התגלה דינוזאור שמפריך מיתוסים על דרקונים

חוקרים מצאו מאובן של דינוזאור עם צוואר באורך חצי מגופו של הדינוזאור - המסביר את האגדות הסיניות על הדדרקונים. "הם נתקלו בעצמות של יצור ארוך צוואר שכזה והחליטו שמדובר בדרקונים"

  • סין
  • דינוזאורים
מערכת וואלה! חדשות
כך נראה דינוזאור ארוך הצוואר (צילום: אתר רשמי, (Illustration: Lida Xing) http://uofa.ualberta.ca/)

הכירו את הקיזנגלונג, זן חדש של דינוזאורים עם צוואר באורך חצי מגופו - ששרידיו נמצאו בסין ע"י פלאונטולוגים מאוניברסיטת אלברטה. המאובן, הכולל צוואר ארוך חוליות אליו מחובר ראש, נקרא הקיזנגלונג מאחר שנמצא באתר ארכיאולוגי הצמוד לעיר קיזאנג.

החוקרים תוהים אם מקורן של האגדות על דרקונים הוא בשלדים זהים לאלו, שנמצאו בעבר ע"י הסינים. "אנו מניחים שהסינים קיבלו השראה לאגדות הדרקונים מהשלדים שנמצאו", אמר טטסוטו מיאשיטה, שיחד עם לידה שינג והפלאונטולוג הנודע פיליפ קורי מצאו את הזן המיוחד, "הם בוודאי נתקלו בעצמות של יצור ארוך צוואר שכזה והחליטו שמדובר בדרקונים".

עוד בוואלה! NEWS

קדימה לעבודה: שבעה טיפים שיעזרו לכם לעבור ראיון וירטואלי

לכתבה המלאה
לידיעת קאליסי - מסתבר שזה לא אמיתי! (צילום: צילום מסך, יוטיוב)

מיאשיטה טוען שקיימים זנים רבים של דינוזאורים ארוכי צוואר - אבל הם בדרך כלל באורך של שליש מגופו של הדינוזאור. במקרה הזה, הצוואר שנמצא הוא באורך חצי מגופו - או ליתר דיוק - 7 וחצי מטרים. לטענת מיאשיטה, צווארו של הדינוזאור היה מלא באוויר כדי לאפשר לדינוזאור להרים את ראשו. מפרקים שלובים בין החוליות מצביעים על צוואר קשיח במיוחד שבדומה למנוף בנייה - היה נייד יותר בתנועה אנכית מאשר אופקית. הדינוזאור ניזון מצמחים וחי על האדמה לפני כ-160 מיליון שנה בתקופת היורה המאוחרת.

"שרידיו נמצאו רק בסין, בגלל שהדינוזאורים לא הצליחו לעבור את הים הרדוד שהקיף את האזור", מסביר מיאשיטה, "הדינוזאורים הגדולים לא יכלו לזוז או לשחות על פני הים הרדוד ולכן לא הגיעו לאזורים אחרים". לטענתו, זה מקרה נדיר - שקורה רק בחמישה אחוזים מהמקרים - שלשרידי הצוואר שנמצאו היה מחובר גם ראש.

השלד מוצג למבקרים במוזיאון בקיזאנג, סין.

(צילום: אתר רשמי, University of Alberta)

עוד בנושא

נפתרה תעלומת הדינוזאור המוזר ביותר שראה המדע
התגלה הדינוזאור הגדול בהיסטוריה: "לא ידע פחד"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully