פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "מיטב הטרנדים": תערוכת אופנה ראשונה מסוגה באיראן

   תערוכות דומות כבר התקיימו בעבר בטהראן, אך זו הפעם הראשונה שבה מוצג לבוש מוסלמי-איראני באופן כזה. עיקר החידושים שהוצגו הוא בטקסטיל, וכמו כן בלט העיסוק בנושא המיחזור

   תערוכת אופנה בטהראן ינואר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , Mozhde moazenzadeh, ISNA)
   תערוכת האופנה בטהראן, בשבוע שעבר (צילום: Mozhde moazenzadeh, ISNA)

   בטהראן, בירת איראן, התקיימה השבוע לראשונה תערוכת אופנה ללבוש מוסלמי-איראני לנשים, כחלק מפסטיבל בשם "תסנים". מארגנת התערוכה, נרגס מדעי-פור, שהיא גם מחזיקת תיק הנשים בעיריית טהראן סיפרה השבוע בעיתונות האיראנית על התערוכה: "המגוון המוצג בתערוכה כולל את מיטב הטרנדים באופנה, עם תחרות צילומי נשים, צילומי העיר ופעילויות בנושא הלבוש האיסלאמי-איראני, וכן יוזמות חדשות בנושא מצד הקהילה והחברה". מדעי-פור הסבירה כי מטרת התערוכה היא להוות מודל לחיקוי עבור נשות טהראן, איראן ואפילו שאר המדינות המוסלמיות, בתחום הצריכה של לבוש ואופנה.

   לדבריה התערוכה עושה זאת תוך שהיא לוקחת בחשבון את מקומה המרכזי של האישה האיראנית "בניהול הבית וכמובילת התרבות הצרכנית בבית". עוד אמרה כי התערוכה מבקשת גם לקדם אצל נשים את הביטחון העצמי ואת הצורך להימנע מחיי מותרות, וכן מבזבזנות ופזרנות, ולעודד שימוש ומיחזור של חומרים קיימים ושמישים. זו אולי גם הסיבה שאחד הנושאים שמבקשת התערוכה לקדם היא מה שהמארגנים מכנים "הטוב ביותר ממה שניתן להשליך לפח".

   עוד ידיעות על נשים באיראן:
   תעלומה באיראן: מי שופך חומצה על נשים ברחובות?
   חמינאי: "ערכי המערב חותרים תחת הגל הפמיניסטי"
   קול האישה מענג מדי? המדריך לאיראני המבולבל

   ראש העיר של טהראן, מוחמד באקר קאליבאף, מבקר בתערוכת האופנה ינואר 2015 (צילום מסך , wikipg news)
   ראש העיר של טהראן, מוחמד באקר קאליבאף, מבקר בתערוכה (צילום מסך מאתר wikipg news)

   אחד המבקרים הבולטים בתערוכה היה ראש העיר של טהראן, מוחמד באקר קאליבאף. מטרת ביקורו הייתה לקדם את התערוכה, ובמיוחד את הנושא של יצירת תוצרים חדשים (בעיקר בתחום הלבוש) תוך שימוש חוזר בחומרים הקיימים בכל בית. העובדה שקאליבאף עומד בראש אחת הערים הצפופות והמזוהמות ביותר מבחינת איכות סביבה ברחבי המזרח התיכון ודאי תרמה גם היא לביקורו, וקידום נושאים הקשורים לאיכות סביבה הם שהביאו את עיריית טהראן לתמוך כספית בקיום התערוכה.

   חוקי הלבוש ברפובליקה האיסלאמית של איראן ידועים כנוקשים, במיוחד בכל הנוגע ללבושן של הנשים. בתערוכה שהתקיימה השבוע הציגו גם דגמים חדשים, עד כמה שניתן לחדש, בתחום הלבוש הנשי במדינה המותר על פי חוקי המדינה. בתערוכה הוצגו לבוש עליון, תלבושות עבור נשים העובדות במגזר הציבורי וכן כיסויי ראש מגוונים. בתחום הבדים ללבוש העליון, אותו מחויבות נשות אירן ללבוש, התקיימה גם תחרות שבה שפטו ארבע נשים וגבר, כולם אנשי אקדמיה ובעלי ידע דתי-איסלאמי. יש לציין כי האחראים באיראן על קוד הלבוש הם אנשי משרד התרבות וההכוונה האיסלאמית במדינה.

   תערוכת אופנה בטהראן ינואר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , Mozhde moazenzadeh, ISNA)
   הרבה לא השתנה. התערוכה בטהראן (צילום: Mozhde moazenzadeh, ISNA)

   בחודשים האחרונים הגיע נושא הלבוש באיראן לכותרות בעקבות שרשרת מקרים של שפיכת חומצה על פניהן של נשים בערים מרכזיות כמו איספהאן, וכן בערים קטנות יותר. כל זאת בעקבות מחאה על סגנון לבוש מתירני מדי לטעמם של הפוגעים, וטענה על "פנים חשופות" של נשים. תמונות מן התערוכה שהתקיימה בשבוע האחרון מעידות כי סגנון הלבוש שאותו מבקשים המארגנים להציג כמודל איראני-איסלאמי, איננו שונה בהרבה מן העבר.

   על פי הסטנדרטים שהוצגו בתערוכה, פניהן של הנשים נותרות גלויות והשוני היחיד מן העבר הוא ככל הנראה בסוג הבד והקישוטים שעליו. תערוכת הלבוש וכן תצוגות אופנה אינם דבר נדיר באיראן, וזכורה מן החודשים האחרונים תצוגת אופנה שהתקיימה במדינה לקראת המונדיאל, שבו לקחה איראן חלק. תצוגת האופנה כשלעצמה אושרה אז על ידי השלטונות, אולם השתתפותם של גברים וצלמים באותה תצוגה, עוררו דיון בכלי התקשורת השונים באותה העת.

   תערוכת אופנה ספורטיבית שהתקיימה באיראן לקראת המונדיאל בקיץ 2014 (צילום מסך , wikipg news)
   תערוכת אופנה שהתקיימה באיראן לקראת המונדיאל בקיץ 2014 (צילום מסך מאתר wikipg news)