הרשות ביקשה מישראל לפתוח מעבר סחורות נוסף לרצועה

זאת לנוכח הצורך המידי בכמויות עצומות של חומרי בניין כדי לשקם את הרצועה. לדברי הרשות, מספר המשאיות המקסימלי שיכול לעבור ביום בכרם שלום הוא כ-450, בעוד שהצורך גדול בהרבה. ישראל טרם הגיבה

משאיות שמעבירות מלט לרצועה. מעבר כרם שלום, בחודש שעבר (צילום: AP)

הרשות הפלסטינית מבקשת לפתוח מעבר סחורות נוסף לרצועת עזה, כך מסרו הבוקר (שני) גורמים פלסטינים בכירים לוואלה! חדשות. הגורמים מסרו כי לנוכח הצורך המידי בכמויות עצומות של חומרי בניין כדי לשקם את הרצועה, הפעילות דרך מעבר כרם שלום אינה מספקת. לדבריהם, מספר המשאיות המקסימלי שיכול לעבור ביום בכרם שלום הוא כ-450, בעוד שהצורך גדול הרבה יותר.

לעת עתה סוכם עם ישראל על הרחבת מעבר כרם שלום כדי שיוכלו לעבור בו כ-700 משאיות בכל יום. עם זאת, הרשות דורשת כעת כי לצדו של מעבר כרם שלום ייפתח מעבר נוסף לסחורות - או באזור שבו היה בעבר מעבר סופה או באזור התעשייה לשעבר בארז. לעת עתה עדיין לא התקבלה תשובה מהצד הישראלי.

רצועת עזה לאחר "צוק איתן" - עוד ידיעות בנושא:
כמה כסף יעבירו ערב הסעודית וקטאר לשיקום הרצועה? ריבלין: "1.5 מיליון עזתים לא יכולים לחיות במצור"
לא מרים ידיים: קרי יקרא לחידוש המשא ומתן

טוב לדעת (מקודם)

הדגמה חינם: הפלטפוס מתיישר כבר מהצעד הראשון

לכתבה המלאה
דורשים שיעברו 700 משאיות ביום. בית חאנון לאחר "צוק איתן" (צילום: AP)

עוד נמסר כי האו"ם מסיים בימים אלה את עבודות ההכנה לקראת הקמת מנגנון הפיקוח שיעקוב אחר חומרי הבנייה הנכנסים לרצועה במסגרת פרויקט השיקום של עזה. המנגנון יכלול מאות עובדים, פלסטינים וזרים, והאו"ם אף ישקול לשכור חברות מחו"ל כדי לסייע בפיקוח על חומרי הבנייה. הרשות הפלסטינית, מצדה, הכינה רשימה של עשרות סוחרים בעזה שיקבלו את חומרי הבנייה ושאצלם הותקנו מצלמות שיאפשרו מעקב הדוק אחר החומרים ולמי הועברו.

האור הירוק לתחילת עבודות השיקום ברצועה ניתן בחודש ספטמבר, אז הודיע שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי כי האו"ם, ישראל והרשות הפלסטינית הגיעו להסכם שיאפשר להתחיל בעבודות לשיקום רצועת עזה. "את התפקיד המרכזי בעבודות תיקח הרשות הפלסטינית ומשקיפי או"ם יבטיחו שהחומרים הנדרשים לעבודות יועברו במלואם למטרות האזרחיות שלשמן הם נדרשים", אמר סרי. לפי הערכת הרשות הפלסטינית, עלות שיקום הרצועה תגיע ל-7.8 מיליארד דולר, פי שניים וחצי מהתוצר הלאומי הגולמי של רצועת עזה. 2.5 מילירד דולר מתוכם יוקצו לשיקום בתי מגורים ו-250 מיליון דולר לשיקום תחנות הכוח שניזוקו.

האו"ם יסייע בפיקוח על הבנייה. כרם שלום, בחודש שעבר (צילום: תיאום פעולות הממשלה בשטחים)

זמן קצר לאחר מכן אישר הדרג המדיני, בהמלצת גורמים בכירים במשרד הביטחון, להכניס חומרי בנייה לרצועת עזה במימונם של ארגוני סיוע בינלאומיים הפועלים ברצועה. חומרי הבנייה משמשים לשיקום מבנים ציבוריים, בהם בתי ספר. בעקבות זאת נכנסו יותר מ-400 משאיות ביום מישראל לרצועה, ואלה העבירו מלט, אגריגטים (חומר שמערבבים עם מלט או עם בטון), ומוצרים נוספים. מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב מרדכי, הרכיב יחד עם שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, מנגנון מיוחד שבאמצעותו יפקחו הגופים על היקפי הבנייה, "כדי לראות ששום שק מלט לא נעלם ולא עובר לידי חמאס לבניית מנהרות ובונקרים", הסביר אלוף מרדכי. לדברי גורמים במשרד הביטחון, קצב העברת החומרים תלוי במימון ארגוני הסיוע ולא בהחלטה מצד ישראל.

בתוך כך, גורמי ביטחון מעריכים כי מעבר כרם שלום יפתח מחדש ביום רביעי הקרוב לתנועת סחורות מישראל לרצועת עזה. כאמור, בעקבות שיגור הרקטה השנייה מרצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול ביום שבת, הורה הדרג המדיני לסגור את המעבר למעבר סחורות ואת מעבר ארז להולכי רגל למעט מקרים הומניטריים. ביומיים האחרונים פועל מעבר כרם שלום רק להעברת דלק. גורמי ביטחון אמרו הבוקר כי הלחץ הכלכלי על האזרחים ברצועת עזה גדל במיוחד לאור העובדה שהמצרים סוגרים מדי שבוע מנהרות הברחה נוספות וכתוצאה מכך נוצר מחסור חמור במוצרי צריכה.

אמיר בוחבוט השתתף בהכנת הידיעה

לפניות לכתב: aviissacharoff@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully