מדד השחיתות: ישראל במקום ה-24 מקרב המדינות המפותחות

על פי הנתונים שפרסמה עמותת שקיפות בינלאומית על מדינות ה-OECD, מדובר בירידה של מקום אחד לעומת שנה שעברה. בהשוואה לכלל המדינות מדורגת ישראל במקום ה-37. "המלחמה בשחיתות לא על סדר היום"

03/12/2014
אילוסטרציה. ShutterStock
האם נבחרי הציבור מנצלים את הקופה הציבורית באופן אחראי?(צילום: ShutterStock)

ישראל מדורגת במדד השחיתות העולמי במקום ה-24 מתוך 34 מדינות ה-OECD - כך על פי מדד תפיסת השחיתות העולמי שפרסמה היום (רביעי) עמותת שקיפות בינלאומית. בשנה שעברה ניצבה ישראל במקום ה-25.

על פי הסקר, מקרב מדינות ה-OECD, אחרי ישראל מדורגות, בין היתר, טורקיה, דרום קוריאה, איטליה, מקסיקו ויוון. במקום הראשון נמצאת דנמרק, ואחריה ניו זילנד, פינלנד ושוודיה.

כתבות נוספות בוואלה! חדשות:
תקפו שוטרים, ריססו "שוטרת זונה" – וישוחררו ממעצר
פרשת טלנסקי: אהוד אולמרט לא יעיד בבית המשפט
רוזנטל עתר לבג"ץ נגד וינשטיין: לבטל סגירת תיק "ביביטורס"

המדד מתפרסם על ידי עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, השלוחה המקומית של הארגון העולמי למאבק בשחיתות. מדובר במדד המקיף ביותר בעולם הבודק את רמת השחיתות הנתפסת בסקטור הציבורי.

המדד כולל מדינות נוספות מלבד מדינות ה-OECD. בדירוג הכללי, נמצא כי ישראל מדורגת במקום ה-37 מתוך 175 המדינות הנכללות במדד, עם ציון 60 מתוך 100. ציון זהה קיבלה גם ספרד. עוד עולה מהמדד, כי יותר משני שליש מסך המדינות הנבדקות קיבלו ציון נמוך מ-50. מקרב מדינות המזרח התיכון, מדורגת ישראל במקום השלישי, אחרי איחוד האמירויות וקטאר.

עוד באותו נושא

סטס מיסז'ניקוב חשוד בשוחד

לכתבה המלאה

בתחתית הרשימה: צפון קוריאה ואריתריאה

במסגרת המדד נשאלו אנשי עסקים ומומחים שורה של שאלות הבוחנות את תפיסתם לגבי היקף השחיתות הקיימת במדינתם. בין השאלות שנכללות בסקר: האם עובדי ציבור השתמשו לרעה בתפקידם לקידום אינטרסים פרטיים; באיזו מידה המדינה ממגרת שחיתות; האם נבחרי הציבור מנצלים את הקופה הציבורית באופן אחראי; האם ישנם הליכי מינוי תקינים בשירות הציבורי; האם חושפי שחיתויות ועיתונאים זוכים להגנה מהרשויות, ועוד. הבדיקה לא נערכת בצורה אמפירית, לפי פרסומים על חקירות והעמדות לדין, משום שאלה יכולים להראות את יעילות התביעה, בתי המשפט או כלי התקשורת בחקירה או בחשיפת השחיתות.

המדינות הנמצאות בתחתית הרשימה הן סומליה, קוריאה הצפונית, לוב ואריתריאה. המדינות שבהן חלה הירידה המשמעותית ביותר בהיקף השחיתות הן, בין היתר, מצרים, ירדן ואפגניסטן. לעומתן, בטורקיה, בסין ובאנגולה היקף השחיתות עלה.

מנכ"לית עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, עורכת הדין גליה שגיא: "העובדה שישראל נמצאת בשליש התחתון של מדינות ה-OECD במדד השחיתות מאכזבת. העובדה ששנה אחר שנה אנו לא רואים את נושא המלחמה בשחיתות על סדר יומה של הממשלה מעורר דאגה של ממש. על מנת להשתפר במדד, על ישראל לאמץ ולהטמיע את כללי האתיקה לחברי כנסת ולשרים, להפוך את השקיפות לברירת מחדל, כולל בוועדת השרים לחקיקה, ולחזק את המעמד וההגנה על חושפי השחיתות".

לפניות לכתבת גלי גינת: gali.gnt@walla.com

  • שחיתות
  • oecd

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully