פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מחצית מהישראלים: סיכוי גבוה שרצח רבין יחזור על עצמו

   בסקר אינטרנטי שנערך לקראת יום השנה ה-19 לרצח ראש הממשלה, השיבו רוב הנשאלים כי החברה הישראלית לא הפנימה ולא הפיקה לקחים מהרצח. הערב תתקיים העצרת השנייה לזכרו בתל אביב

   העצרת לציון 19 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, 1 בנובמבר 2014 (ראובן קסטרו)
   העצרת שנערכה לפני שבוע בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)

   לקראת העצרת לזכר ראש הממשלה יצחק רבין שתיערך הערב (שבת), הזמינה קואליציית "זוכרים את הרצח - נאבקים על הדמוקרטיה", סקר שעוסק בהשפעת הרצח על החברה הישראלית. בין היתר עלה מן הממצאים כי יותר ממחצית מהישראלים דוברי העברית סבורים ש-19 שנים לאחר רצח רבין, החברה בישראל הופכת פחות סובלנית. כמו כן, כמעט מחצית מהנשאלים סבורים כי יש סיכוי גבוה שיתקיים בישראל רצח פוליטי נוסף.

   כמו כן, מעל למחצית השיבו שמאז הרצח, הפער בין מחנה הימין לבין מחנה השמאל גדל. בסקר השתתפו 500 בני אדם מעל גיל 18 המהווים מדגם מייצג ארצי של האוכלוסייה דוברת העברית בישראל.

   עוד בוואלה! חדשות:
   תיעוד: שוטרים יורים בגבו של צעיר עם סכין - והורגים אותו
   שגריר שוודיה מבהיר: "ההכרה בפלסטין אינה אנטי-ישראלית"
   אחרי שוודיה: "מדינות נוספות באירופה יכירו בפלסטין"

   נחשפה הקלטה מנאום ה"יהיה בסדר" המפורסם של יצחק רבין (AP)
   יצחק רבין (צילום: אי-פי)

   החוקרים ביקשו לבדוק בסקר את השפעת מבצע "צוק איתן" על החברה הישראלית, ומצאו כי רוב המשיבים (84%) מסכימים שבזמן המבצע, אזרחי ישראל גילו את הצד היפה שבהם. יחד עם זאת, כמעט מחצית מהנשאלים הסכימו כי במהלך מבצע "צוק איתן" הייתה תחושה שנפגע חופש הביטוי, "שאסור לומר דברים, גם אם מרגישים/חושבים אותם".

   כמו כן, כ-47% מהמשתתפים הסכימו כי החיכוכים בין הימין לשמאל במהלך "צוק איתן" היו אלימים מדי. יש לציין כי הרבה יותר חילונים סברו כך (52%) לעומת דתיים (30%). וכ-30% מהמשתתפים חשו שהחברה הישראלית לאחר המבצע היא גזענית ואלימה יותר מאשר לפניו.

   עצור בהפגנת פעילי ימין ושמאל נגד ובעד מבצע "צוק איתן", תל אביב, יולי 2014 (דרור עינב)
   פעיל ימין שנעצר בהפגנה במהלך מבצע "צוק איתן" (צילום: דרור עינב)

   עוד עולה מהסקר כי בנושא חופש הביטוי הניתן לאמנים, מחצית מהנשאלים סבורים שעליהם להימנע מלבטא ביקורות נגד המדינה ו-82% מאמינים כי חוסר סובלנות וקיטוב חברתי מהווים איום על החברה בישראל.

   ולמרות יוקר המחייה, כ-62% הסכימו שלאזרחי ישראל יש את הכוח להביא לשינוי מדיניות הממשלה בתחום הכלכלי-חברתי.

   לפניות לכתבת דנה ירקצי: danayark@walla.com