה בעניינים אלה ולא ניתנה להם זכות תגובה בנושאים אלו", נמסר. עוד אמרו בליכוד כי ראיה לכך שמדובר בהיטפלות היא ש"בדברים שכן נבדקו על ידי המבקר - אין שום חשש לפגיעה בטוהר המידות ובוודאי לא חשש לפלילים". לדברי הליכוד, חלק גדול מההמלצות בדוח יושמו טרם כתיבתו. "ראש הממשלה הנחה ליישם את יתר ההמלצות באופן יעיל ומיטבי".

דוח המבקר - סיקור מיוחד
החשמלאי של נתניהו: איש ליכוד שקיבל 10,500 שקל
מנהיגים תמיד רצו יותר, אך לא כך. פרשנות
פרשנות משפטית: שפירא הלך על ביצים

בהמשך התגובה בחרו בליכוד להדגיש כי פירוט ההוצאות שפורסם לא בא בהשוואה לאף מעון רשמי אחר, ומכאן שאי אפשר להסיק מכך מסקנות. "מצב זה יוצר בעיה קשה של אמת מידה, כי הוצאות של מעון רשמי אינן דומות בשום אופן להוצאות בבית פרטי כלשהו. לדוגמה, הוצאות בית הנשיא גדולות עשרות מונים מאלו של מעון ראש הממשלה. לגבי בית הנשיא, אין פירוט בדוח המבקר על חלוקת התקציב, ואין ירידה לפרטים. על כן אין בסיס להשוואה המאפשר לציבור לשפוט מהן אמות המידה המקובלות".

אף שלא הודו בליכוד כי מדובר בהוצאות מיותרות החורגות מהמקובל, הוסיפו וציינו: "הוצאות מעון ראש הממשלה ירדו משמעותית בשנתיים האחרונות". מי שספג את מרב האש בתגובה הוא מנהל המעון לשעבר מני נפתלי, אשר פועל משפטית נגד בני הזוג נתניהו. "ההוצאות גדלו משמעותית בתקופה מסוימת, שבה ניהל את המעון הרשמי מני נפתלי - עובד ממורמר לשעבר, המוביל מסע השמצות והכפשות נגד ראש הממשלה, על מנת להוציא כספים שלא כדין מקופת המדינה ולפגוע בראש הממשלה ובליכוד בתקופת בחירות. הוצאות המעון הרשמי ירדו ופחתו משמעותית לאחר עזיבתו של נפתלי את התפקיד", נמסר.

והמחיר מפתיע

בפחות מחצי שעה יש לכם פתרון מדוייק לכאבי רגליים וגב

לכתבה המלאה

אב הבית לשעבר: "קשר שערורייתי בין ההוצאות לעבודתי"

מטעמו של נפתלי נמסר כי "לאור הקשר השערורייתי שעושה נתניהו בתגובתו בין ההוצאות האדירות במעון לבין עבודתו של אב הבית לשעבר", תתקיים הערב מסיבת עיתונאים שבה יימסרו עורכות דינו תגובה.

>>> לקריאת דוח מבקר המדינה על הוצאות מעונות ראש הממשלה
>>> לקריאת דוח מבקר המדינה על בית הנשיא
>>> לקריאת דוח מבקר המדינה על הכנסת

"הוביל מסע השמצות והכפשות". נפתלי (צילום: ניב אהרונסון)

בין הממצאים שפורסמו היום: 162 אלף שקלים בשנתיים להלבשה ואיפור מעבר לתקציב הקיים; הזמנת עבודות מחשמלאי במכרז מפוקפק, כולל קריאה ביום כיפור לווילה בקיסריה; תשלום "מס בצורת" במעון הפרטי על חשבון משלם המסים; עובדים ששילמו מכיסם עבור ראש הממשלה או משפחתו ולא קיבלו החזרים; תקציב ניקיון מנופח לשני מעונות המשפחה; הזמנת מזון בעשרות אלפי שקלים בשנה במקביל להעסקת מבשלת; התערבות והשפעה של ראש הממשלה על הוועדה שקובעת את מקורות המימון של מעונות ראש הממשלה.

עם זאת, המבקר לא מציין אם יש בממצאים חשד לעבירות פליליות או הפרה של המנהל התקין.

"דוח זה אינו עוסק במצב הפיזי של המעון הרשמי של ראש הממשלה", כתב המבקר, השופט בדימוס שפירא, יומיים לאחר שבני הזוג נתניהו פרסמו סרטון המציג את מצבו הרעוע לכאורה של ביתם בירושלים. עם זאת, הדוח כן בוחן את הוצאות המדינה על בתיו של נתניהו - המעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים והבית הפרטי בקיסריה (בבית הפרטי הנוסף ברחוב עזה בירושלים ממומנת אבטחה בלבד - ג"ג), ובעיקר - את התנהלותם של דייריו בנוגע לשימוש בכספי הציבור.

(צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

אחד המקרים הבולטים בדוח, המעלה מצב של ניגוד עניינים בולט בהתנהלות בני הזוג נתניהו, עוסק בהעסקתו של חשמלאי בבית הפרטי בקיסריה. המבקר כותב כי בשלהי 2009 פנה סמנכ"ל בכיר למבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, לוועדת השלושה, וביקש את אישורה להתקשרות עם חשמלאי בהסכם מסגרת בסך 15 אלף שקלים לשנה לשם ביצוע עבודות חשמל דחופות במעון הפרטי. חברי הוועדה השיבו כי מי שאמון על עבודות החשמל הם עובדי משרד ראש הממשלה, גם במעון הפרטי.

סיידוף הסביר שיש צורך בחשמלאי בסופי שבוע ובימי חול לאחר שעות העבודה, בזמנים בהם עובדי המשרד אינם זמינים. ועדת השלושה ציינה כי בתי ראשי הממשלה שכיהנו בעבר תוחזקו אך ורק על ידי עובדי משרד ראש הממשלה, גם בשעות אלה, אולם אישרה את ההתקשרות למקרים דחופים בלבד והציבה תנאי כי ההתקשרות לא תהיה עם חשמלאי מסוים בשם אבי פחימה מאור עקיבא, עמו עבדה משפחת נתניהו בעבר. פחימה הוא גם חבר מרכז ליכוד שאף אירח את משפחת נתניהו בעבר בחגיגות המימונה.

לפניות לכתב עמרי נחמיאס - omri_n@walla.net.il

(צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully